Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bu belediye başkanı CİMER'e neden takıldı?

20 Aralık 2019 Cuma, 23:53

Benim de kulağıma gelmiş, ama pek önemsememiştim. Meğer, iş ciddi imiş.

Öyle olmasa Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Bursa'ya istihbarat elemanlarını gönderip o belediye başkanı hakkındaki iddiaları araştırtmazdı.

Çünkü bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en hassas noktası. Bam teline basmaya gör!

Sık sık belediye başkanlarını, milletvekillerini ve partisinin il başkanlarını kibirden, egodan uzak durmaları hususunda uyardığını ve gönül belediyeciliği yapmalarını istediğini biliyoruz.

31 Mart yerel seçimlerinin manifestosunu da gönül belediyeciliği oluşturmuştu:

"Bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabii ağırlıklı belediye başkanları ve milletvekilleri vesaire- tevazu arıyor. 'Belediye başkanı benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım' diyor. AK Parti'nin müktesebatında böyle bir şey olamaz. Bizi yücelten tevazumuz olmuştur." (06/07/2018 İl Başkanları Toplantısı)

Kızılcahamam'da partisinin belediye başkanlarını topladığında da onlara şu uyarıda bulunmuştu:

"Hizmet gayesi olduğu bir yerde, kibir, büyüklenme, tepeden bakma, hele hele insanları kendinden uzak tutma kesinlikle söz konusu olamaz. Makamında, aracında, yolda, çarşıda, pazarda etrafına korumalarla kendi ekibiyle duvar ören belediye başkanı olamaz. Bu sayılar haddinden fazla oluyor. Halk ile ilişkisini kesen başkan ile biz de ilişkimizi keseriz." (28/04/2019)

İşte Bursa'nın Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, eğer iddialar doğru ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu bam teline bir bastı ki, ne bastı!..

Hakkındaki iddia şu:

"Önder Tanır, belediye başkanı olduktan bir süre sonra kendine yakın koruma ekibi oluşturdu. İki sivil güvenlik görevlisi onun adeta gölgesi gibi yanında."

Buraya kadar normal. Malum. Belediye başkanları her daim çetelerin, aklı dengesi bozukların ve çıkarcıların şantajları, tehditleri ve hedefleri altında. Geçmişte Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız, makamında silahlı saldırı sonucu öldürülmüş, bir önceki Kestel Belediye Başkanı Yener Acar da silahlı saldırıda ayağından yaralanmıştı.

Ama bu demek değildir ki, güvenlik önlemi adı altında halkla arana barikat kuracaksın. Bizim Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da sanırım bu güvenliği fazlasıyla abartmış.

İddiaya göre, Tanır makam odasında dahi halkla birebir görüşürken, sohbette hep yanında 2 sivil koruma görevlisi bulunuyor. Tabii bu durum vatandaşı rahatsız etmiş, CİMER'e Kestel'den şikayet üstüne şikayet gitmiş.

Edindiğim bilgiye göre, hafta içinde CİMER'den gelen istihbarat görevlileri Bursa'da idiler. Hem Kestel'de belediye başkanı ile ilgili bu iddiaları araştırıp, halktan biriymiş gibi görüşmelerde bulundular, hem de diğer belediye başkanlarıyla ilgili istihbarat çalışması yaptılar. CİMER'in görevlileri çalışmalarını tamamlayıp perşembe günü Bursa'dan akşamüstü ayrıldılar.

İddialarla ilgili olarak Başkan Tanır'ı aradığımı, ama kendisine ulaşamadığımı da belirteyim. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki Tanır'la ilgili CİMER'e giden iddianın bir yanlış anlama ve algıdan kaynaklandığı yönündeki iyi niyetimi koruyorum. Kendisini fazla tanımıyorum, hayırlı olsun ziyaretine gittiğimizde, bende mimar ve genç, idealist başkan olarak başarılı çalışmalara imza atacak izlenimi bırakmıştı. Umarım CİMER'in yetkilileri de bu yönde izlenim elde etmişlerdir.

CİMER'le ilgili birkaç bilgi de vermek istiyorum.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlı ve burası Türkiye'nin her yerinden gelen şikayet, öneri ve istekleri kayıt altına alıp gerekli yerlere ulaştıran merkez. Halk arasında pek bir meşhur. Çünkü kamuyla ilgili şikayet ve derdi olan soluğu CİMER'de alıyor. Ve ister inanın ister inanmayın, gerçekten CİMER'e yapılan tüm başvurular ciddiyetle inceleniyor. Gerekli görüldüğünde istihbarat çalışması yapılıyor. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıklıkla CİMER'e gelen talep ve şikayetlerin listesini kendi inceleyip, telefonla geri dönüş yaptığı da gelen bilgiler arasında.