Bursa
Açık
32.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Çoklu Baro Sistemi bakalım nasıl bir şekle bürünecek?

21 Haziran 2020 Pazar, 00:26

Cuma günü içlerinde bizim Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun'un da bulunduğu Baro başkanları Baroların yapısını değiştirecek, daha da siyasallaştıracak yeni düzenlemeyi protesto için Ankara'ya yürüyüşe geçtiler. Sembolik olarak günde 20 km. yürüyecek olan baro başkanlarının sayısı, yürüyen baro başkanlarına göre 80, AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na göre sadece 30 kişi. Ve her iki isme göre bunların amacı mesleki olmaktan ziyade siyasi!

Nasıl bir siyasi amaç içindeler bunu bilemem, ama bir süredir gündemde sosyal medyada "AK Parti'nin Baro seçimlerindeki yeni düzenlemesi" olarak dolaşan sözüm ona Avukatlık Kanunu'nda Bazı Değişiklik yapılmasını içeren, baroları zaıflatacağı iddia edilen tartışmalı bir taslak metin var ki, dün öğleden sonraya kadar iktidar kanadından sürekli olarak "böyle bir hazırlık yok" babından açıklamalar geliyordu.

Hatta Türkiye Barolar Birliği Başkanı ki, 14 Mayıs 2017'de 420 delegenin 419'unu alarak en büyük destekle seçtikleri ancak şimdilerde Külliye ile olan yakın ilişkisinden dolayı muhalif oldukları Metin Feyzioğlu bile daha düne kadar "Ben hem Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül hem de AK Parti mileltvekilleriyle yaptığım görüşmelerde gerçekten de öyle bir taslak ne gündemdedir ne günceldir. Ancak farklı bir çalışma şu anda Mecliste gayri resmi olarak yürümektedir. Meclis çalışmaya başladığında da anladığım kadarıyla teklife dönüşecektir." diyordu.

Hani halk arasında bir söz vardır ya, "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" diye. Aynen öyle, meğer düne kadar başkanlarının büyük tepkiyle "kabul etmemiz mümkün değil" diyerek yürüyüş protestosu başlattıkları bu düzenleme doğru imiş.

***

Dün AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Buna göre;

Evet iddialarda yer aldığı gibi çoklu baro sistemi getiriliyor. Avukat sayısı 5 bini aşan illerde, en az 2 bin üyeyi bulan yeni Barolar kurulabilicek. Bu durumda İstanbul, Ankara ve İzmir 'de tek baro sistemi yerini çoklu barolara bırakacak demektir.

Baktım "bizim Bursa Barosu bunların içinde mi?" diye.

Şükür yok. Çünkü 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Bursa Barosu'nun kayıtlı üyesi sayısı 3 bin 757.

Ama bu demek değildir ki hiç etkilenmeyecek. Çünkü her yıl ülkemizdeki 132 hukuk fakültesinden ortalama 19 bin öğrencinin mezun olduğunu hesaba katarsak Bursa Barosu'nun önümüzdeki 5 yıl içinde Bursa 2. Barosu adı altında yeni bir meslek odasına kavuşması hiç de uzak ihtimal değil.

Ancak, bu çoklu baro sistemi işte bu noktada siyasi yapılanmalara da yol açma ihtimalini getiriyor ki, tehlikeli bir durum. FETÖ, PKK gibi terörist grupların belli bölgelerde alternatif baro gruplaşmasına yol açabilir endişesini bir gazeteci olarak ben de taşıyanlardanım.

Yine AK Parti'nin hazırladığı yasa tasarısı için Grup Başkan Vekili Turan, aynen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde olduğu gibi TBB genel kurulun mevcut delege sistemi yerine baro başkanları tarafından tüzel kişilikle temsil edileceğini söyledi.

Ki bu makul bir düzenleme denilebilir.

Bu arada baro başkanlarının Ankara'ya yürüdüğü dün sabah saatlerinde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu CNN'de Hakan Çelik'in programında idi.

Net olarak dedi ki:

"Çoklu baro kavramına karşıyız. 80 baromuz da karşı. Bir ilde birden fazla baro kurulmasına izin veren bir düzenlemeyi istemiyoruz. Yargının üç ayağından biri olan barolar için yanlış buluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına da anlattım."

Bakalım tartışmalı bu yeni düzenleme nasıl bir boyut alacak?