Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Coronada uygulanacak bu tedavi için Faruk Çelik devreye girdi...

17 Mayıs 2020 Pazar, 00:24

Dünyanın hiçbir yerinde henüz corona virüse karşı geliştirilmiş bir ilaç ile aşı yok. Bilim adamları bu iki yöntemi geliştirmiş olsalar bile, gerek ilaç gerekse aşı virüsü tamamen yok etmiyor. Sadece tedavi edilmesini sağlıyor ve ayrıca virüs devamlı mutasyona uğradığı için kendini yeniliyor, geliştirilen ilaç ile aşı bir süre sonra yetersiz kalıyor.

İşte bu hastalıkta virüsü hayvan ve insan bedeninde yok eden tek tedavi yöntemi dünyada ilk kez Türk bilim adamları ile mühendisleri tarafından geliştirildi.

Yöntemin adı ışın tedavisi.

Sanayide, tıpta, suların strelizasyonunda, kanın izolasyonunda, ameliyathane ile laboratuvar ortamlarında hijyen amaçlı pek çok alanda kullanılan ışın tedavisi, corona virüsü yok etmek için artık gün sayıyor.

Gerekli tüm onaylar alındı. Cihazlar hazır, ekip hazır. Hatta geçen hafta İstanbul'da bir entübe hastaya uygulanacaktı ama hastanın ömrü bu tedavinin başlamasına yetmedi.

Geçen hafta Amerika'dan da "gelin burada birlikte çalışalım" teklifi alan Türk bilim adamları ile mühendis grubunun, ülkemizde Sağlık Bakanlığı'nca onay alıp uygulanabilir duruma gelmesini sağlayan kim oldu biliyor musunuz?

Devlet eski bakanlarından Faruk Çelik!..

***

Faruk Çelik'le yaklaşık 2 ay önceki bir görüşmemizde, konudan bahsetmiş ama "şimdi yazmanız uygun olmaz. Hele bir bakanlık onayı alsın, o zaman detaylı görüşürüz" demişti. İşte o firma tüm gerekli onayları aldı ve son bir haftadır da Türkiye'nin gündemine "ışın tedavisi corona için çözüm olabilir mi?" başlıklarıyla oturdu.

Şöyle ki;

Ankara merkezli RD Global &Invamed adlı içinde bilim adamları ile mühendislerin yer aldığı firma, 2017 yılında ultraviyole C ışınlarını tıp alanında bakteri ve virüslerin öldürülmesine yönelik deneysel çalışmalarına başladı. Corona salgını ülkemizde görülmeye başladığında bu çalışmanın coronayı insan vücudunda öldürdüğüne yönelik tüm bilimsel verilerle Sağlık Bakanlığı'nın kapısını çaldılar. Ancak gerekli girişimlere rağmen kendilerini ifade edip, klinik araştırma başvuru dosyasını sunmayı başaramadılar.

İçlerinden biri 2 ay önce Faruk Çelik'e ulaştı ve tedaviyi anlatan video ile ışın tedavisi açıklamalarını ve bu araştırmaya katkı koyan bilim adamlarının tam listesini gönderdi. Eski Bakan Faruk Çelik, çalışmayı inceleyip, gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra Cumhurbaşkaın Erdoğan'ı arayarak, tüm bilgileri aktardı.

Cumhurbaşkaın Erdoğan da bu çalışmayı Sağlık bakanı Fahrettin Koca'ya iletti. Bakan Koca, Faruk Çelik'le görüştükten sonra, bu firmaya randevu verdi. Bakanlık ile firma süreçte gerekli tüm aşamaları hızlıca gerçekleştirdi. Teknik çalışmalar, laboratuvar çalışmaları tamamlandı, hayvanlar üzerinde denendi, Etik Kurulu onayı alındı, Bilim Komisyonu'ndan geçti, Sağlık Bakanlığı'ndan onay alındı ve klinik araştırma için izin verildi.

Uygulama için ilk etapta izin verilen hastaneler şunlar:

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Sadi Konuk Bakırköy Eğitim Araştırma Hastanesi.

Her aşamada Bakan Faruk Çelik ile irtibatlı götürülen söz konusu çalışmayı 5 gün önce firma temsilcileri ile Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akgül attığı bir tweet ile Türkiye'ye duyurdu. Çalışmanın mimarlarından Prof. Dr. Akgül, dünyada hali hazırda ultraviyole C ışınlarının özel bir filtreden geçirilerek insan vücudundaki dokuya zarar vermeden hem akciğerlerindeki hem de kanındaki virüs ile bakteriyi tamamen yok eden tek yöntem olduğunu söyledi.

AFGANİSTAN'A YARDIMDA DA KİLİT OLDU

Avrupa'dan Afrika'ya kadar 82 ülkeye tıbbi malzeme yardımında bulunan Türkiye, bu hafta içinde Afganistan'a da yardım uçağı gönderecek. İşte bu yardımın yapılmasını da sağlayan yine Faruk Çelik oldu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Şakir Karger'in yeğeni Afganistan milletvekili Sancar Karger, Türkiye'de okuduğu yıllardan tanıdığı Faruk Çelik'e ulaştı ve yardım talebinde bulundu. O da bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak konuyu iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hemen yardım gönderilmesi için talimatı verdi ve o uçak önümüzdeki birkaç gün içinde kardeş ülke için kalkacak!