Bursa
Açık
18.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa böyle giderse hepimiz yandık!

31 Mart 2020 Salı, 23:18

Yaklaşık 25 gün Ankara'da kaldım. Ankara bürokrasi kenti diye boşuna demiyorlar, son 15-20 gündür hükümetin korono virüs kapsamında aldığı bir takım kısıtlayıcı tedbirlere harfiyen uyuyor. Hele ki son 10 gündür sokakların, caddelerin tamamıyla boşaldığını, marketlerde dahi o eski kalabalığın olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Önceki gün ise Bursa'ya geldiğimde tam anlamıyla bir şok dalgasıyla karşılaştığımı üzülerek belirtmeliyim.

Ankara istikametinden Merinos'a gelinceye kadar yaşadığım trafik sıkışıklığını hadi bir kenara bırakıyorum ama ya o insan kalabalığına ne demeli? Bildiğin normal günlerini yaşayan bir Bursa.

Sanki salgın buraya gelmemiş. İnsanlar havanın da güzelliğinden parklarda çoluk çocuk oturuyorlar. Bisikletiyle gezen gençler mi dersiniz, alışveriş çantalarıyla sokaklarda cirit atan kadın ve erkekler mi dersiniz. Anlatamam.

Bir ara oğlumla sanki kendimizi uzaydan gelmişiz gibi hissettik. Burası nere diye? Çünkü "evde kal" çağrısı üzerine Ankara'da son 15 gündür hiç sokağa çıkmamıştık. Yol güzergahında da mola yerlerinin hepsi kapalı idi. Sadece benzin istasyonları açıktı. Oralarda da en fazla 2 personelle çalışıyorlardı. Hepsi maske ve eldivenli idi.

Dün de evimin penceresinden izlediğim görüntü ile görüştüğüm eş dosttan edindiğim bilgi aynı idi. İnsanlarımız sokakta. Sizi bilmem ama benim anladığım kadarıyla Bursa hala tehlikenin farkında değil. Eğer kent bu şekilde "yönetilmeye" devam ederse, korkarım bir hafta sonra kayıplarımız başlar!..

Çünkü uzmanların söylediğine göre önümüzdeki bu iki hafta çok kritik.

İl Pandomi Kurulu Başkanı Vali Yakup Canpolat'a duyurulur!..

İŞ ADAMLARIMIZIN OTEL DESTEĞİ TAKDİRE ŞAYAN!

Elbette bu sürecin kahramanları en başta sağlık çalışanlarımız. Vaka sayımız arttıkça maalesef hastanelerimizin de kapasitesi artıyor ve en çok sağlıkçılarımız ağır yükün altında eziliyor.

O yüzden istanbul'da bazı otel sahipleri işletmelerinin kapılarını sağlık çalışanlarına açarken, bazı işadamları da otelleri 1 ay veya 2 aylığına kiralayarak sağlık çalışanlarının hizmetine sundular.

Bursa'da da tanınmış işadamı Mehmet Adanur ile Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'den sağlık çalışanlarına önemli bir destek geldi. İkili, Çekirge'de bulunan 92 Odalı Royal Termal Otel'i 1 aylığına kiralayarak sağlık çalışanlarının kullanması için İl Sağlık Müdürlüğü'ne tahsis etti.

Bir başka destek de Holiday İnn Otel'in sahibi Sedat Çağlar'dan geldi. Çağlar Uludağ Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki 5 yıldızlı otelini Üniversitenin Tıp Fakültesi çalışanlarına bugün itibariyle tahsis etti.

Böylesine sıkıntılı dönemde sağlık çalışanlarına gösterilen destek, hakikaten takdire şayan...

BAKAN ÇELİK'İ DE KIZDIRDILAR!

Korona ile ilgili gelişmeler eski bakanlardan Faruk Çelik'in de takibinde. Çelik, sosyal medyadan şöyle bir uyarı yaptı:

"Korono konusunda yapılan uyarıları dikkate almadan, keyfi yaşamını sürdürmeye çalışanlar eline silah almış, ne yapacağı belli olmayan insandan daha tehlikelidir. Eleştirel olmak iyi de önce özeleştiri."

Kendisini aradım. Uzun uzun konuştuk.O da bu durumdan hiç memnun değil. Anladım ki, hiç boş durmuyor. "Evde kal" çağrısına uyan ve vaktini sürekli salgınla mücadele konusunda ne gibi tedbirler alınmalı, ne gibi tedavi yöntemleri uygulanmalı, ekonomik anlamda ne gibi tedbirler uygulanmalı gibi pek çok konuda kafa yormakla geçiren Bakan Çelik'e bu arada Türkiye'nin dört bir tarafından, hastanelerden, vatandaştan bilgi akışının da sağlandığını belirtmeliyim. Ayrıca başta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere bakanlarla, bilim adamlarıyla ve bürokratlarla belli konularda görüş alışverişinde bulunduğunu da...

Konuşmamızda takibini yürüttüğü önemli bir konuyu da "şimdilik yazmamak" kaydıyla aktardı. Eğer söylediği gerçekleşirse (bakın hiç iktidar yandaşı olarak algılamayın, benim de aklım yattı.) Türkiye'nin en geç bir yıl içinde dünyanın en zengin ülkesi olması içten değil...