Bursa
Açık
32.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Çavuşoğlu Bursa'daki sağlık yatırımları için ne dedi?

08 Mart 2020 Pazar, 00:29

Kim yol gösterdi bilmiyorum, ama CHP'nin yeni seçilen Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AK Parti'ye sahada muhalefet edeceğim diye, iktidarın en çok oy topladığı politikalardan biri olan sağlık yatırımlarını gündemine aldı.

İlk olarak 19 Şubat'ta Acemler'de inşaatı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi önünde, iki gün önce de Muradiye Devlet Hastanesi önünde basın toplantısı düzenledi ve kısaca dedi ki:

"Bursa'da 3 hastane kapatılarak Şehir Hastanesine taşındı. 2 hastanenin inşaatı durmuş vaziyette. Ne zaman bitecekleri belli değil. Bursa'da sağlık hizmetlerine erişim sıkıntısı var."

Karaca'nın bu sözlerine AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, sosyal medya hesabından kısa ve öz olarak "CHP'de zekavet polemiği var" cevabını verdi.

Dün de Bursa'daki sağlık yatırımlarının 3 dönemdir kente kazandırılmasının ardındaki isim, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, CHP'ye tepki gösterdi:

Önce, "Gerçekten anlamıyorum. Halkımızın memnuniyet oranının yüzde 70'lere dayandığı sağlık politikalarından muhalefet etmek akıntıya kürek çekmekten başka bir durum değildir" dedi. Ardından da "CHP il başkanının muhatabı ben değilim, ama iktidar partisinin bir mensubu olarak yaptığımız yatırım ve politikalarımızın her zaman arkasındayız. Savunucusuyuz. Bu şekilde halkı yanlış algıya yönelik muhalefet anlayışını doğru bulmuyoruz" dedi ve ekledi:

"Milletvekilimiz Mustafa Bey de zaten gereğini söylemiş. Muradiye Devlet Hastanesi'ni kapatmadık, taşımadık. Orası artık çok eski bir bina idi ve hem depreme dayanıksız hem de sağlık açısından kullanışsız bir bina idi. Biz de güçlendirmeye, yenilemeye gittik. Şimdi ihale süreci içinde. Kısa zamanda bu süreç tamamlanıp, inşaatına başlanacak."

Çavuşoğlu, "Bursa'da sağlık hizmetlerine erişim sıkıntısı var" demenin siyaseten halkı kandırmak olduğunu da söyledi:

"Doğu'da Yüksek İhtisas Hastanemiz, ortada Çekirge Devlet Hastanemiz, Batı'da Tıp Fakültemiz. Ve 6 hastaneden oluşan dev bir yatırım, Şehir Hastanemiz. Bazı yerlerde eksiklerimiz olmakla beraber 17 ilçede 17 devlet hastanemiz, çocuk hastanelerimiz, içinde KATEM, göz ve diş poliklinikleri, diyabet ve spor merkezlerinin bulunduğu Sağlık Yaşam Merkezleri tam kapasite ile çalışırken çıkıp da sağlıkta erişim sıkıntısı var demek gerçekten sırf muhalefet etmiş olmak için muhalefet oluyor. Örneğin Yenişehir'de hem devlet hastanemiz hem de diş hastanemiz var. İlave yapımı tamamlandığında Acemler'deki Ali Osman Devlet Hastanemiz, Muradiye Devlet Hastanemizle Bursa tam anlamıyla sağlık üssü olacak."

Çavuşoğlu, CHP'ye "bu boş işlerle uğraşmayın" dedi ve öneride bulundu:

"Bizim halktan en büyük teveccüh aldığımız politikalarla uğraşacaklarına, eksiğimiz ve yanlışımızın olduğu başka, tabii bulabilirlerse hizmetlerimizle uğraşsınlar. Zaten bulamadıkları için inşaatı devam eden hastanelerimizin önünde basın toplantısı düzenleyip, hastanemizi geri verin diyorlar."

ÇAVUŞOĞLU'NUN 8 MART MESAJI

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, görüşmemizde bugüne dair yani 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne de değindi.

"Bizler insani ve siyasi görüş anlamında temel hak ve hükümlülükler açısından kadın ve erkek arasında her türlü ayrımcılığa ve her türlü şiddete, yaşam hakkının alınmasına ve sınırlanmasına karşıyız. AK Parti siyaset sahnesine çıktığından bu yana kadınımızın siyasal, sosyal, eğitim ve ekonomik olarak toplumun her alanında kimi zaman daha da öne çıkarak pozitif ayrımcılık gözeterek konumunu güçlendirme yoluna giderken, cinsiyet eşitliğini sağlama anlamında da ciddi hamleler atmış, karar mekanizmalarında en yüksek düzeyde katılımcılıklarını ve temsil kabiliyetlerini yükseltmeye çalışmış ve bunları yasal zemine oturtmuştur. Bu vesileyle başta şehit analarımız olmak üzere tüm emekçi kadınlarımızın gününü kutlarım."

BUNUN NERESİ YASAKÇI ZİHNİYET?

Sağlık Bakanlığı sık sık uyarıyor:

"Bugüne kadar ülkemizde corono virüs salgınına rastlanmamıştır."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da neredeyse her gün veya günde birkaç kez çıkıp aynı duyuruyu yapıp, alınan önlemler hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor.

Bundan daha güzel bir durum olabilir mi? Türkiye pek çok ülkeye de aldığı sıkı tedbirler nedeniyle hem örnek oluyor hem de bilgi paylaşımıyla virüs salgını içinde bulunan ülkelere destek çıkıyor.
Buna rağmen sosyal medyada virüsün ülkemizde de görüldüğü ve yetkililerce saklanıldığına dair değişik spekülasyonlarla halkımızı panik ve korkuya sevkeden paylaşımların önüne geçilemiyor.

Üstelik video-ses ve sözüm ona gerçek bilgi şeklinde yapılan paylaşımların sahte hesaplar tarafından yönlendiriliyor olması, art niyetli amaç taşıdıklarını ortaya koyuyor.

Bir kere virüs ülkemizde görüldüğünde ne kadar saklanılmaya çalışılsa da saklanılmaz. Çünkü bu sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı ilgilendiren ciddi bir durum. Ayrıca her bir verinin Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirilmesi ve paylaşılması gerekiyor.

İşte dün Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medyadaki bu asılsız ve maksatlı paylaşımlara yönelik harekete geçti ve bu hesapları tespit etti.

Ancak çok geçmeden Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu çalışması ise yine sosyal medyada "AKEPE'nin Yasakçı zihniyeti"olarak gündeme taşınarak bu sefer farklı sahte hesaplardan iktidara yüklenildi.

Şimdi soruyorum:

"Başka ülkelerdeki görüntü, ses ve fotoğrafları alıp sanki ülkemizde varmış gibi gösterip yalan haberle toplumu panik ve korkuya sevk etmek ne kadar gerçekci bir zihniyet? Buna dur denmesi mi yasakçı zihniyet oluyor?"

Olmayan bir hastalığı varmış gibi göstermek kimlerin işine gelir bir düşünün bakalım...