Bursa
Açık
19.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Çavuşoğlu, Bursa yatırımları için ne dedi?

03 Aralık 2019 Salı, 00:24

Şu bir gerçek;

Bursa, uzun zamandır yerelde ve genelde AK Parti iktidarına verdiği büyük desteğin karşılığını yatırım anlamında almakta zorluk çekiyordu.

Şimdi ise yeni dönemin en gözde ili durumunda. Çünkü yerel seçimlerde Ankara, İstanbul ve İzmir'in CHP'ye geçmesiyle beraber büyükşehirler içinde AK Parti'nin elindeki en büyük şehir olarak ilk sırada.

O yüzden son bir ay içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yatırım yağmuruna tutuldu, diyebiliriz. Geçen hafta 2 bakanlığın Bursa'ya yapacağı yatırımları ayrıntılı olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, açıklamış ben de bu köşede aktarmıştım.

Bu yatırımların arkasındaki mimarlardan biri de eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu.

Çavuşoğlu ile dün görüştüm.

İlk olarak 1 Aralık Pazar günü yapılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefon bağlantısıyla parti kulislerini hareketlendiren AK PARTİ Bursa İl Danışma Meclisi'ne değindi:

"Son yılların hem kalabalık hem de coşku bakımından en büyük danışma toplantısı idi. Hem içerisi hem dışarısı müthiş kalabalıktı. Dışarıya da sinevizyon koyarak, içeriye giremeyen partililerimiz buradan izledi. Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir'in de bu coşku karşısında telefonla Cumhurbaşkanımızı araması ve akabinde onun sesini salona yansıtması hepimiz için ayrıca büyük bir sürpriz ve motivasyon kaynağı oldu."

Çavuşoğlu'na göre, son yılların en büyük coşkulu kalabalığına sahne olan danışma toplantısının ve yatırımların ardında Bursa'nın son dönemde yerelde ve genelde yakaladığı birlik ve beraberlik var.

"Her zaman söylüyoruz, eğer biz burada milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe yönetimleri, mahalle başkanlarımız ve teşkilatımızla birlik ve beraberlik içinde olursak, her seçimden başarı ile çıkar, Bursa'ya hizmet anlamında önümüzdeki tüm engelleri aşarız. İşte Bursa son dönemde bu sinerjiyi yakaladı."

Yatırımlar noktasında da şunları söyledi:

"Elbette bu birlik ve beraberliğimizle beraber Bursa'mızın Cumhurbaşkanımıza verdiği desteğin bir tezahürü olarak spor yatırımları, ulaşım yatırımları, turizm yatırımları, sağlık yatırımları başta olmak üzere yatırımlar akmaya başladı. Bu yatırımlar iktidarımız döneminde ilk olmadığı gibi son da olmayacak."

Yakalanan sinerjinin devam ettirileceğinin altını çizen Hakan Çavuşoğlu, "Hiçbir arkadaşımız Bursa'ya hizmet etme noktasında siyasi rant amacıyla hareket etmiyor, hepimiz kentimize katkı koymanın heyecanı ve telaşı içinde kenetlenmiş durumdayız" derken, özellikle de belirtti:

"Siyaset bir meslek değil. Kimler geldi, kimler geçti. Biz de buralarda baki değiliz. Ama geçerken de arkamızdan şu şu hizmetler, katkılar yapıldı, denmesi bizim için onurların en büyüğü olacak. Önemli olan arkada iyi izler bırakmak."

"BURSA İÇİN 2 KANUN ÇIKACAK"

Çavuşoğlu, görüşmemizde Bursa'yı çok yakından ilgilendiren 2 büyük problem için 2 bakanlığın kanun hazırlama aşamasında olduğu müjdesini verdi.

Birincisi;

Demiryolu altındaki mahallelerin imar planı olmayışından kaynaklanan doğalgaz dağıtım problemi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı problemin çözümü için bir kanun tasarısı hazırlamış durumda. Çavuşoğlu, "Bu ay değil, ama önümüzdeki yılın ilk aylarında Meclis'e gelecek ve kanunlaşacak. Böylelikle bu mahallelerde doğalgaz dağıtımı başlayacak" dedi.

İkincisi de;

Yıldırım ilçesinin makus kaderini teşkil eden ve Ankara'da kağıt üzerinde mahalle olarak görülmeyen mahallelerinin planları. Çavuşoğlu "Yıldırım Belediyemiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile ortak çalışma yapıyor, önümüzdeki aylarda bu bölgenin de planları bakanlık tarafından çıkarılacak ve vatandaşlarımızın tapu sorunu ortadan kalkacak" diye konuştu.