Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bu fotoğrafa iyi baksınlar! Bir milletin vakur duruşunu görecekler...

01 Mart 2020 Pazar, 16:12

Bazen kelimeler yetmez, yüreğimizdeki acıyı, üzüntüyü anlatmaya. Yazılar kifayetsizdir. Yürekten ve akıldan geçenleri kağıda dökmeye. İşte böyle zamanlarda bir tek fotoğraf karesi her şeyi anlatmaya yeter de artar.

Bizim enbursa.com haber sitemizin manşetinde vardı. O fotoyu kestim aldım, masa üstüne.

Her baktığımda gözlerimdeki yaşı tutamıyorum. Baktığınızda sizin de ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu fotoğraf bizi Türk Milleti olarak dünyanın diğer milletlerinden, ülkelerinden ayıran en önemli özelliğe sahip.

Kurtuluş Savaşı'nda cepheye kağnısında cephanelik götüren Türk kadını kar ve yağmurdan korumak için bebeğinin battaniyesini örtmüştü ya, işte bu kare de şimdi öyle bir şey...

Haber şu:

"Cemalpaşa Mahallesi Şehit Yaşar Tank Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kadirli Asri Mezarlığındaki şehitliğe getirilen Batuhan Tank'ın cenazesi burada toprağa verildi.

Yağmur altında gerçekleştirilen cenaze töreninde, tören mangasındaki askerlerin ıslanmaması için cenazeye katılan vatandaşların kendi şemsiyesini askerlere tutma anının fotoğrafı ise görenleri duygulandırdı."

HDP'Yİ MECLİS'TE İSTEMİYORUZ

İdlib'den gelen acı haberle yıkıldığımız saatlerde HDP dışındaki tüm siyasi partilerin Genel Başkanları büyük bir milli duruş gösterdi ve tüm programlarını iptal ettiler. Hemen ardından da Meclis'te grubu bulunan 4 parti, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti ortak bildiryle saldırıyı şiddet ve nefretle kınadılar. Bu menfur saldırıya karşı devletimizin yanındayız açıklamasında bulundular.

Zaten milli durumlarda olması gereken de bu.

Ama, Meclis'in diğer partisi HDP bu açıklamaya imza atmayarak bir kere daha devletin ve milletin nezdindeki ayrımcı, bölücü ve devlet karşıtı pozisyonunu belirleyerek kamuoyundan büyük tepki aldı.

Bu anlamda ilk açıklamayı her zamanki gibi Yörük Türkmen caimasının en büyük çatı kuruluşu olan ve benim de yöneticisi olduğum Türk Dünyası Yörük Türkmen Biriliği yaptı. Kocaeli'de Oğuz Boyları Konfederasyonu'nun Genel Merkezi'nde Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Yörük Türkmen dernek, konfederasyon ve federasyon başkanları olarak yaptığımız olağanüstü toplantıda;

"Biz son kaleyiz. Yıkılmayız. Biz bir ve beraberiz. Bizi bölemezsiniz. Parçalayamazsınız. Gün birlik ve beraberlik günü. Gün kenetlenme günü. Gün Devletimize, ordumuza sahip çıkma günü. Gün milli birlik ruhuyla dik ve güçlü durma günü." mesajını verip, "devletimizin ve askerimizin yanındayız" açıklamasında bulunduk.

Açıklamamızda milli birlik şuurunun dışına çıkan HDP'ye de "Meclis'i terk et" dedik.

"Bu vesileyle TBMM'de grubu bulunan 4 partinin yaptığı ortak Meclis açıklamasını da memnuniyetle karşılıyor, bu açıklamada yer almayan HDP'yi Meclis'i terk etmeye davet ediyoruz."

HDP'nin pek çok kez milli davalarda Meclis'i tıkayan ve ortak duruş sergilemeyen tavır ve eylemler içinde olduğunu biliyoruz, ama bu son durum acımıza tuz biber ekti. HDP'yi artık meşru olmaktan çıkardı.

ŞİMDİ KONGRE ZAMANI MI?

Bu arada AK Parti Türkiye'deki tüm siyasi programlarını iptal etti. Bursa'da kongre süreci Cumartesi günü Orhaneli ve Büyükorhan ile başlıyordu. Yeni bir tarih verilene kadar kongreler de iptal edildi.

Ama dün gördüm ki İYİ Parti kongrelerini sürdürüyor. Gürsu ve Gemlik kongrelerinin bir taraftan şehitlerimizin toprağa verildiği ve tüm ülke olarak yasa boğulduğumuz, diğer taraftan Suriye'de Bahar Kalkanı Harekatı'nın tüm yoğunluğuyla devam ettiği böylesine acılı ve kritik günlerde yapılması, doğrusu partinin özündeki Ülkücü ve milliyetçi duruşla hiç bağdaşmadı.

Bir hafta sonraya ertelenebilirdi. Çünkü bugünler siyaset yapma günü değil. Hem de hiç...