Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa'da gizlenen hiçbir vaka yok!

06 Nisan 2020 Pazartesi, 22:41

Gerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her gün istisnasız toplumu bilgilendiren açıklamaları, gerek Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda alınan önlemler salgın sürecini daha şeffaf kılıyor. Toplumda Bakan Koca'ya yönelik güven ve takdir duygusu artarken, sağlık personeline karşı da bir kenetlenmenin ve şükran duygusunun oluşmasına yol açıyor.

BETİMAR Araştırma Şirketi, virüs ülkemizde ilk görüldüğü hafta bir kamuoyu araştırması yapmıştı. O araştırmada "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı corono virüs ile mücadele kapsamında ne kadar başarılı buluyorsunuz?" sorusuna katılımcıların 89.42 "Başarılı buluyorum" cevabını vermişti. Aynı araştırma bir ay sonra şimdilerde yapılsa eminim bu oran yüzde 95'lere çıkacaktır.

Sürecin işin başından itibaren doğru bilgi akışıyla yönetilmesine rağmen yine de sosyal medya kaynaklı spekülasyonların önüne geçilemiyor. Bakanlığın açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığından tutun da, hastanelerde sağlık personelinin ekipmana ulaşım zorluğundan, yoğun bakım ünitelerinin yetersizliğinden, test kitlerinin olmayışına kadar pek çok yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.

Bursa da bunların içinde. Hele hele son birkaç gündür Bursa'nın ilçelerindeki vaka sayılarını gösteren tablolar ve veriler yayınlanıyor. Ölü sayısının arttığına dair çeşitli rakamların da özellikle WhatsApp gruplarında dolaştığını biliyoruz.

Dün Sağlık Müdürlüğü'nde idari görevde bulunan bir doktor arkadaşımla görüştüm.

Öncelikle sosyal medya kaynaklı bilgilerin asılsız olduğunu söyledi:

"Biz başından beri süreci Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulumuzun aldığı öneri ve tavsiyeler doğrultusunda bunları yerele uyarlayarak götürüyoruz. Hiçbir il başından beri kendi verilerini açıklamadı. Eğer her il kendi verisini açıklasa idi, bugün karma karışık bir tablo ile karşılaşır ve sağlıklı sonuçlar elde edilemezdi. Ayrıca bakanlığın açıkladığı verilerin dışında Bursa'da da gizlenen hiçbir vaka ve can kaybının olmadığını net olarak söyleyebilirim."

Yetkili sözü Bursa'ya getirdi:

" Malum, İstanbul şu anda tüm Türkiye'yi etkileyen merkez gibi görülüyor. Eğer Bakanlık işin başında illerdeki verileri açıklasa idi, inanın bugün Bursa'nın da içine bulunduğu pek çok ilimizde vaka sayısında hızlı bir artış olacaktı. Çünkü İstanbul'dan, hastalığın görülmediği veya az görüldüğü illere kaçış yaşanacaktı."

Kendisine Bursa'daki vaka sayısını da sordum:

"Bu aynen elma ile armudu kıyaslamaya benzer. Bizim için önemli olan toplum sağlığını en üst düzeyde koruyabilmek. Bursa bir sanayi kenti. Büyük fabrikaların en küçüğünde en az 500, bin işçi çalışıyor. Aynı zamanda bir ticaret merkezi. İş yerlerinde en küçük işletmelerde en az 50 kişi var. Yani bakıldığında risk oranımız daha fazla. Ama Bursa bu anlamda Kocaeli, Sakarya gibi sanayi kentlerine oranla çok çok iyi durumda. Üstelik nüfusumuz bu illere oranla daha fazla olduğu halde."

Peki Bursa en kötü senaryoya hazır mı?

Bu sorunun cevabını da şöyle verdi:

"Evet Bursa'da sağlık sektöründe son 10 yılda kamu ve özel sektörde yapılmış pek çok tam teşekküllü hastanemiz mevcut. En son açılan Şehir hastanemiz de bu anlamda hem kent hem de bölge illerimiz için büyük avantaj. Üniversite hastanemiz de öyle. Yoğun bakım ünitelerimiz de yeterli. İlçelerimiz de şu anda kendi imkanlarıyla süreci yönetebilecek durumdalar. Yani en kötü senaryoya karşı sağlık alt yapımız yeterli. Bu anlamda korkulacak bir durum söz konusu değil."

Ya ekipman?

Konuşmamızda corono virüs hastasıyla doğrudan ilgilenen personel ile 112 acil servis ekipleri başta olmak üzere kentteki tüm hastanelerde maske, eldiven, önlük, kıyafet ile yoğun bakım ünitelerinin teknik ekipmanları, cihazları vb. hepsinin yeterli düzeyde olduğunu söyledi.

Konuşmamızda sağlık personeliyle ilgili olarak da şu vurguyu yaptı:

"Sosyal medyada müthiş bir bilgi kirliliği var. Doğal olarak bundan biz sağlık çalışanları da olumsuz etkileniyoruz, motivasyonumuz düşüyor. Eğer halkımız bizlere moral desteği vermek istiyorlarsa öncelikle bu paylaşımlara riayet etmemeleri ve onları paylaşarak kötü algının yürütülmesine destek vermemeleri gerekiyor. Şunu da belirteyim sağlık personeli arkadaşlarımızın ilk günlerdeki o belirsizlik ve bilinmeyenden kaynaklanan virüse ve hastaya karşı bir korkuları, endişeleri vardı. Ancak süreçte belirsizlik ortadan kalkınca, bir rahatlama oldu ve şu anda tüm arkadaşlarımız bu salgınla mücadelede en önde ellerinden gelenin daha fazlasını yapan birer kahramanlar."

Benim bu konuşmadan anladığım şu:

Bursa 'da salgınla mücadelede süreç kontrol altında ve iyi yönetiliyor. Vaka sayısında bir İstanbul, bir Kocaeli, bir Sakarya, bir Rize, bir İzmir, bir Ankara değil. Sağlık personeli de, hastane sayımız da, yoğun bakım yatağımız da, ekipman ve teçhizatlarımız da en kötü senaryoya göre hem yeterli hem hazırlıklı.