Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa yepyeni bir rekorun sahibi oldu!

10 Ocak 2020 Cuma, 23:27

Kentler kültürel değerlerin yanı sıra simgesel anıt ve yapılarla da tanınırlar. Bu anlamda Bursa denince ilk akla gelen tarihsel mekanlar Ulucami, Emirsultan ve Yeşil idi. Şimdi bu üç yapının içine Panorama 1326 Fetih Müzesi de eklendi.

Müze 2018'de açıldı ve bugüne kadar toplam 700 bin kişi ziyaret etti. Ünü sadece Bursa ve Türkiye ile sınırlı değil. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, dün Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Gülşah Cebelli Öncel'le enbursa.com'u ziyaretinde söyledi:

"106 ülkeden ziyaretçi akınına uğruyor."

Müzenin Müdürü Orhan Mollasalih'in verdiği rakama göre;

Sadece geçen hafta Çarşamba günü müzeyi 6 bin 57 kişi gezdi. Bu kendi içinde bile büyük rekor.

Bir anda yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi odağı haline gelip ilk sıraya yükselmenin yanı sıra yüksek düzeyli yerli ve yabancı protokol heyetleri ile sanatçı ve sporcuların da mutlak uğrak yeri oluyor. Başkan Dündar, "Artık Bursa denilince hemen insanların aklına 1326 Fetih Müzesi geliyor. Müzeye olan talep ve ilgi bizi bile şaşırtıyor" dedi.

Başkan Dündar, "Bu vizyoner projenin yanına bir tane daha ekliyoruz. Osmangazi Meydanı" dedikten sonra bir büyük iddiada bulundu:

"Bakın göreceksiniz, Panorama'nın yaptığı etkinin 10 katı büyüklüğünde bir etki yapacak. Bursa'ya değer katacak. Görünen ve görünmeyen etkileriyle Bursa prestijli bir yapıya daha sahip olacak."

Alt yapı çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü yatırımla ilgili olarak Başkan, şu bilgileri verdi:

"Kentler meydanlarıyla anılır. Biz de Bursa'ya yaraşır bir kent meydanı yapalım dedik. Gerçek bir meydan. 40 bin metrekarelik alanda bir önceki dönemde kamulaştırma çalışmalarını yaptık. Kamulaştırma için 150 milyon TL harcadık. Şimdi projede alt yapı çalışmalarına başladık. Kazı çalışmalarında 12 metre indik ve 12 metre daha ineceğiz. Yer altında 2 bin araçlık bir otopark olacak, ki bu kapasiteli bir otopark bile Bursa için büyük bir hizmet. Projenin toplam maliyeti 200 milyon TL."

Osmangazi Meydanı ile Bursa'nın gece ve gündüz 24 saat yaşayan, nefes alan buluşma mekanı kazanacağını söyleyen Başkan Dündar, sohbetimizde yine kentsel dönüşüm projelerinde dikey mimarı yerine yatay mimaride örnek gösterilen Soğanlı toplu konutlarını da anlattı. Ve diğer belli başlıca projelerini.

"Bu büyük yatırımları yapmaya paranız var mı?" dedik.

Güldü. Espri ile karışık "Para ne ki? İstedikten sonra bulunuyor" dedi ve Osmangazi Belediyesi olarak yatırım ve hizmet bütçesinde diğer belediyelere göre iyi konumda olduklarını söyledi.

Hakikaten de öyle. Osmangazi Belediyesi'ne Bursa'nın hangi bölgesinden bakarsanız bakın, kime sorarsanız sorun toplumdaki genel algı:

"Osmangazi Belediyesi çalışıyor"oluyor.

BAŞKAN GAZETECİLERİ İYİ TAKİP EDİYOR!

10 Ocak Gazeteciler Günü'nde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, basına akşam yemeği verdi.

Yemek menüsü sıradandı, ama sonrasındaki program alışılmışın dışında farklı formatta gelişti. Bu sefer soru sorup, sıkıştıran taraf biz gazeteciler değil, Belediye Başkanı Aktaş idi.

Her ne kadar "'Hangi mesleği tercih etmezdiniz?' diye bir soru sorulsaydı, ilk başta gazeteciliği derdim. Çünkü çok emek, özveri isteyen zor bir meslek" dese de, önceki akşam açık oturum şeklinde dizayn edilmiş, "Başkan soruyor, gazeteciler cevaplıyor" programında Başkan karşısındaki gazetecileri 40 yıllık gazeteci gibi soru yağmuruna tutup, zaman zaman da köşeye sıkıştırdı.

Hatta gecenin en çok keyfini çıkaran o oldu diyebilirim. Çünkü şahıslara yönelik iğneli sorular sorması salonda herkesi şaşkına uğratıp, eğlenceli hale getirdi.

"Kim ne yazmış, kim ne demiş, kim kiminle dost, kim kiminle kavgalı. Kim kimin arkasından kuyusunu kazıyor, kim hangi medyada?"

Böylelikle Başkan'ın sadece yerel ve genel siyaseti değil, Bursa basınını haberlerin dışında gerçekten çok iyi takip ettiğini de öğrenmiş olduk!..