Bursa
Açık
19.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bu makam çok tehlikeli çok! 3 günde 2 istifa şaşırttı...

11 Haziran 2020 Perşembe, 21:45

"Siyaset ve makamlar çok hızlı adam öğütür" sözü şu sıralarda AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı için geçerli. Çünkü bu birim 3 günde 2 başkan yardımcısının sürpriz istifası ile gündemde.

Birinin başını Doğu Perinçek'le ilgili paylaşımı, diğerininkini de FETÖ ve Kemalist darbeci zihniyet açıklamaları yedi.

Şöyle ki;

İlk istifa haberi gazeteci ve bir önceki dönem milletvekili Şamil Tayyar'dan geldi. Halbuki, AK Parti Tanıtım ve Medya Genel Başkan Yardımcılığı görevine atanalı bir ay bile olmamıştı. Ve bu göreve getirildiğinde benim de içinde bulunduğum, özellikle partinin eskileri ile basın camiası sevinmiş ve desteklemişti.

Çünkü kendisi gerek gazeteci gerekse siyasetçi kimliğinde, hem FETÖ ile mücadele etmekle kalmamış hem de AK Parti'de dönem dönem kimsenin dillendiremediği doğruları ve yanlışları dile getirmekten de geri kalmamıştı. Sosyal medya paylaşımlarıyla da dikkat çeken ve bir hayli "gerçek" takipçisi olan ender AK Partililerden.

Ben de kendisinin iyi takipçilerindenim.

3 Haziran'da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e yönelik çok sert iki tweet attı.

Birincisi "Cumhurbaşkanımıza İslamcı Kemalist diye rol biçen, AK Parti'nin akıl danesiymiş gibi rol çalan Perinçek ve avanesini uyarayım. Sadece FETÖ karşıtlığı sizi değerli kılmaz, ilave meziyetlere ihtiyaç var. Haddinizi bileceksiniz, darbe seçmeyeceksiniz, milli olacaksınız."

İkincisi "Teröristbaşı Öcalan'a akıl hocalığı yapanlar, FETÖ karşıtı görünüp örtülü iş tutanlar, 27 Mayıs'ı kutsayıp idamları alkışlayanlar, Türkiye sevdası Çin, Rusya ve İran'dan sonra gelenler, karanlık odalara maşalık yapanlar AK Parti'yle yol alamazsınız, hadi çöplüğünüze" paylaşımları...

Şamil Tayyar'ın aslında bu tweeti Doğu Perinçek'in kanal kanal gezip kendisini AK Parti ile ittifak halinde ve akıl hocasıymış gibi göstermesinin parti içinde büyük bir kesimde yarattığı rahatsızlığın dile getirilmesinden başka bir şey değildi.

Ben bu tweet'leri okuyunca, partinin tanıtım ve medya başkanı üzerinden Perinçek'e mesaj verildiğini sandım. Meğer böyle değilmiş!

Tayyar, bu paylaşımdan tam 5 gün sonra istifa ettiğini açıkladı. İstifası duyulduğunda parti kulisleri ile sosyal medyada büyük şaşkınlık yarattı. Açıkçası ben de ilk etapta şaşırdım ama gerekçe olarak daha hiç düşünmeden "Kesin Perinçek'e yönelik sert sözleridir" dedim.

Nitekim, sonrasında siyasi kulislerde de istifasının altında bu paylaşımının bulunduğu iddia edildi. Kendisi de her ne kadar dünkü tweetinde ayrılışının bu paylaşımlarla ilgili olmadığını belirtse de altına düştüğü şu manidar not anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az niteliğinde:

"Tuhaf olan Perinçek grubunun aynı teraneyi çalması, bırakın beni hükümeti yönettiklerini pervasızca söylemesi, üstelik bize yakın kanallarda itibar görmesi. Sorunun AK Parti açısından sorguya muhtaç yanı burası..."

ÇOK ÇOK TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA

Dün ise aynı makamdan ikinci bir istifa haberi daha geldi. Bu sefer de son haftalarda hemen hemen her gece bir TV kanalında görmeye başladığımız genç siyasilerden Tanıtım ve Medya Genel Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı istifa ettiğini açıkladı.

Onun da istifası parti kulisleri ile sosyal medyada sürpriz olarak karşılansa da aslında bir gece önce CNN'de Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programını izleyenler için hiç de sürpriz olmadı, diyebilirim.

FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmaları sırasında neredeyse ağzımızın açık kalarak, "Ne diyor bu genç başkan? Böyle savunma mı olur?" dedirten sözleri bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti.

Dedi ki:

"Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta FETÖ vardı. Bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldık. Mesele budur."

Değil genel başkan yardımcısı, bir AK Partili için bile çok çok büyük gaf.

Yani partinin resmi tanıtım bu, Tanıtım ve Medya Başkanlığı koltuğu partiyi tanıtma noktasında öyle her şeyin açık açık söylendiği "kırmızı koltuklardan" değil...