Bursa
Açık
20.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa, Davutoğlu'na vekil kaptırır mı?

22 Kasım 2019 Cuma, 00:29

AK Parti içinden kopup yeni parti kurma hazırlığında olan iki kesim var. Biri eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, diğeri de eski Başbakan Yardımcılarından Ali Babacan.

Babacan ekibi hızlı bir çıkış yaptı, ama o başlangıçtaki hararetini koruyamadı. Tam bir sessizliğe gömüldü. Ahmet Davutoğlu ve ekibi ise her daim sahada ve gündemde olmaya gayret ediyor. Dün bu cepheden kulislerde tartışma yaratan büyük bir iddia daha geldi.

Davutoğlu'na yakın bir kaynak, partinin aralık ayında kurulmasıyla beraber çok sayıda milletvekili ve belediye meclis üyesinin AK Parti'den istifa edip kendi partilerine geçeceğini söylemiş.

İddia sahibine göre, "Parti kurun hemen gelelim" diyorlar.

Elbette ülke çapında görüştükleri vekiller, belediye meclis üyeleri ve partililer vardır.

Niyeti olanlar da vardır.

Ki, Bursa'da teşkilat düzeyinde var olduğunu biliyorum.

Yine eski vekillerden bazılarıyla görüşmeler yapıldığını da...

Zaten malum. Bir önceki vekillerden Mustafa Öztürk, geçen ay AK Parti'den istifa etmişti.

Ama...

İddia sahibinin söylediğine göre, "Bursa'nın mevcut AK Parti milletvekillerinden ve belediye meclis üyelerinden Ahmet Davutoğlu'nun partisine geçen olur mu?"

Dün AK Parti kulislerinde tüm gün bu iddia konuşuldu. İsimler tek tek masaya yatırıldı. Kim geçer, kim geçmez olası tahminler ve hesaplar yapıldı.

Genel değerlendirme şu:

AK Parti'nin 11 milletvekili var.

Efkan Ala, Hakan Çavuşoğlu, Osman Mesten, Müfit Aydın, Emine Yavuz Gözgeç, Vildan Yılmaz Gürel, Mustafa Esgin, Refik Özen, Atilla Ödünç, Ahmet Kılıç ve Zafer Işık.

Bu 11 isim, kessen fire vermez. Değil Ahmet Davutoğlu'nun partisine, Ali Babacan'ın partisine dahi kimse geçmez.

Hepsi Reisçi.

Tabii siyasette olmaz olmaz demeyelim, küçük bir parantez açalım, "seçim sath-ı maili"nde siyasal konjonktür gereği durum ne gösterir, o bilinmez.

Şimdiki konjonktürde milletvekilleri gibi AK Parti'nin büyükşehir ve ilçe belediye başkanları da gerçekten aynı sağlamlıkta. Büyüğünden küçüğüne Reis'in arkasında dimdik duruyorlar.

Ve tabii belediye meclis üyeleri de...

Anlayacağınız, teşkilatın değerlendirmesinden Bursa kalesi sağlam çıktı!