Bursa
Açık
32.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa bu karar ile nefes aldı!..

25 Şubat 2020 Salı, 22:46

Yerel seçimlerin üzerinden bir yıl geçti. Bu süre zarfında birkaç belediyenin hali hazırda yürüyen projeleri dışında kente doğru dürüst çivi çakılmaması ve belediye başkanlarının seçim dönemi verdiği yatırım sözlerinin kağıtta kalması doğal olarak insanların da gözüne batıyor. Üstelik Bursa AK Parti'nin elinde kalan büyükşehirlerin en büyüğü olduğu halde yatırım yapılmaması dikkat çekiyor.

O yüzden son dönemde her gittiğim toplantılarda, törenlerde ve dost meclisinde sık sık "Bakın 1 yıl oldu, ortada görünen yatırım, hizmet yok" serzenişleri ile karşılaşıyorum. Sanki muhatapları benmişim gibi sitem de ediyorlar.

Benim de cevabım mecburen "Belediyelerde borç çok, para yok. Biraz zaman lazım" oluyor.

Nitekim, pazar akşamı Başkanlığını Bayram Kılıç'ın yaptığı Kosova-Üsküp Derneği'nin Merinos AKKM'de düzenlediği "Kosova'nın Bağımsızlığının 12. Yıl Dönümü" kutlama etkinliklerinde de benzer soru ile karşılaştım. Yanımda bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yakın çalışma arkadaşlarından bir AK Parti'li tanıdık vardı.

Sordu:

"Siz yıllardır içeriden ve dışarıdan takip ediyorsunuz, iyi gözlemcisiniz. Recep Başkan'la bu dönemi kıyaslayabilir misiniz?"

Cevabım "kıyaslayamam" oldu.

Şaşırdı. "Neden? "Dedi.

"Bu dönem o dönemi aratmayacak da ondan. Recep Başkan, Bursa'ya küçüklü büyüklü hizmetler yaptı, ama kentin geleceğini ipotek altına alan çok büyük yanlış yatırımları yüzünden o yatırımlar da baltalandı. Yok oldu gitti. Bursa zaman kaybetti".

O da bunun üzerine "Hala zaman kaybetmiyor mu?" dedi.

Ben de "Alinur Başkan pragmatik. Ekibini kurdu, yatırım projelerini hazırladı. Mali sıkıntıdan dolayı finans arayışında. Ankara'da yoğun temaslarda bulunuyor. Recep Başkan gibi küçük, büyük ille de ben yapayım derdinde değil. Ne kadarını Ankara'ya yaptırırsa o kadar eli rahatlar. Ben umutluyum, göreceksiniz Bursa yatırım almaya başlayacak" dedim.

Ve nitekim dediğim çıktı.

Dün sabah güne güzel bir haberle başladık. Büyükşehir cephesinde Bursa'ya nefes aldıracak güzel bir gelişme oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın seçim beyannamesinde bulunan yaklaşık 6 km.'lik Emek- Şehir Hastanesi metro uzatma hattı projesi, Bakanlar Kurulu kararıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından değil, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yapılacak. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanarak, pazartesi günü yürürlüğe girmiş oldu.

Alinur Aktaş'ın yoğun Ankara mesailerinin neticesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Bakanlar Kurulu'ndan çıkan karar ile Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım projesi içinde öncelikli bulunan bu hat, artık Aktaş ve ekibi için maliyetinden dolayı sıkıntı olmaktan çıkmış bulunuyor. Projeye en kısa zamanda başlanılacağı belirtilirken, Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerin metro hatları Ulaştırma Bakanlığı'nca yapılırken, bizde de "Bursa'nın hafif raylı sistem tarihinde ilk defa ciddi devlet desteği sağlanmış oldu" diyebiliriz.

Kosova Üsküp Derneği'nin gecesine gelince;

Merinos AKKM'deki katılım oldukça güzeldi. Müziklerle, rengarenk yöresel kıyafetli sanatçı ve halk oyunları gösterileriyle tam anlamıyla görsel bir şölen olarak geçti.

REİS'LE AYNI GÜNDE DOĞDU

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum günü. 66 yaşına basan Cumhurbaşkanı Erdoğan'la aynı gün doğan biri daha var ki o da Türkiye'nin tanınmış siyasetçilerinden Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu. Eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da bugün 48. yaşını kutluyor. Her ikisine de sağlıklı yaşlar dilerim.

Ayrıca TBMM'de Reis'le aynı gün doğan bir başka AK Parti'li de Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir.