Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Biz 9 yıl size misafir gibi, kardeş gibi davranmadık mı?

07 Mart 2020 Cumartesi, 00:04

Açıkçası toplumun büyük kesimi uzun süredir ülkemizde misafir etiğimiz Suriyeli göçmenlerin artık gitme vaktinin geldiği kanaatinde idi. Ancak bu şekilde değil.

Akın akın Bulgaristan ve Yunanistan sınırına giden Suriyeli, Pakistanlı ve Afgan mültecileri görünce sevinelim mi üzülelim mi anlamadık. Bu ülkenin insanı merhametlidir. Kızsa da, sevmese de, istemese de yapılan zulme sessiz ve kayıtsız kalamaz.

Avrupa da bizimle aynı sorumluluğu artık paylaşmalı. Üzerimizdeki yükü almalı.

O yüzden ülkemizin açık kapı politikası yerinde bir uygulama.

Ama bir de madalyonun öbür yüzü var.

Öyle ya...

Kapıları açtığımızı duyar duymaz evlerinden adeta kaçarcasına sınıra koştular ve hala taksilerle, otobüslerle, minibüslerle gidiyorlar. Sınır ötesindeki topraklara geçebilen şanslıların sayısı az olduğu halde, bir haftadır tampon bölgede Bulgar ve Yunan zulmüne rağmen bir umuttur diye bekliyorlar.

Bizi içeri alın diye yalvarıyorlar. Üzerlerine gaz bombası atılıyor, kurşun sıkılıyor. Geçenler dövülüp, soyulup soğana çevirilip geri gönderiliyor.

Sınırımızda tam bir insanlık dramı yaşanıyor. İnsan hakları, özgürlükler, demokrasinin merkezi olarak bilinen, medeniyet beşiği denilen Avrupa mültecilere yapılan bu zulmü, işkenceyi nedense görmezden geliyor.

Şimdi sınırda bunu yapan, kapısından içeri almamak için çoluk çocuk, kadın demeden üzerlerine gaz bombası atan, kurşun sıkan Avrupalı, yarın içeriye aldığı bu insanlara kim bilir ne muamelede bulunacak. Hangi şartlarda yaşayacaklar? Hiç bunları düşünmüyorlar.

Bu insanlık dışı görüntüleri görünce sanki biz onlara zulum yapmışız da bizden kaçıyorlar gibi bir hisse kapılmamak da elde değil.

İnsan "Demek ki bizden memnun değillermiş!" diye düşünüyor.

Oysa 9 yıl önce kapımıza dayandıklarında "Biz Osmanlı'nın torunlarıyız, biz ensarız" diyerek hemen buyur etmedik mi?

Topraklarımızda istedikleri her yere gidip yerleşmediler mi?

Bir misafir gibi, bir kardeş gibi davranmadık mı?

Yeri geldi bir dilim ekmeğimizi bölüşmedik mi?

Şimdi Avrupa kapıları açılıyor diyerek arkalarına bakmadan, tası tarağı bırakıp koşarak gidiyorlar. Neymiş? Avrupa'da yaşam buradan daha iyiymiş.

Baksanıza daha kapısından içeri girmeden sığınmacıları dövüyorlar. İçeri alsalar bile kamplara yerleştirirler. Bizim ülkemizi, bizim insanımızı, bizim hoşgörümüzü, bizim misafirperverliğimizi, bizim insanlığımızı çok arayacaklar çok!..

Gerçi, medeniyetin AB ülkelerinde değil, kendilerine kapılarını açan ve 9 yıl rahat, huzur ve güvenle yaşadıkları Türkiye'de olduğunu şu sınır kapısındaki muameleden de anlamıyorlarsa, diyecek söz yok!

YALOVA'DA AK PARTİLİ BAŞKAN DÖNEMİ

Dünkü yazımda belirtmiştim.

İçişleri Bakanlığı'nca görevinden alınan Yalova'nın CHP'li Belediye Başkanı Vefa Salman'ın yerine Cuma günü Meclis'te başkan vekili seçimlerinin yapılacağını ve yeni başkanın AK Partili olacağını yazmıştım.

Çünkü meclis aritmetiğinde 13 CHP'li, 15 AK Partili ve 2 de MHP'li üye var. Dün yapılan seçimlerde 3. Turda AK Parti'nin adayı Mustafa Tutuk, Cumhur İttifakı olarak 17 oyla başkanlık koltuğuna oturdu.