Bursa
Açık
32.6°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa'da başkanlar zirvesi!

03 Nisan 2020 Cuma, 21:00

Corono virüs tedbirleri günlük yaşantımızdaki pek çok iş kolunu eve kapatırken, iş ve siyasi toplantıları da dijitale taşıdı. Ülkemizde pek alışık olmadığımız görüntülü görüşme toplantısını ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan başlattı diyebiliriz...

Önce G20 ülkelerinin liderleriyle video konferans toplantısı, ardından bakanlarla toplantı, sonra da İl Başkanlarıyla. Hepsinde de gündem tekti. Corono virüse karşı alınan ve alınacak önlemler.

Bursa'da da ilk uygulama Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan geldi. Önce video konferans yoluyla basın toplantısı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı tedbirler ile yardım çalışmalarını anlatıp, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantı bir saat kadar sürdü.

Dün de 14 ilçe belediye başkanı ile ilk defa video konferans sistemiyle bir araya geldi.

Toplantının sonunda kendisiyle görüştüm.

Dedi ki:

"Yerel yönetimlerde tam birinci yılımızı dolduruyoruz. Bu maksatla Cumhur İttifakı'nın belediye başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirmeyi zaten düşünüyorduk. Salgın döneminde de ertelemeyi doğru bulmadık ve video konferans yoluyla toplantı yapalım, hem birinci yıllarını kutlarız hem de görüş alışverişinde bulunuruz dedik. İyi de oldu. Cumhur İttifakı'nın 14 belediye başkanımızla çok verimli toplantı gerçekleştirdik. Uzak ilçelerden gelecek arkadaşlarımız için de zaman kaybını telafi etmiş olduk."

Başkan devamında da Büyükşehir Belediye binasındaki toplantıda yanında AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman'ın, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Gökay Bilir'in, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan'ın da olduğunu söyledi.

"Belediye Başkanı arkadaşlarımızla önce ilçelerdeki son durumu konuştuk. Corono virüs tedbirleri kapsamında bugüne kadar neler yaptılar, neler yapacaklar? Tek tek söz aldılar."

Başkan Aktaş, bu noktada kendi tespitini aktardı:

"Genelde alınan önlemler, ihtiyaç sahiplerine yapılan destek ve yardımlar aynı paralelde. Belediye Başkanlarımız gece gündüz durmadan çalışıyorlar. Kimisi 3 saat kimisi 4 saat uykuyla. Hep sahadalar ve vatandaşımızın hep yanında olmaya gayret gösteriyorlar. Görüşmemizde gayretlerinden dolayı teşekkür ettim. Beraber daha önce de krizler atlattık. Ama bu farklı. Dünyada bırakın belediye başkanını, liderlerin bile hiç böyle salgın hastalık deneyimi yok. Hepimizin amacı aynı. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde toplum sağlığını en üst düzeyde koruyabilmek ve vatandaşımızın yanında olmak."

Başkan Aktaş, olağanüstü tedbirleri uygulamanın yanısıra belediyelerin rutin çalışmaları olduğunu da hatırlatıp "Asfalttır, yoldur, alt yapıdır, temizliktir rutin belediye hizmetlerini de aksatmadan sürdürüyoruz. Bu konuda ilçelerimizin bazı talepleri oldu, onları da tek tek not aldık" dedi.

Ayrıca ihtiyaç sahiplerine yönelik erzak, gıda ve temizlik kolileri gibi bazı temel ihtiyaç maddelerinde bazı ilçe belediyelerine de destek sağlama kararı aldıklarını açıkladı.

Başkan Aktaş, toplantıyla ilgili son olarak, "İl Başkanımız da belediye başkanı arkadaşlarımızla tek tek görüştü, gayretlerinden dolayı teşekkür edip, o da gerekli konularda talepleri not aldı. Tabii hepimizin ortak dileği küresel salgın sürecinin uzun sürmemesi. En kısa zamanda hayatın normal akışına dönmesi. Bu temennilerle toplantıyı kapattık."

Başkan, dün Cumhur İtitfakı'nın 14 belediye başkanıyla görüntülü görüşme yaparak coron ovirüs sürecini değerlendirdi, ama kendisiyle konuşmamda özellikle Nilüfer ilçe Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Gemlik ilçe Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'la da süreçte görüştüğünü söyledi.

BU TARTIŞMAYI DA ŞÜKÜR CUMHURBAŞKANI BİTİRDİ!

"Maske takalım mı takmayalım mı?"

Salgın başladığından beri tüm dünyada bilim adamlarının üzerinde en çok tartıştığı, ama bir türlü uzlaşmaya varamadığı bir mesele .

Bizim ülkemizde de düne kadar bu tartışma had safhadaydı. Kime inanacağımızı şaşırmıştık.

Dünya Sağlık Örgütü, "hasta değilseniz maske takmayın. Koronovirüs taşımayan kişilerin maske takmasına gerek yok. Hatta yanlış kullanımından dolayı virüs kapma olasılığınız çok daha fazla" derken, California Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu'da taa Amerika'dan her akşam bir TV kanalına katılıp uyarıyordu:

"Dışarıya çıkarken maskenizi takın. Siz hangi insanda virüs var, yok biliyor musunuz ki. Bakın binlerce insan ölüyor. Maske takmayın diyenlere inanmayın."

Ve tüm bu tartışmalara her zamanki gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu

"Sokağa çıkanlar, iş yerlerinde çalışan herkes maske takacak."