Bursa
Açık
18.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

CHP'nin yeni muhalefet anlayışına AK Parti hazır mı?

21 Şubat 2020 Cuma, 22:58

Değişim beraberinde yenilenmeyi, farklılaşmayı ve etkinliği getirir. Bir süre önce kongrelerini tamamlayan CHP'de de büyük çaplı bir değişim yaşandı. İl Başkanlığı Hüseyin Akkuş'tan İsmet Karaca'ya geçti.

Karaca, dün enbursa.com'u ziyaretinde dedi ki:

"CHP olarak hedefimiz AK Parti'nin elinde kalan en büyükşehir Bursa'yı CHP'ye kazandırmak."

Bunun için yerelde yeni ve etkili bir muhalefet anlayışı belirlediklerini söyledi:

"Yol haritamız hazır. Her daim sahada olacağız. Sağlıktan başladık. 6 aşamalı çalışma yapacağız. Birinci aşaması Şehir Hastanesi idi. Hastanenin önünde rantabl olmadığını açıkladık. 'Ülke ekonomisine yıllık 600 milyon TL'lik zararı var' dedik. Sağlıkla ilgili 5 başlığımız daha var."

CHP İl Başkanı İsmet Karaca'nın dosyasında sağlıktan sonra ulaşım yatırımları da var.

İlk dosya yerelde T2 Hattı, sonra genelde Yüksek Hızlı Tren Projesi (YHT)...

"Bugün Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları durmuş olan T2 Hattı'nda milletvekillerimizle, belediye meclis üyelerimizle yürüyeceğiz. Proje baştan sona yanlış. T2 hattına 130 milyon TL harcandı. Terminal yönüne günde 5-7 bin yolcu gidiyor. Bu projenin rantabl olması için mutlaka Demirtaş'a, DOSAB'a kadar uzanması lazım. Çünkü bu bölgede 150 bin nüfus var."

Karaca, muhalefet olarak görevinin sadece eleştirmek değil, aynı zamanda sorunların çözüm yollarını da ortaya koymak olduğunu söyledi:

"Sorunların çözümlerini de ortaya koyarak önerilerde bulunacağız. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a da çözüm yollarını göstereceğiz. Böylelikle hem yatırımların ve projelerin daha doğru yürümesini sağlarken, israfın önlenmesi için de etkin olacağız".

Karaca, YHT projesi için de yollara düşecek. Test sürüşlerinin yapıldığı Yozgat'a giderek oradan Bursa'ya bir türlü gelemeyen YHT için hükümete sesleneceklerini söyledi.

De...

CHP'nin bu yeni etkili muhalefet anlayışına AK Parti yönetimi hazır mı?

Gerek 18 yıllık iktidar gücü, tecürübesi, hizmetleri, aklı, yeteneği, hafızası, insan kaynağı ve gerekse de hala halkın umudu olma potansiyeliyle alt yapısı güçlü olan AK Parti'nin son dönemde yaşadığı en büyük eksiklik ve sıkıntı bu avantajlarını etkin kullanamaması ve yapılan çalışmaların halka tam anlatılamamasıdır.

Zira;

Sağlık Yatırımlarında Şehir Hastanesi Bursa ve bölge için büyük bir kazanç. Karaca, hastanenin tam kapasite ile çalışmadığı noktasından eleştiri getiriyor. Kamuda hastaneler hiçbir zaman rant aracı olarak görülemez. Hele ki yer ve amaç itibariyle farklı konuşlandırılan bölge hastanesi durumundaki Şehir Hastanesi'nin yüzde 100 kapasite ile çalışmasını beklemek pek doğru bir muhalef anlayışı değil, diye düşünüyorum.

Ulaşım konusundaki muhalefetlerine gelince, ne yazık ki ne benim ne de AK Parti'li yöneticilerin söyleyecek pek sözü yok. Çünkü bu konuda AK Parti Bursa'ya verdiği sözü tutamadı.

Yerelde Altepe yönetiminin hatalı projesi olan T2 Hattı, genelde 8 yıldır yapımı bitirilemeyen YHT, AK Parti iktidarının kamuoyu nezdinde en zayıf halkası durumunda. O yüzden yerel ve genel yönetimin CHP'ye vereceği en iyi cevap yatırımı devam eden projelerin bir an evvel hayata geçirilmesi olacaktır, ki bu anlamda yeni dönem milletvekillerinin büyük uğraşlarla Ulaştırma Bakanlığından aldıkları "2021'de YHT test sürüşü yapacak" sözü önemli bir gelişme.

Yine Başkan Alinur Aktaş'ın göreve geldiğinde muhatap olarak firmayı dahi bulamadığı, parasının 3'te 2'sinin ödendiği için yıkamadığı T2 hattında artık yeni ihale yapılıp, çalışmaların başlamasının da kamuoyunun bilgisine sunulmasında fayda var.