Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bizim Tıp Fakültesi'nin hocalarını neden göremiyoruz?

04 Mayıs 2020 Pazartesi, 23:09

Yaklaşık 2.5 ay öncesine kadar TV ekranlarında, gazete manşetlerinde hep siyasiler ile siyasi yorumcular vardı. Şimdilerde onların yerini coronovirüs salgını nedeniyle doktorlar, proflar, araştırmacılar ve bilim adamları aldı.

Corono sayesinde gördük ki bizim ülkemizde ne kadar çok yetişmiş, nitelikli sağlık çalışanı ve akademisyen var. Her biri birbirinden değerli. Sadece ülkemizde değil, TV'lerin haber programlarındaki bağlantılara baktığımızda dünyanın dört bir tarafına gönderdiğimiz Türk bilim adamlarını da görüyoruz. Canlı bağlantılarla bulundukları kıtalardan, ülkelerden, coğrafyalardan bilgilerini, deneyimlerini aktarırken, onlardan dünyanın umutla beklediği ilaç ve aşı çalışmalarına katkı koyduklarını öğrenmek de ayrıca bizlere gurur veriyor.

Da...

Her gece TV haber ekranlarında artık evimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan, popülaritede sanatçı ve siyasileri geçen;

İstanbul Üniversitesi'nden Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kadar onlarca devlet üniversiteleri ile yine buraya adını yazamayacağım kadar vakıf üniversitelerinin tıp fakültelerine kadar her bir eğitim ve araştırma hastanelerindeki hocalarımızın arasında neden bizim Bursa yok?

Üstelik bizim Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültemiz bu adını saydıklarımdan çok çok eski. 50 yıllık geçmişe sahip.

Dünyayı kasıp kavuran, ülkemizde 3 aydır hayatı felç eden pandemi gibi çok önemli ve tarihi bir süreçte bizim fakülteden "tık" yok.

Ne bir yorum, ne bir makale, ne bir bilimsel araştırma. Yok.

Haa, hakkını yemeyeyim.

Benim her zaman değer verdiğim isimlerden Prof Dr. Kayıhan Pala, TRT ile Habertürk ekranlarına birkaç defa çıktı. Kendisine bu konuda ayrıca teşekkür ediyorum. Sayesinde hem Bursa'nın adı duyuldu hem de Halk Sağlığı alanında yapılan çalışmaları anlattı.

Fakültenin web sayfasına baktım. Ne kadar günceldir bilmiyorum ama orada yazılan bigiye göre, "fakültenin bünyesinde 41 Anabilim Dalı ve bunlara bağlı 21 Bilim Dalında çalışan toplam 162 Profesör, 70 Doçent, 19 Yardımcı Doçent, 64 Uzman doktor ve 344 Araştırma Görevlisi" bulunuyor.

Toplam 659 hocadan çıkıp da hastalıkla ilgili bilimsel konuşma yapacak sadece bir tane mi var?

Bu çok değerli hocalara imkan mı verilmiyor?

Yoksa kendileri mi çıkıp konuşmak istemiyorlar?

Bilmiyorum.

Tıp Fakültesi aynen bağlı olduğu Uludağ Üniversitesi gibi akademik alanda nedense bir üst kulvara atlayamadı.

Ama şu bir gerçek ki Tıp Fakültesi süreçte başarılı bir performans göstermedi. İlk başta pandemi hastanesi olmasına rağmen uzak kalmayı tercih etti. Mutlaka özel sağlık gerekçeleri vardır. Ve bu gerekçenin de kamuoyuna açıklanması lazım.