Bursa
Açık
31.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Can suyunun da canını çıkarmak, işte böyle bir şey...

02 Haziran 2020 Salı, 18:05

Hükümet iç piyasayı canlandırmak amacıyla pazartesi günü öyle bir destek paketi açıkladı ki, konut, taşıt, turizm ve sosyal ihtiyaç olmak üzere 4 alandaki destek kredi paketi Cumhuriyet tarihimizin bugüne kadar gördüğü en düşük faiz oranlarını kapsıyor.

Yani dört dörtlük paket.

Hani corona süreci başladığında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı o 110 milyar TL'lik ilk kredi destek paketi vardı ya, kamu bankalarının müşteri seçtiği, özel bankaların da güya destek adı altında müşterisini daha da faiz yüküyle borçlandırdığı hayal kırıklığı yaratan o paketin üzerine bu yeni paket, piyasalar için tam bir can suyu diyebiliriz.

Nitekim daha açıklanır açıklanmaz büyük heyecan uyandıran paket, hakikaten dünden itibaren uzun süredir durma noktasına gelen konut ve otomotiv piyasasını canlandırdı.

Ama...

Büyük vurgunu da beraberinde getirdi. Hem de öyle böyle değil...

***

Son 3 aydır yaprak kıpırdamayan ve konut ile taşıt satışlarının durduğu iki sektör bu kredilerin açıklanmasıyla öyle bir fiyat artışına gitti ki, hem sıfır konut ile sıfır araçlarda, hem de ikinci ellerde talepte bulunan vatandaş yüzde 100'lük artışlarla karşılaşınca neye uğradığnı şaşırdı.

Gayrimenkul danışmanlığı yapan bir arkadaşımın dün anlattığına göre;

Sıfır konutta bir artı bir dairelerin fiyatı 200 bin TL'den 280 bin TL'ye, 2 artı birlerin fiyatı 300 bin TL'den 370 bin liraya, 3 artı birlerin fiyatı 360 bin liradan 480 bin liraya kadar yükseldi.

Sıfır araçlarda da artış görüldü. 180 bin ve 200 bin TL'lik araçlar 300 bin TL'nin üzerine çıktı.

İkinci el piyasası da öyle...

Emlak alım satımı yapan arkadaşım da dün, "3 aydır elimde Emek'te 350 bin liradan satışa sunduğumuz dubleks daire vardı. Hatta bir ara mal sahibi 330 bin TL'ye kadar düşürdü ama bir kişi bile aramadı. Şimdi bu sabah sahibi tarafından satış rakamı 450 bin TL olarak revize edildi" dedi.

3 KAMU BANKASI MÜDAHALE ETTİ AMA...

İşte piyasayı canlandırmak amacıyla hükümetin sunduğu bu kredi destek paketi ne yazık ki inşaat firmaları ve konut satıcılarının "fırsat bu fırsattır" zihniyetiyle yaptıkları anlık zam oranları sadece vatandaşın dikkatini çekmedi, kamu bankalarının da dikkatini çekti ve dün ortak bir uyarı yapmak zorunda kaldılar.

Dediler ki:

"Kredi kullandırım sürecinde, açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacak olup sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmalar kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacaktır. 27 Mayıs 2020 tarihinden itibaren fiyat artışı yapmış olan firmaların da ürün ve hizmet fiyatlarını artış öncesi seviyeye çekmeleri koşuluyla kampanyalara katılması ve bankalarımızla çalışmaları mümkün olabilecektir."

Bankaların "bu rakamları hemen geriye çekin, yoksa kredi vermeyiz" demelerine rağmen ben size söyleyeyim, hiçbir firma geri çekmiyor ve çekmeyecek de.

Bu neye benzedi biliyor musunuz?

Aynen maske ve eldiven satışları ile corona süreci başladığında market raflarında her ürün yerleştirmede artan fiyat etiketlerine.

O zaman da Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Fahiş fiyatla mal satanları cezalandıracağız" diye uyarı üstüne yarı yapmıştı.

N'oldu?

Fiyat etiketleri bir daha düşmediği gibi artmaya da devam ediyor.