Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

CHP'lileri bir haller almıştır gidiyor!

03 Haziran 2020 Çarşamba, 17:52

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 gün önce Sözcü Gazetesi'ne verdiği demeçte AK Parti iktidarı için "Bizi sokağa çekmek istiyorlar, bazen ahlak sınırlarını zorluyorlar" diye bir cümle kullandı.

Doğrudur, hem iktidar hem de muhalefet cephesinde siyaset bir süredir sert üslup üzerinden kavgacı ve ayrıştırıcı minvalde yürütülüyor. Ama CHP, inanın bu konuda hiç masum değil. Özellikle son dönemde CHP cephesinden, hem Meclis'ten hem de tabandan toplumun ahlak sınırlarını zorlayan çirkin dil ve şiddet eğilimlerini içeren görüntüler akıyor.

Bu konuda en son ülke gündemine düşen iki örnek vereceğim.

Tesadüf, ikisi de aynı anda cereyan etti.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, 48 gün sonra yeniden açılan Meclis'in ilk gününde, ilk oturumda bu ülkeye Başbakan Yardımcısı olarak hizmetleri geçmiş bir milletvekiline dönüp de "edepsiz-miş, had bildirmeler-miş, terbiyesiz-miş" gibi sokak ağzı raconu kesti.

TV'de izlerken bile gerildik.

CHP'li yöneticiye yakışmayan tartışmalar uzun süredir TBMM'de bekleyen on binlerce bekçinin yetki ve görevlerini yeniden belirleyecek, kimlik sorup, üst ve araç araması yapma yetkisini verecek olan kanun teklifini AK Parti'nin ilk gündem maddesi olarak ele almasıyla başladı.

CHP Grubundan "ilk görüşeceğimiz konu sağlık çalışanlarının şehit sayılması ve coronanın yarattığı ekonomik, sosyal sorunlar olmalıydı" tepkileri gelince karşılıklı atışmalar başladı.

Tartışma polisler ve şehitler üzerinden büyüdükçe büyüdü.

İşte bu esnada eski Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, kürsüye gelerek, "Polislerden bu kadar neden rahatsızsınız. Farkında mısınız içinize bir parti kaçtı ve o parti sizi kendisi gibi yaptı" dedi.

Bunun üzerine CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, kürsüye çıkarak Hakan Çavuşoğlu'na "Türk polisinden neden rahatsızsınız sözünü size geri iade ederim. Bu bir hadsizliktir, bu bir edepsizliktir" dedi. Doğal olarak bu yanıta Hakan Çavuşoğlu kızdı ve oturduğu yerden sataşınca CHP'li Altay, bu sefer dilini daha da sertleştirdi.

Önce, "Bunu bin kere söyledik Hakan Bey, Bakanlık yapmışsın bir de bu memlekette, oturduğun yerden konuşup duruyorsun, terbiyesiz de sensin. Ayıptır ya..." dedi, ardından hızını alamadı, öfkesini hükümete kustu ve öyle bir suçlamada bulundu ki, kabul etmek asla mümkün değil...

"Efendim, polisimiz şehit oldu, Allah rahmet eylesin. Onda da sizin desteklediğiniz hükümetin sorumluluğu ve dahli var."

CHP'lilerin dün hükümete yönelik şehitlerimiz üzerinden yakışık almayan ithamını ve bu ülkeye en son başbakan yardımcısı olarak hizmetleri geçmiş, Bursa milletvekiline yönelik bu çirkin ve haddini aşan sözlerini yakıştıramadığım gibi şiddetle kınıyorum.

CHP cephesinden ikinci gerginlik tabanda vuku buldu.

Bursa siyasetinin önemli aktörlerinden CHP'li Meclis Üyesi Şahin Sevinç'in, kaçak bina yıkımında Yıldırım Belediyesi zabıta ekipleri ile yaşadığı tartışmada yumruklar konuştu.

Zabıta memurlarından birisinin görüntü alması üzerine "çekme tokadı yersin" diye sert çıkışta bulunduğu sırada yanındaki biri tarafından o zabıta memuru o tokadı yedi. Ve Meclis üyesi Sevinç, hiçbir telafi edici davranışta bulunmadı.

Şimdi bu iki çirkin tavır CHP'den değil de AK Parti'li isimlerden gelse idi, özellikle de Şahin Sevinç yerine görevi başında bulunan memura "o tokadı" yersin tehdidini bir AK Parti'li meclis üyesi veya bir ilçe yöneticisi söylese idi ve yanındaki de yumruğu indirse idi, siz seyreyleyin CHP cephesinden çıkan gürültü ile sosyal medyadaki aleyhte paylaşım atağını...