Bursa
Parçalı Bulutlu
24.8°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Çavuşoğlu, 'bu bir af yasası değil' dedi!

10 Nisan 2020 Cuma, 21:31

Meclis, kamuoyunda af yasası olarak bilinen Ceza İnfaz Yasa Tasarısı'nı görüşüyor. Coronovirüs tedbirleri kapsamında yeniden AK Parti tarafından Meclis'e getirilen ve MHP'nin tam destek verdiği yeni düzenleme ile 100 bin tutuklu ve hükümlü salıverilecek.

İşte bu noktada toplumda başta şiddete ve cinsel istismara uğrayan kadınlar ile yakınları öldürülen aileler olmak üzere içeridekilerin salıverilmesinden büyük endişe duyuluyor.

Bu endişe ve kaygıları aynı zamanda hukukçu olan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu'na sordum.

Çavuşoğlu, Meclis'te görüşme sırasında sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle dedi ki:

"Şu düzeltmeyi yapmamız lazım. Bu asla bir af yasası değil. İnfaz şekilleriyle ilgili düzenlemedir. Yani düzenleme af olmadığı için suçlarda şartlı tahliye müessesesini getiriyor. Teklifle infaz süreleri kalıcı olarak yeniden düzenleniyor. Bu oranlar istisnaları da sayılmak suretiyle genel manada 1/2'ye çekilmekte" (yani oransal bir durum söz konusu)

Ardından da yapılan düzenlemeye örnek verdi:

"Örneğin, 12-15 yaşındaki çocukların cezaevlerinde geçirdikleri 1 gün, 3 gün olarak kabul edilirken, 15-18 yaş arası çocukların 1 günü 2 gün olarak kabul ediliyor. Yine çocukların anne, baba ve kardeşleriyle 2 ayda bir olan yüz yüze görüşmesini, ayda bir olarak 3 saatten 24 saate kadar olacak şekilde düzenledi. Yine hamile ve yeni doğum yapmış olan kadınların da bu süreyi evlerinde geçirmesi yer alıyor."

Çavuşoğlu, özellikle şu konunun altını önemle çizdi:

"Düzenleme 5 suçu kapsamıyor. Bunlar, her türlü terör suçu, adam öldürme, cinsel istismar ve saldırı, uyuşturucu ticareti ve özel hayatın gizliliğine yönelik işlenen suçlar. Yani kamera ile gizli çekim yapıp bunun sosyal medya aracılığıyla paylaşılması gibi."

Peki, ya eşlerinden veya erkek arkadaşlarından şiddet ve cinsel istismar gören kadınların bu düzenleme ile salıverilecek olmalarından duydukları korku ve panik?

Çavuşoğlu'nun verdiği cevap şu oldu:

"Bizim Türk Ceza Kanunu'nda kadına karşı şiddet diye bir suç yok, (yani kadın tanımlaması) adam öldürmeye teşebbüs veya adam öldürme ile her türlü cinsel istismar, cinsel taciz, eziyet suçları tanımlı. Ama bizim kadına karşı şiddet suçlarında öngörülen suçlar dünya standartları ütünde."

Çavuşoğlu devamında da;

"Burada da yanlış anlaşılmaya maruz kalmaması açısından söylüyorum. Burada öyle herkes elini kolunu sallayarak dışarıya çıkacak diye bir durum yok. Tahliye sınırları var. Diyelim ki bir şiddet eylemi oldu kadına karşı. 5 yıl ceza aldı. Bu 5 yılın üzerinden oranlama yapılacak. Öncelikle Kurul devrede olacak. İyi hal raporu alması gerekiyor. Ayrıca şiddet veya adi suçlardan içeride yatan kişi iyi hal durumu ile belli bir oranda yarı açık cevaevinde bulunuyorlar. Bunlar zaten hafta sonları evlerine gidiyorlar. Bunlar için de Kurul kararı gerekiyor." derken;

Özellikle yeni düzenlemenin kadına karşı her türlü şiddet ve cinsel istismar suçlarını kapsamadığı gibi daha da ağırlaştırılmış cezaları beraberinde getirdiğini söyledi.

Örnek de verdi:

"Kamuoyunda 'mafya' olarak adlandırdığımız suçlar var. Düzenleme, bu suçluların, tefecilik suçunu da işlediğini, bu suçla beraber toplumu da rahatsız ettiğini dikkate alarak ceza oranını 4 yıldan 6 yıla, 1 yıldan 3 yıla kadar, örgüt üyeliği cezasını da 2 yıldan 4 yıla çıkarıyor."

Çavuşoğlu, son olarak da "Milletimiz müsterih olsun. Toplum vicdanını rahatsız edecek, infial yaratacak suçların ceza infaz sistemi dışında bırakılmasına büyük gayret ettik. Zaten kanunun temel amacı da hükümlüyü topluma yeniden kazandırmak, ıslah etmek, aile ile ilişkilerini güçlendirmek ve suçtan arındırıp saygın bir insan olarak topluma kavuşmasını temin etmektir" diye konuştu.