Bursa
Açık
20.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bunlar da yeni yılın ilk enleri

01 Ocak 2020 Çarşamba, 23:03

2019 unutulmayacak enleriyle dopdolu geçerken, 2020'nin ilk günün önemli olay ve açıklamalarına bakarsak bu yılda en fırtınasına kapılacağımızı çok rahatlıkla söyleyebilirim.

İşte Bursa'yı da yakından ilgilendiren yeni yılın ilk "enleri".

KADINA ŞİDDETE KELEPÇE UYGULAMASI GELDİ

Yılın ilk caydırıcı güvenlik önlemi iç İşleri Bakanlığı'ndan geldi.2019'da içimizi yakan en büyük mesele kadına yönelik şiddet oldu.İç işleri bakanı Süleyman Soylu'nun açıkladığı veirlere göre 2018'de 280 kadın öldürülürken, 2019'da toplam 299 kadın öldürüldü. "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun" raporunda ise bu rakam daha yüksek.Tam 474 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

İşte Türkiye'de yeni yılda bu rakamların yaşanmaması için İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu dün yayınladığı yılın ilk genelgesinde 81 ilin valiliğine kadın cinayetlerinin önlenmesi için bir dizi uygulama ve yaptırımları içiren direktifler gönderdi. Buna göre kolluk kuvvetleri içinde eğitim programları devreye girecek ve en önemlisi de kelepçe uygulaması yaygınlaştırılacak.

ORHANELİ TERMİK SANTRALI İÇİN SON 6 AY !

Yılın ilk temiz haberi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan. bir buçuk ay önce Meclis'ten çıkıp Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulan ve içinde bizim Orhaneli Termik Santralı'nın da bulunduğu 13 Termik Santralın filtre takma zorunluluğunu 2.5 yıl öteleyen Termik Santral Yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto yemişti. Bu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2010'dan bu yana partisinin oylarıyla çıkan yasanın ilk vetosu olarak enler içinde yer aldı.

Dün ise Çever ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum düzenlediği ilk basın toplantısında yılın song ünü yapılan denetimler neticesinde 13 termik santralin, 5'inin tamamen, 1'inin kısmen o da Soma'da 12 bin konut ve iş yerine elektrik üretimi sağladığı gerekçesiyle Manisa Soma Termik Santrali olurken, 4 termik santralın bacalarına filtre taktıkları için çevre izin belgesi almaya hak kazandıklarını söyledi. Geri kalan 3 termik santral için de çevre izin ve lisans belgelerini almaları için 6 ay ek süre verildi. Bunlar içinde bizim Orhaneli Termik Santralı ile Muğla Yatağan ve Kahramanmaraş Afşin bulunuyor.

Burada önemli bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Bizim Bursa Orhaneli Termik Santralı ile Kahramanmaraş-Afşin-Elbistan Termik Santrali'nın işletmecisi Çelikler Holdign.

YANDIK 2020, 2019'U ARATACAK!..

Yılın ilk en cep yakan haberi Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı'ndang eldi. Günün ilk ışıklarıyla Otoyollardan geçiş ücreti yüzde 14 oranında zamlandı.İçinde Bursa'yı İstanbul'a bağlayan Osmangazi Köprüsü de var.Tabii cebimizi yakan zamlar bunlarla sınırlı değil, pasaporttan, kırmızı ışıkta geçmekten, araç muayene ücretlerinden çevre ve temizlik ücretlerine kadar zam stüne zam uygulamaya girdi.2020'yi coşkuyla karşıladık ama zam yağmuruna bakarsak ekonomik anlamda zaten çok zor geçen 2019'u sanki mumla arayacağız gibi...

BABACAN'DAN İKTİDARA İLK MUHALEFET

Yeni yılın ilk siyasi açıklaması , 2019'un son haftası partiyi kuracağını açıklayan ama bunu 2020'ye erteleyen Ali Babacan'dan geldi.

Babacan twitter hesabından tam 13 maddelik yeni yıl açıklaması yaptı. Babacan'ın tam 5 yıl aradan sonra ilk defa twitter hesabından paylaşım yapması "2020 ve sonrasının" aktif siyasetinde varım ve başlıyorum anlamına geliyor.

Ekonomiden demokratik gelişmeye, hukuk ve adaletten özgürlüklere,fırsat eşitliğinden eşit vatandaşlığa,kadınlardan gençlere, eğitimden istikrar ve huzurun sağlanmasına, dış politikada barışçıl yol izlenmesine, çevre haklarından hayvan haklarına kadar pek çok alanda gelişim endeksli yeni ve güçlü"Türkiye istiyorum" mesajı veren Ali Babacan bu mesajlarıyla AK Parti iktidarını örtülü eleştirmiş oldu.Böylelikle ilk ciddi muhalefetinin startını veren Babacan, hem de yeni kurucağı partinin program ve hedeflerini de açıklamış oldu.

NE İNEGÖL MÜŞ!

2017, 2018 ve 2019'da Bursa siyasetinde en çok tartışılan konu, İnegöllülerin ağırlığı oldu. Hep derim. İnegöl ve İnegöllüler şanslı. Hem siyaseti, hem ticareti çok iyi götürüyorlar.Yeni yıl da da bu ağırlığı sadece siyasetde değil her alanda hissedeceğimiz yıl olacağa benziyor.

Çünkü yılın ilk piyangosu İnegöl'e vurdu.

Tam 20 milyoncuk!..

Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı büyük ikramiyesi olan 80 milyonun dört çeyreğinden biri İnegöl'e çıktı. Artık "Ne İnegölmüş be J yorumlarına hazır olun.

(Ben de 2 yıldır "16 PN..." İnegöl plakalı araç kullanıyorum ama hala ortada bir emaresini göremedim. Umudum 2020'de! .. )