Bursa
Açık
18.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa Şehir Hastanesi neden orada, şimdi anladınız mı!

20 Mart 2020 Cuma, 22:51

Şu içinde bulunduğumuz olağanüstü dönemde elbette hiçbirimiz siyaset yapmayacağız. Ancak konunun daha net anlaşılabilmesi açısından belirtmem gerekiyor.

Yaklaşık bir ay önce CHP'nin yeni İl Başkanı İsmet Karaca ile yönetimi Bursa Şehir Hastanesi'nin tam kapasiteli çalışmadığını ve kent merkezine uzak olduğunu belirten bir basın açıklaması yapmıştı.

Karaca'nın aslında o gün söyledikleri yeni değildi. Çünkü, geçtiğimiz Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yaptığı bu hastane toplumda sürekli olarak şehir efsanesi şeklinde bir yakınma algısına tabi tutuluyordu. Kente uzak, hasta giderken fenalaşıyor deniliyordu, kent merkezindeki kamu hastaneleri niye boşaltılarak buraya götürüldü deniliyordu, sağlık personeli ve bölümler tam kapasite ile çalışmıyor, hastanenin yarısı rantabl değil deniliyordu. Kamu hastanelerindeki doktorların çoğu buraya alındı deniliyordu. Devlet burayı özel hastane gibi çalıştırıyor deniliyordu. Hastaneyi yapan firmaya kamu arazisi peşkeş çekildi deniliyordu.

Yani olumsuz bir algı söz konusu idi.

Ne yazık ki Bursa Şehir Hastanesi değil açıldığından bu yana, temelinin atıldığı 2.5-3 yıldır sürekli yer seçimi, kapasitesi başta olmak üzere pek çok alanda bu şekilde eleştirilere maruz kaldı.

Ve bu anlamda hastaneyi kente kazandıran siyasi otoritelerle beraber en çok eleştirilen isim de başından sona yapımında büyük katkısı olan dönemin İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan oldu.

Ne kadar uğraşsa da bu hastanenin normal devlet hastanesi şeklinde planlanmadığını ve olağanüstü durumlar için bir olası deprem, bir olası salgın, bir olası savaş, bir olası karantina gibi vakalarda bölge hastanesi olarak 4.5. sınıf sağlık birimi olarak konuşlandığını anlatamadı.

Taa ki şimdiye kadar!

Zira;

Sağlık Bakanlığının yayınladığı coronovirüs hastalarının başvurabileceği 25 hastane listesinde Bursa Şehir Hastanesi ile Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi var.

Ve yine hastane o şikayet edilen uzaklığı ve büyüklüğünden dolayı da şu dönemde Sağlık Bakanlığı'nın olası karantina durumunda en gözde hastanelerinden.

Çünkü fiziki şartları uygun.

200'e yakın yoğun bakım yatağının bulunması, bin 355 yatak kapasitesiyle, acil servisinin normal hastane acillerine göre daha büyük olması, ki kadın-doğum, genel travma, çocuk ve ambulans girişi olmak üzere 4 ayrı bölümden oluşuyor ve bu acilin hemen arkasında müşahade salonunun yoğun bakım standartları düzeyinde hizmet verebilecek şekilde yapılmış olması, 403 poliklinikleriyle ve 49 ameliyathanesiyle tam teşekküllü ve en son teknolojik tıbbı donanıma sahip olması hem Bursa'nın hem de Bilecik, Yalova ve Balıkesir'in yoğun hasta akınını karşılayabilecek durumunda.

Yani diyeceğim o ki, kente uzak ve tam kapasiteli çalışmıyor denilen hastane zaten normal zamanda tam kapasiteli çalışması için planlanmadı, böyle olağanüstü durumlarda hizmet verebilmesi amacıyla yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hayalim" diyerek startını verdiği Bursa'nın da içinde bulunduğu toplam 10 Şehir Hastanesi'nin asıl şimdi ve bundan sonraki süreçte toplum ve halk sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacak!..

Tabii umarım bu en kötü senaryo durumunu yaşamayız...

YOĞUN BAKIM YATAKLARIMIZ NE DURUMDA?

Covid-19'un ülkemizde de hızla yayılmaya başlamasıyla beraber toplum olarak "yeterli yoğun bakım yatağımız var mı?" sorusuna kilitlendik.

Geçen gün bir TV kanalında konuşan Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Cinel, kamu ve özel hastaneler dahil olmak üzere ülkemizde toplam 42 bini aşkın yoğun bakım yatağı olduğunu söyledi. Bunun 25 bin 466'sı erişkin yoğun bakım yatağı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu rakamın Avrupa standartlarının altında olduğunu söylemekle beraber tek kişilik odaların çokluğunun olası durumda yoğun bakım yatağı durumuna sokulacağını ve bu durumda sıkıntı yaşanmayacağını belirtti.

Peki bizim Bursa'da durum ne?

Yaklaşık 4 ay önce bu rakam bin 350 idi. Mevcutte inşaatı devam eden Ali Osman Sönmez Hastanesi ile birlikte bin 700 olarak planlanmıştı. Çünkü Aralık ayının başında İl Sağlık Müdürlüğü koltuğunu Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkçı'ya devretmeden kısa bir süre önce Dr. Özcan Akan'la yaptığım görüşmede rakam buydu.

Bu sürede benim bildiğim Bursa'da yeni bir kamu ve özel hastane açılmadığına göre yoğun bakım yatak sayısında da artış yok demektir.