Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa arafta!..

14 Kasım 2019 Perşembe, 00:23

Dün yazdık ya, AK Parti'de değişim başlıyor, önümüzdeki günlerde bazı il ve ilçe başkanlıklarında istifalar olacak, diye... Daha kalemimizin mürekkebi kurumadan (yazılı basından alıştığımız bir deyim) istifalar peş peşe gelmeye başladı. Halbuki Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, operasyon için "ileriki günlerde" demişti.

Önce Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, ardından Amasya Merkez ilçe Başkanı Necmettin Topsakal, görevlerinden istifa ettiklerini açıkladılar. Hemen ardından Manisa İl Başkanı Berk Mersinli bu furyaya katıldı. Ve akşam saatlerinde Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş istifa ettiğini açıkladı.

Dün de akşam saatlerinde Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ile Iğdır İl Başkanı Ahmet Tutulmaz, sosyal medya hesaplarından istifalarını açıkladılar.

İstifa furyası devam edecek. Kulislere göre partinin oylarının düştüğü il ve ilçeler ile parti teşkilatlarında tartışmaların yaşandığı yerlerde görevden almalar yapılacak.

Gerçekten de öyle...

Yukarıdaki görevden alınan 4 yerin siyasi tablosuna baktım. Hepsinin ortak özelliği son seçimlerde belediyelerin MHP'ye geçmiş olması.

AK Parti yüzde 30-35 bandında ikinci parti durumunda. Son genel seçimler ile 5 yıl önceki yerel seçimlerde de aldıkları oyların altına inmişler.

Iğdır ve Siirt'te ise HDP birinci parti.

***

Peki Bursa bu kategoriye giriyor mu?

Hem evet, hem hayır!

Tam anlamıyla Bursa arafta!

Şöyle ki;

Evet bu kategoriye giriyor.

Çünkü, Bursa ölçeğinde geçmiş dönem yerel ve genel seçimlerle karşılaştırıldığında AK Parti'nin oylarında ciddi bir düşüş oldu.

Geçen yıl Haziran milletvekilliği seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın oyları yüzde 56.83 idi. AK Parti'nin yüzde 45.20. MHP'nin ise yüzde 10.62.

5 yıl önceki Mart 2014 Yerel seçimlerinde AK Parti'nin oyu MHP'siz tek başına yüzde 49.6 idi.

Bu son seçimlerde ise AK Parti, MHP'nin desteğiyle beraber toplamda yüzde 49.6. İttifak ortağı MHP'ye göre ise AK Parti'nin gerçekteki oyu yüzde 35'lerde.

Ama...

Tabloya belediyeyi kazanma anlamında baktığımızda büyük bir başarı ortaya çıkıyor.

Büyükşehir Belediyesi'ni Alinur Aktaş'la yeniden AK Parti'ye kazandıran İl Başkanlığı, 14 ilçede de hakimiyeti kazanırken, İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi büyükşehir belediyelerinin CHP'ye geçmesi sonucu en büyük büyükşehir olarak Bursa kalesini ilk sıraya oturttu.

Sonuçta diyeceğim o ki, Bursa'ya nereden bakılacağı önemli...