Bursa
Parçalı Bulutlu
24.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Çin 1 yılda 4 bin km. ray döşedi, biz 2 yılda 16.5 km.

06 Ocak 2020 Pazartesi, 23:05

Klişeleşmiş tarzda "Bursa'ya hızlı tren neden hala gelmiyor?" serzenişi yapmayacağım. Sadece kıyaslama yapacağım ki aradaki "anlayış farkı" ortaya çıksın.

2017 Ekim ayının ilk haftası Türkiye'den 9 kişilik gazeteci ekibi olarak Çin'e gitmiştik. Dönemin Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu sayesinde gerçekleşen bu geziye Bursa'dan Ahmet Emin Yılmaz, Kenan Kibar ve ben katılmıştım.

Çin Hükümetinin davetlisi olarak "bir kuşak, bir yol" projesi kapsamında 10 günlük gezimizde Çin'in kentsel gelişimde, endüstride, teknolojide, tasarımda ve ihtisaslaşmada nasıl devleştiğini yerinde görmüştük. Çin Komünist Partisi yönetimindeki Çin, dünyanın metrekare olarak en büyük ülkesine ve 2. büyük nüfusuna sahip olmasına rağmen nitelikli büyüme sürecindeki modernleşmesinin omurgasını ulaşım üzerine oturtmuş.

Kentleri birbirine bağlayan hızlı tren hatları, otoyollar, kilometrelerce uzunluktaki asma köprüler ve tüp geçitler, otobanlar, duble yollar, hatta süper otoyollar olarak tabir edilen yenilenebilir enerji kaynaklarının yer aldığı ulaşımla "yol medeniyettir" sözü kendini bulmuş. Kentlerin üstü çok katlı otoyol ve köprülerle, kentlerin altı ise metro ağıyla birbirine bağlanmış durumda.

Gezimizde Shangai'den ülkenin en kuzeyinde, deniz kıyısında yer alan Taizhhou'ya yüksek hızlı trenle geçtik. 600 km.'yi bulan yolculuğumuzu yaklaşık 2.5 saatte konforlu bir şekilde tamamladık. Öyle bir hat döşemişler ki, dağların birini bitirip diğerinin içinden geçiyorsun, tam anlamıyla tüneller, köprüler tespihin taneleri gibi dizilmiş. Bir ara kendimizi bizim neslin en vizyoner "jetgiller" çizgi filminde hissettik diyebilirim...

O derece...

Hızlı tren yolculuğumuzda Eskişehir'den Bursa'ya yapımı o dönemde durma noktasına gelen bizim trenin de kulağını çınlatmıştık."Vay bee, adamlar otoyol yapar gibi dağlara hızlı tren hattı döşemişler, biz daha Osmaneli'den bu tarafa geçemedik" diyerek hayıflanmıştık.

Hem de bu mucizeyi son 12 yılda gerçekleştirmişler.

12 yıl önce Çin'de yüksek hızlı tren hattı yoktu. 2016'ya gelindiğinde ülkede toplam 22 bin km.'lik hızlı tren hattı yapıldı. 2017'de bu rakam 25 bine, 2018'de 31 bine, 2019'da 35 bine çıktı. Çin Ulusal Radyosu CRI'nin haberine göre, sadece 2019 yılı içinde toplam 4 bin km.'lik yüksek hızlı demiryolu hattı döşendi. Çin'in 2019'daki demiryolu hattı yatırımı yaklaşık 115 milyar dolar. 2020 yılındaki hedefleri ise 2 bin km. uzunluğunda yeni hat döşenmesi.

Gelelim Türkiye'ye;

Hali hazırda faaliyette 594 km.'lik hızlı tren hattımız bulunuyor. Yapımı devam eden hatların uzunluğu ise 1153 km. ve tabii yapımı devam eden hatların içinde bizim bir türlü bitirilemeyen Eskişehir-Bursa Hızlı Tren Hattı da var.

Çin gezisinin üzerinden dolu dolu 2 yıl geçti ve biz hala Osmaneli-Yenişehir arasında sıkışıp kaldık.

Temelinin atıldığı 2012'den beri Osmaneli'den Bursa'ya olan 106 km.'lik mesafe bir türlü bitirilip hizmete açılamadı. Yenişehir'den Bursa merkeze kadar olan 75 km.'lik kısmın sadece yüzde 22'sinin tamamlandığına dair bilgiler gelse de inandırıcılıktan öteye gidemiyor.

Sonuçta bu Bursa meselesi olmaktan çıktı. Türkiye'nin ayıbı durumunda. Çinliler bir yılda 4 bin km.'lik yüksek hızlı tren hattı döşüyorlar, biz şunun şurasında 2 yıldır 16.5 km. rayı ancak döşeyebildik.

Bu arada;

Çin ulaşım ağında öyle bir atak yapıyor ki, dünyanın 3. büyük limanını güneyde Taizhou'da inşa ediyor. Burası aslında bir nev'i bataklık bölgesi diyebiliriz, ama onlar teknoloji ve endüstri gelişim bölgesi olarak burayı ihtisaslaştırdıkları için denizi doldurmak suretiyle tam 4 tane liman yapıyorlar. Sadece 2002'den 2016'ya kadar bin hektar alan doldurulmuş. Biz de ise biliyorsunuz deniz doldurma işlemi sadece ve sadece yeni yerleşim yerleri açmak için yapılıyor.

İşte aradaki anlayış farkı...