Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

DEVA Partisi Bursa İl Başkanını arıyor!

09 Haziran 2020 Salı, 18:01

Birkaç gün önce yazdım. Ali Babacan'ın genel başkanlığında kurulan, Türk siyasi hayatının en yeni partisi DEVA, parti üst yönetim kademesinden sonra tabanda da teşkilatlanma çalışmalarına başladı.

Parti bunun için 81 ili kapsayan 13 komisyon oluşturdu. 6 kişiden kurulu Bursa Komisyonu'nun başkanı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Edip Uğur olurken, Bursa'daki görüşmeleri daha ziyade Bursalı olarak bilinen Burak Dalgın yürütüyor.

Kendisini tanımıyorum, ama dedesi ismet Dalgın'ı çok eskilerden, 1990'lı yıllarda muhabir iken ANAP'ta politika yaptığı dönemden tanıyorum. Dalgın'ın Bursa'da görüştüğü isimlerden, yani 2. ve 3. şahıslardan öğrendiğim kadarıyla tüm illerde önce il başkanları belirlenecek.

İl Başkanları illerindeki teşkilatlanma için tam yetkili kılınacak. İl Başkanları ilçe başkanlarını, ilçe başkanları da kendi ilçe yönetimlerini belirleyecek.

İşte bu doğrultuda DEVA Partisi de Bursa'da il başkanı arama çalışmalarında havuz listesinde bulunan isimlerle, ki bunların çoğunun AK Parti'de görev alanlar olduğunu belirtmeliyim, birebir görüşmelerini sürdürüyor. Komisyon üyeleri şu anda Eskişehir İl Başkanı için çalışıyorlar. Ya bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başında Bursa'da olacaklar.

Yine öğrendiğim kadarıyla il başkanı için 6 isim belirlenecek. Bu 6 isim Ankara'ya mülakata çağrılacak. Hem üst komisyon ile hem de DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile görüştükten sonra, içlerinden biri Bursa'nın il başkanı olarak görevlendirilecek.

Prosedür aynen AK Parti, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Fazilet Partisi ve Refah Partisi'nin teşkilatlanma çalışmalarında izlediği yol...

Bu arada şu dipnotu aktarayım.

DEVA Partisi'nin Bursa'daki teşkilatlanma çalışmalarıyla alakalı çok fazla kulis bilgisi yok. Görüşmeler uzun zamandır sürüyor ama dışarıya fazla bir bilgi sızmıyor. Dediğim gibi 2. veya 3. şahıslardan aldığım bilgiler ki, ilk ağızdan olmadığı için eksik veya yanlış olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak, bu cephede olup bitenleri aktarmaya çalışıyorum.

Ve yazılarım sonrasında telefon, mail, mesaj vb. yağmuruna tutuluyorum. Benden "kimlere teklif gitmiş, söz kimseye söylemeyeceğim" diye isimler isteniyor. İnanın havuzdaki isimleri ben de bilmiyorum. Sadece birkaç tanesine ulaşabildim, biri teklifi kabul etmedi, diğerleri görüşme halinde, onlara da aynen bana söylendiği gibi sırf doğru bilgi alma anlamında "Söz siz istemediğiniz sürece isminizi yazmayacağım" dediğim için aktaramam.

Çünkü bende söz sözdür.

"BEN BU İŞTE YOKUM" DEDİ

Yalnız şu kadarını söyleyebilirim, il başkanlığı teklifi yapılan ve kabul etmeyen bir partili ile dün görüştüğümde önce partinin akil adamlarının yaptığı şu genel tespiti yineledi:

"AK Parti'nin geldiği nokta itibariyle halktan kopuk olması, yeni ve çözüm odaklı politika üretememesi, yönetim kademelerinin dar çerçevede adam kayırma anlayışıyla politika yapması, partinin adının yolsuzluk ve türlü şaibelerle anılır hale gelmesi, belediyelerin rant kapısı olarak görülmesi, gençleri kucaklayamaması gibi etkenlerden dolayı rahatsızlığımız bulunmakla beraber hala bu partinin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkemizin ve benim umudum olmaya devam ediyor."

Ardından da kendilerine şu cevabı verdiğini söyledi:

"Ülkemizin demokratik gelişimi için attığınız bu cesur adımın hayırlı olmasını diliyorum. Teklifiniz benim bugüne kadar Bursa'da yaptığım siyasi çizgimin doğruluğu anlamında beni son derece gururlandırdı. Teşekkür ederim, ama ben bu işte yokum..." .