Bursa
Açık
31.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa'nın işgalinin simgesi 'puşide-i siyah' 100 yıl sonra yeniden Meclis'te...

11 Haziran 2020 Perşembe, 00:30

Tam 100 yıl önce tarihler 8 Temmuz'u gösterdiğinde Bursa Yunanlılar tarafından işgal edilir. Haber Ankara'da duyulduğunda büyük bir yankı uyandırır. İlk Meclis'te de o gün adeta yas vardır. Hele ki, Bursa'nın işgalinde Yunanlı subayların Osmangazi Türbesi'ne giderek Osman Bey ile oğlu Orhan Gazi'nin ve Orhan Gazi'nin eşi Nilüfer Hatun'un mezarlarını tekmeledikleri, hatta Nilüfer Hatun'a "Vaktiyle sen bir Türk'e vardıydın, biz de bugün onun intikamını aldık" diyerek, kabirleri tahrip ettikleri anlatılınca, Meclis'te gözyaşları sel olur akar.

Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa kürsüye "siyah şal" örtülmesini ister.

Başkanlık kürsüsüne 10 Temmuz'da asılan o puşide-i siyah, işgalin sona erdiği 11 Eylül 1922'ye kadar kürsüde kalır ve bu 2 yıl, 2 ay, 2 günlük süre hem Bursa hem de Anadolu için ulusal yas ve işgal karanlığı olarak tarihlere geçer.

İşte tam 28 gün sonra yani 10 Temmuz Çarşamba günü işgali simgeleyen Puşide-i Siyah'ın İlk Meclis'e örtülmesinin 100. yıl dönümü.

---

1919-1923 Milli Mücadele döneminin önemli olay, aktör ve dönüm noktalarını 100 yıl sonra gün ışığına çıkarıp, farkındalık oluşturmak amacıyla Sosyolog Mutlu Çınar'ın yönetiminde, benim de koordinatörlüğünü yaptığım, AK Parti Bilecik Milletvekili ve Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Selim Yağçı'nın başkanlığnda yürütülen "100 Yıllık Vefa 100 Yıllık Farkındalık" projesi kapsamında Puşide-i Siyah ve Bursa'nın işgali 100 yıl sonra Meclis'te yeniden anıldı

Bu sefer şal olarak değil de 100. yıl anısına levha olarak yeniden özel olarak basılan Puşide-i Siyah "İlk Meclis'ten Gazi Meclis'e" sloganıyla "Bir daha Meclis'e bu siyah örtü örtülmesin" denilerek, milletvekillerine dağıtılmaya başlandı.

Ama milletvekillerin tamamına değil.

Sadece 58 milletvekiline.

Neden mi?

Çünkü 15 Temmuz'da son darbe girişiminin 4. yıl dönümünü anacağız ki, ben bunu işgal girişimi olarak nitelendiriyorum, çünkü Meclis'in üzerine bombalar yağdıran iradenin amacı darbenin çok ötesinde işgal girişiminden farksızdır.

15 Temmuz 2016'da darbe girişiminin yaşandığı o gece TBMM'ye giderek "milli duruş" sergileyen Gazi Meclis'in 108 milletvekilinden bugün 41 'i AK Partili, 13'ü CHP'li, 3'ü MHP'li ve 1'i DEVA'lı olmak üzere toplam 58 milletvekili 27. Dönem Milletvekili olarak yeniden Meclis'te görev yapıyor.

İLK ÖRTÜ ÖNCE SOYLU'YA SONRA HAKAN ÇAVUŞOĞLU'NA

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bursa'nın işgali üzerine TBMM kürsüsüne örtülen kara örtünün 100. yıl özel levha baskısının ilkini geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya takdim ederek "Allah bir daha bize bu kara örtüleri örtmeyi nasip etmesin" demişti.

Yağcı, özel levhanın ikincisini ise 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Meclis'te bulunan Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu'na verdi. İşgal yıllarının simgesi özel levha, ardından diğer vekillere dağıtılmaya başlandı.

Hatta AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, kendisine takdim edilen bu özel hediye için sosyal medya hesabından şu anlamlı paylaşımı yaptı:

"15 Temmuz gecesi TBMM riyaset kürsüsüne 2. kez puşide-i siyah örtülmesine geçit vermeyen Gazi Milletvekili olarak ismime yazılı bu plaket/nişan ömrümün en değerli hediyesi olacak. 15 Temmuz gecesi TBMM'de olan bir milletvekili olarak Allah bize bir daha öyle bir gece yaşatmasın duasıyla teşekkür ediyorum."

Bilecik Milletvekili Yağcı'nın 100. yıl sonra puşide-i siyahı yeniden özel baskı olarak Meclis gündemine getirerek hem o yıllara dikkat çekmesi, hem Meclis'in bağımsızlığına vurgu yapması, hem de Bursa'ya farkındalık oluşturması gerçekten takdire şayan.