Bursa
Açık
18.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bu 'temiz siyaset-temiz medya' kavgası nasıl mı başladı?

27 Haziran 2020 Cumartesi, 00:57

Şu 2 soruyla çok sık karşılaşıyorum:

  1. FETÖ destekçisi olduğu iddia edilen bu şahsa ve ekibine neden dokunulamıyor?
  2. Enbursa.com ile arasındaki kavga nereden çıktı?

Birincisinin cevabını önceki günkü yazımda vermiştim.

İkincisine gelince;

***

enBursa.com'un yayın hayatına başladığı Ekim ayıyla beraber, sosyal medyada "Bursa fedaisi ve Türkiye fedaisi" adında trol iki hesap ortaya çıktı. Aslında Türkiye fedaisi denilen trol hesap yeni değildi. Kurumlara sosyal medya hizmeti veren bir ajans tarafından parayla alınmış hesaplardan biri. İşte o hesap aynı tarihlerde enbursa.com'u ve onun üzerinden Devlet eski Bakanı Faruk Çelik'i hedef alan çirkin paylaşımlara başladı.

Sonraki süreçte enbursa.com'un ortağı iş adamı Emin Adanur'un CHP'li belediye başkanlarıyla çekilmiş fotoları ile Bakan Çelik'le çekilmiş fotolarını yan yana koyarak "CHP'ye çalışıyorlar" imajı yaratmaya çalıştılar.

Adını yazdığım hesaplara bakın. Neden "1 Mayıs büyük gün" denmiş, neden o günden sonra hiçbir paylaşımda bulunulmamış? Buradan o hesap arkasına gizlenen arkadaşlara söyleyeyim, yakın ya da uzak vakitte kim olduğunuz ortaya çıktığında, siz de rezil olacaksınız, bağlantılarınız da...

İşte bu trol hesapların paylaşımları bir anda, Bursa medyasında uzun süredir kendini gazeteci gösterip, sözüm ona FETÖ avcısı kılığında korku yayıncılığı yapan şahıs ve müridlerinin sosyal medya hesaplarına sıçradı. Bunlar yıllardır siyasetçisinden, iş adamına, basın mensubundan STK temsilcilerine kadar para ve makam sahibi olan herkesin yaka silktiği bir grup. Kimisi korkudan, kimisi bana dokunmasın, kimisi de hasımlarını vurdurmak amacıyla reklam vs. veriyor. En büyük desteği de maalesef AK Parti içindeki güç odaklarından geldi ve geliyor da...

Sonrasında malum. Hem Emin Adanur, hem Bakan Çelik'i hedef alan ortaya karışık "yalan ithamlarla siyasi, ticari, aile hayatına dokunan" paylaşımlar içeren çirkin "siyasi linç kampanyası "çıktı.

Saldırıların amacı belli. Zaten kendisi de bunu deklare etti. Aklınca "İsmi Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı veya bakanlık için geçen Faruk Çelik'e zor sorular" sözleriyle güya siyaseten önünü kesme operasyonu yapıyor...

***

İşte enbursa.com da haysiyetsizce yapılan saldırılar üzerine o müptezellere karşı toplum adına "temiz siyaset, temiz medya" mücadelesi başlattı. Onlar gibi çamur at izi kalsın misali değil, harbi bilgi ve belgeli. Olay Grubu da sessizliğini bozdu, çünkü TMSF döneminde bu kurumun FETÖ'ye destek çıktığına dair çok ciddi bilgiler mevcuttu ve grup bu bilgi ve belgeleri doğruladı.

Doğal olarak Bursa'nın en köklü yayın grubunun devreye girmesi bu vurucu tim ve şantajcı ekibi köşeye sıkıştırmış olmalı ki, bu sefer olayı Çağlar-Çelik ilişkisine dayandırıp, taaa 4 yıl sonrasının siyasi hesaplarına gittiler.

Neymiş, "Faruk Çelik büyükşehir belediye başkanı olunca, Çağlar'a şurada, burada kıyak geçecek-miş!" gibi akıl tutulması bir kurgu ortaya attılar.

Çağlar'ın ticari, Çelik'in siyasi hesaplarını bilemem. Ama bildiğim bir şey var ki, bu kavga AK Parti'ye zarar veriyor. CHP'ye yarıyor. Kavgayı körükleyenler hiç ileriye dönük hesap yapmasınlar, bu gidişle 4 yıl sonunda ortada ne kazanılacak büyükşehir, ne de Osmangazi koltuğu kalacak. Değil Faruk Çelik, Reis bile gelse kurtaramayacak!

Hem Çağlar gibi siyasi ve ticari gücü bulunan, Cumhurbaşkanı nezdinde de ağırlığı olan yatırımcı bir iş adamı iddia edildiği gibi yeni yatırım projesi için neden 4 yıl sonra Faruk Çelik büyükşehir belediye başkanı olursa diye beklesin ki? Mevcut Belediye Başkanı ile de arası gayet iyi...

Yani illa vurmak istedikten sonra, illa siyaseten önünü kesmek istedikten sonra şekil A, B,C'de görüldüğü gibi kurgular, mizansenler, oyunlar, planlar çok rahatlıkla yapılabilir. Ama ben size söyleyeyim.

"Buralardan ekmek çıkmaz..."

"Bu işler FETÖ Borsası'nın kurulmasına benzemez!

Ya da...

Tekzip kararını "Vazgeçtik soru sormaktan, Emret Kralım" kapağıyla verip tiye almaktan hiç geçmez...

Herkes her şeyin farkında...