Bursa
Açık
17.9°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bilim Kurulu'na göre daha 'pik' seviyesine ulaşmadık!

27 Mart 2020 Cuma, 22:59

Haftalardır inanılmaz derecede bir bilgi kirliliğiyle karşı karşıyayız. Hele ki "evde kal" kuralından dolayı benim gibi vaktinin büyük bölümünü TV haber kanallarıyla, sosyal medyada yer alan paylaşım ve sağlık sitelerindeki makalelerle geçiren birisi için bir süre sonra hangisine inanacağınızı şaşırıyorsunuz. Hatta bazen bilim adamı diye bildiğimiz konunun uzman doktarlarının birbirine tezat içeren tespit ve değerlendirmeleri de kafalarımızı hepten karıştırıyor.

Örneğin en basiti şu soruda bile daha ortak kanaata varılmış değil.

"Bu virüs havada ne kadar asılı kalıyor?"

3 saat diyen de var, 5 saat diyen de. 1 metrede havada asılı duruyor diyen de 3 metre havada asılı kalıyor diyen de...

İşte böyle bilgi karmaşasının yaşandığı belirsizlik ortamında bana güven veren bi kaç bilim adamı var. Prof. Dr. Tevfik Özlü de bunlardan biri.

"Neden bana güven veriyor?" derseniz.

Öncelikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Mart ayının başında kurduğu 26 kişilik Bilim Kurulu Üyesi'nden biri. Ayrıca Karadeniz Teknik Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve bizim Bursa'yla da yakından bağlantısı var. Çünkü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu.

Önceki akşam yine bir TV kanalında idi. Hemen belirteyim, Bakan Koca halkın doğru ve şeffaf bilgilendirilmesi anlamında Bilim Kurulu üyelerinin sık sık haber programlarına çıkmasına sıcak bakıyor. O yüzden hemen hemen her gece bir TV haber kanalında kurul üyelerini görmek mümkün.

Tevfik Hoca da Sağlık Bakanı Koca'nın hepimizi derinden üzen o en son açıkladığı toplam 75 can kaybı ile toplam 3 bin 629 hasta sayısını içeren paylaşımından hemen sonra bağlandı ve dedi ki:

"Bunlar beklediğimiz öngörüler. Test sayımız arttıkça tanılar da artacak."

Tevfik Hoca, bu rakamlardan yola çıkarak, Türkiye'nin İtalya ve Çin ile karşılaştırılmasının yanlış olduğunu da söyledikten sonra kamuoyunda "neden herkese test yapılmıyor?" şeklindeki tartışma için de şöyle dedi:

"Çin 1.6 milyar nüfusa sahip. BugünE kadar yapılan kit sayısı toplam 350 bin. Öyle herkese ve semptomların yavaş seyrettiği bilinen kişilere test yapmak doğru değil."

Hoca, şu vurguyu da yaptı:

"Salgın şu anda Türkiye'de henüz pik seviyesine ulaşmadı."

(Hoca bu seviyeyi önümüzdeki haftalarda göreceğiz derken, bir başka bir Prof. hoca da başka bir kanalda 15 Nisan'da pik seviyesini göreceğiz sonra geriye doğru bir iniş başlayacak, demişti).

Peki nasıl kurtulacağız? Henüz ne ilaç ne aşı var. İşte Tevfik Hoca'nın reçetesi:

"Ellerinizi sık sık sabunla bir güzel yıkayacaksınız."

"Sosyal mesafeyi koruyacaksınız."

"Evden çıkmayacaksınız."

"Bunları yaparsak kendimizi de, sevdiklerimizi de, çevremizi de koruyabiliriz" diyen Hoca'nın şu uyarısı da dikkat çekici:

"Çok değil şu bir hafta sokağa çıkma yasağı gelirse salgını önleyebiliriz. Bu şekilde kontrol etmemiz mümkün değil."

BÜYÜK FABRİKALAR DA KAPANIYOR

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, AVM'lerden sonra büyük fabrikalar ve iş yerleri de tek tek kapanmaya başladı. Bursa'da Durmazlar'dan sonra bu hafta sonu, yani yarından sonra Renault Otomobil Fabrikası ile Bosch fabrikası da üretime birer hafta ara verme kararı aldılar. Öğrendiğim kadarıyla Renault virüs tehdidinden ziyade elindeki parçaların stoğu bittiği ve ithal edemediği için üretime ara verirken, Bosch sağlık gerekçelerinden dolayı işi durduracak.