Bursa
Parçalı Bulutlu
24.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Corona bu yıl turizmi patlatır mı?

22 Mayıs 2020 Cuma, 23:59

Geçen yıl 44 milyon yabancı turist ve 34 milyar 520 milyon 322 bin dolarlık turizm girdisi ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştık. Aralık ayı sonu itibariyle 2020 yılı hedefimiz 40 milyar dolar turizm girdisi ile 51 milyon turist ağırlamaktı.

Ama pandemi 2020 yılına ait tüm bu hedefleri yok etti.

Peki, salgınla mücadelede en güvenilir ve en başarılı ülke olarak adını duyuran Türkiye, krizi fırsata çevirip AB ve Uzakdoğu ülkelerinin turizm destinasyonunda tercih ettikleri ilk ülke olur mu?

Genel kanı, bugünkü bakış açısında olmaz!

Sektörün otoriterleri de bu yönde görüş belirtiyor. enBursa.com yazarlarından Nail Özer'in "GündEN" programına katılan TÜRSAB Güney Marmara Başkanı Murat Saraçoğlu'nun konuşmalarından da bunu anladım.

Dedi ki:

"Daha ziyade iç pazar olarak turizmi nasıl canlandırabiliriz, bu konularda çalışmalar yapıyoruz."

Saraçoğlu, pandemiyle yaz tatili alışkanlıklarının değiştiğini söyledi:

"Artık sosyal mesafenin korunduğu güvenli mekan, sağlık ve hijyen ön planda olacak."

Saraçoğlu, iç pazarda Bursa'nın doğal bir açık hava müzesi kimliğinden yararlanmak amacıyla BEBKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ortaklığında daha ziyade kısa vadeli turlar noktasında alt yapı çalışmaları yaptıklarını ve planlarını bu doğrultuda şekillendirdiklerini söyledi.

***

Çok doğru, çevremden de bu tatil alışkanlığının değiştiğini rahatlıkla görebiliyorum.

Tur acentaları vasıtasıyla erken tatil rezervasyonlarını salgın nedeniyle iptal eden yazlıkçıların ilk tercihlerini Batı Akdeniz ve Ege sahillerindeki her şey dahil sistemli tatil köyleri değil, apart, müstakil ev ve villa tipi kiralık konaklama yerleri oluştururken, bu yıl dağ ve yayla gibi doğal güzelliklerin olduğu yerlerde kırsal turizm ile çadır ve karavan turları ile kültür turları ön plana çıkmaya başladı.

Tabii bu arada;

Turizm açısından kayıp yıl olacak görüşüne katılmayan az da olsa sektör temsilcileri var.

Kulağa çok hoş geliyor. Diyorlar ki;

"Türkiye dünyada pandemi yönetimindeki becerisi ile en güvenilir ve sağlıklı ülke durumunda bulunuyor. Avnupa ile kıyaslandığında avantajlı ülke. Uzak Doğu ülkelerinde de can kaybı az oldu ama, bu ülkelerde yaşayanların turizm destinasyonunda AB ve Amerika yerine Türkiye'nin ilk sıralarda tercih edilmesi kaçınılmaz. Türkiye olarak biz bu durumu fırsata çevirebilirsek, önümüzdeki 4 aylık dilimi kayıp yıl olmaktan çıkarabiliriz."

Aslında bugünkü şartlardan değil de bir ay sonraki normalleşme takviminin getireceği şartlardan değerlendirirsek pek de yanlış bakış açısı sayılmaz.

Zira;

Birkaç gün önceki haberlerde vardı. Türkiye'yi gidilebilecek ülkeler listesine alan Almanya Dışişleri Bakanı bizim Dışişleri Bakanımızla görüşüp, ülkesinden turist gelmesi durumunda ne gibi şartları sağlayacağımızı sordu.

Yine Rus turistlerin her dönem tercih ettiği Akdeniz sahillerimiz bu yıl da Rusya'nın gündeminde. İki ülke yetkilileri arasında görüşmelerin yapıldığı haberleri de geliyor.

Ama yine de geçen yıl "2020 yılı turizm patlaması yaşayacağız" söylemlerinin ve hedeflerinin çok gerisinde olacağımız kesin...