Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa Kapalıçarşı'da ürküten değişim!..

14 Şubat 2020 Cuma, 14:08

Kapalıçarşı, Açık Çarşı, Tuzpazarı, Reyhan ve Hanlar bölgesi, yıllardır Bursa siyasetinin nabzının en iyi attığı yerdir. Bu bölgede hangi siyasi parti ağırlıkta ise seçimlerde, yerelde ve genelde o birinci çıkar. Kapalıçarşı esnafı, kent ve ülke gündemini iyi takip eder, dengeleri iyi gözetir, duyarlıdır ve hassastır.

Kent siyasetini yakından takip ettiğim için çok iyi biliyorum. Çarşı esnafı son 15 yıldır AK Parti dışında hemen hemen tüm siyasi partilere mesafeli. Pek çok kere yerel ve genel seçimlerde parti genel başkanları burayı ziyaret etmek istediler; ya kabul görmediler ya da dükkanlarını kapadılar. Bekledikleri ilgiyi bulamayınca da kameralara poz verip ayrıldılar.

Muhalefet liderlerinin, milletvekillerinin burada kabul görmemelerinin başlıca nedeni Recep Tayyip Erdoğan'a karşı duyulan büyük sevgi ve destek iken, son dönemde yerini yerel bazlı korkular aldı.

O yüzden uzun zamandır Kapalıçarşı ve bölgesine parti genel başkanı gelmedi. Bildiğim kadarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 3 yılda 2 defa geldi, ama o da Ulucami ile sınırlıydı ve çevresi güvenlik ablukasına alındığı için boşaltılmıştı. Bırakın vatandaşı esnaf bile kendi dükkanını açmak için o koridoru geçememişti.

KAPALIÇARŞI'NIN SİFTAHI AKŞENER'DEN

2 gündür Bursa'da esnaf gezisi yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Kapalıçarşı ve çevresini ziyaret programına katıldım. Sırf buradaki havayı görmek için...

Maalesef, o yukarıda anlatmaya çalıştığım bildik siyasi hava yoktu. Akşener, Ulucami'nin girişindeki çeşmenin başında aracından indi. Uzun bir kuyruk vardı. Sordum, bir kısmı parti teşkilatlarındanmış, ama diğerleri normal çarşıyı gezmeye gelen ve o sırada Meral Akşener'le tanışmak isteyenler.

Akşener, bir saati geçkin dükkanları tek tek gezdi, içeriye sadece kendisi girdi. Hal hatır sordu. "İşler nasıl?" dedi. "Siftah yaptınız mı?" dedi.

Gözlük satan bir kadın "Hayır daha yapmadık."deyince içeriye girdi.

"Benim de gözlüğe ihtiyacım vardı" dedi. Birkaç tane gözlük seçti, o sırada muhabirliğimden gelen ataklıkla içeride sadece ben vardım ve "Bayan gözüyle hangisi?" diye sordu.

İşaret ettiğimi aldı sonra da asistanı bayanı çağırarak, "Kızım şu gözlüğü alıyorum, benim maaş hesabımdan öde" dedi. Gazeteci olduğum için satıcı kadına üstüne basa basa "Bak emekli maaşımdan alıyorum ona göre" demeyi de ihmal etmedi.

Sonra yol üzerinde patik satan yaşlı bir köy kadınının yanına gitti, konuştu, onun da daha siftah yapmadığını öğrenince "Sepetteki tüm patikleri alıyorum, hadi artık evine git" dedi.

Tüm dükkan sahipleri onu kapıda karşıladı, el sıkıştı, çoğu içeriye "çay ve kahve ikram edelim" diyerek davette bulundu. Hepsini "Olmaz, arkadaşlarım izin vermiyor, çalış diyorlar, sonra içeriz" diyerek geri çevirdi.

Ardından Kapalıçarşı içindeki hanlara girdi. Burada Kapalıçarşı Dernek Başkanı Hasan Güleyan ve arkadaşlarının çay ikramını kıramayarak, bahçede vatandaşlarla oturdu.

Dert dinledi. Esnaf satış yapamamaktan, alıcı parasızlıktan yakınırken, emekli maaşlarının azlığı, elektrik ve doğalgaz faturalarının yüksekliği, Suriyeliler ve EYT sorunları ilk sırada yer aldı.

Ben de üst üste birkaç tane soru yönelttim.

"Neden geldiniz?" diye sordum.

"Seçim yok, oy istemeye gelmedim, bakın takip ediyorsunuz hiç duydunuz mu, İYİ Parti'yi anlattığımı ya da iktidar partisini eleştirdiğimi. Ben sadece hasbihal etmeye geldim, vatandaşımın derdini dinlemeye, onun sesini duyurmaya geldim" dedi.

"Daha önceki gelişlerinizle kıyaslama yapabilir misiniz?" diye sordum.

"Gazetecisiniz, siz yapın. Bakın AK Parti'ye oy veren seçmen de burada. Neden? Çünkü bizden bir şeyler bekliyorlar. Çünkü vatandaşı dinleyen yok. İktidarın, Meclis'in gündemi farklı. Ben iki gündür buradayım, daha bana bir kişi FETÖ'yü, siyasi ayağını sormadı. Hep geçim sıkıntısı. Ben nefes olmaya geldim" dedi.

"Bunu nasıl yapacaksınız?" diye sordum.

"Arkadaşlarım tüm bu sahadaki konuşmalarımızı not alıyorlar. Raporlandıracaklar, ben haftaya genel kurulda konuşacağım.Sonra arkadaşlarımız Meclis'te bunları dile getirecekler. Bakın göreceksiniz arkamdan diğer genel başkanlar da buralara gelecek" dedi.

Akşener'in gezisinde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Bursa Milletvekilleri İsmail Tatlıoğlu ve Ahmet Kamil Erozan, İl Başkanı Yahya Bahadır, CHP Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli ve 31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'nın Büyükşehir Adayı olan Mustafa Bozbey de vardı.

Not: Kapalıçarşı ve çevresi AK Parti'nin oy deposudur. Eğer bugün bırakın ana muhalefet partisini, Meclis'te genel başkan düzeyinde temsil edilmeyen ve yüzde 10 barajını kıl payı geçerek Meclis'in en küçük partisi olan İYİ Parti'nin Genel Başkanı'na bile bu kadar büyük teveccüh gösteriliyorsa, bu AK Parti'nin burada bıraktığı boşluktur.