Bursa
Çok Bulutlu
24.6°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

CHP Bursa örgütünden İnce'nin partisine geçiş olur mu?

05 Ağustos 2020 Çarşamba, 19:28

CHP'li Muharrem İnce, "parti kuracağını" söyledikten sonra gözler bu partiye çevrildi. Şimdi kulislerde ve siyasi arenada "İnce, ana muhalefet partisi CHP'yi böler mi?" sorusunun cevabı aranıyor.

Dün bu bağlamda ben de partinin eskilerinden ve yenilerinden hatırı sayılır isimlerle kısa değerlendirmelerde bulundum. Edindiğim ortak intiba, beklediğimin tam tersi yönünde oldu diyebilirim.

Zira, Muharrem İnce'nin kuracağı partinin, "İnce" adının çok çok gerisinde kalacağı ve toplumsal boyutta bir harekete varmayacağı yönünde idi.

Hatta AK Parti'den ilk kopuşu gerçekleştiren Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'ndeki gibi bir kopma hareketinin rüzgarına dahi erişemeyeceği yönünde oldu.

Tabii "şimdilik" paranteziyle...

Öncelikle şunu belirteyim, benim de katıldığım genel kanı, Muharrem İnce'nin siyasi geçmişinden hareketle CHP tabanı ve seçmeninde ciddi bir karşılığı olduğu...

Tabii hiç kolay değil.

Türkiye'nin son dönemde gelmiş geçmiş en güçlü "siyasi lideri, siyasi figürü" Sayın Erdoğan'ın karşısına CHP'nin adayı olarak çıkıp yüzde 30.6 oranında hatırı sayılır oy almak, kitleleri peşinden koşturmak, ilk defa Erdoğan karşıtlarını bir araya toplayıp onlarda heyecan ve motivasyon oluşturmak, her baba yiğidin harcı değil.

Daha önceki yazılarımda da ifade etmiştim. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İnce'nin yerine aday olsa idi, inanın İnce'nin aldığı oy oranını yakalamayı bırakın yaklaşamazdı bile...

Ama bununla beraber gerek parti tabanında gerekse de toplumda İnce'ye karşı müthiş bir "güvensizlik" de mevcut.

***

Bu güvensizliği Bursa teşkilatlarında da fazlasıyla görmek mümkün.

Dün görüştüğüm eski partililerden biri Deniz Baykal ekibiyle bir dönem Bursa'da etkili siyaset yapmış olan eski ilçe başkanlarından ve PM üyelerinden Ali Nihat Irkörücü idi.

Irkörücü, önce kendi açısından 2 tespitte bulundu:

"Evet, ben ve benim gibi belli merkezde bulunan CHP'li arkadaşlarım partinin mevcut kadrolarından son derece rahatsısız. Yine partinin mevcut politikalarından da, gidişatından da son derece rahatsısız."

Irkörücü, ardından şunu söyledi:

"Ama rahatsız olmamız partiden ayrılmamız için bir gerekçe değil. Muharrem İnce'nin kuracağını söylediği partiye CHP'den fazla kopuş olmasını beklemiyorum. En azından bizim dönemimizden etkili sayılacak geçiş olmaz diye düşünüyorum. Zaten süreçteki hizipleşmeden dolayı bizim dönemimizin isimleri için siyaset bitti. Ha, gidenler mutlaka olacaktır ama bu isimler partide yönetimlerde yer alamadığından, aradığını bulamadığından tepki amaçlı gidecektir, lakin tabanda eskisi gibi güçleri olmayan isimlerden olacaktır."

***

Görüştüğüm isimlerden biri de partinin genç ve nitelikli isimlerinden Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz'dı.

O da buna benzer ifadeler kullandı ve dedi ki:

"Evimiz, yurdumuz, merkezimiz CHP'dir, Muharrem İnce, 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partimizin adayı olarak evet iyi bir performans göstermiştir, ama bu, o gün için aldığı oyların onun hanesine salt onun başarısıyla yazıldığı anlamına gelmez, böyle basit siyasi aritmetik hesabı yapanlar kaybeder. Kendisine başarılar dileriz, ayrılanlar sandıkta karşılığını alır."

Dünkü yazımda da vardı, CHP örgütünde benim İnce'ye yönelik "parti tabanında ağırlığı var, parti kurması halinde hatırı sayılır bir kopuş ve bölünmeye yol açar" ifadelerimin tam tersine bir durum söz konusu. Net olarak "CHP'yi tedirgin edecek bir bölünmenin" olmayacağı görüşü hakim.

Hatta 2 yıl önceki seçimlerde Cumhurbaşkanlığına aday olması için Bursa'da canla başla imza toplayan, yakın ekibinden "Mehmet Turan Tansal'ın" bile İnce ile hareket etmeyeceğini söylediği net olarak ifade ediliyor...