Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Başkan Yılmaz'da büyük değişim!

29 Kasım 2019 Cuma, 00:00

Dün enBursa.com ailesi olarak Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'ın konuğu idik.

En son 8 ay önce belediye başkanı sıfatıyla koltuğa oturduğu o ilk günlerde ziyaret etmiştim. O zaman da yazmıştım. Yeni okula başlayan çocuklar gibi heyecanlı, tutuk ve ürkekti.

Konuşmaktan ziyade çevresine gülücükler yağdıran, koltuğunun ucuna oturmuş, tüm masumiyetiyle olan biteni sessizce izleyip alışmaya çalışıyordu.

Hatta bize o gün çay söyleyecekti, masasının üzerindeki telefondan özel kalemdeki numarayı daha bilmediği için, mahcup bir edayla kalkıp kapıya gitmiş öyle seslenmişti.

Dünkü ziyarette ise 8 ay gibi kısa zamanda bir hayli uzun yol aldığını gördüm.

Seçim çalışmalarını takip etmiştim.

Aday olarak katıldığı kampanya döneminde az ve kısık sesle konuşmasıyla büyük dikkat çekmişti.

Dün fark ettim ki bu özelliğini üzerinden tamamen atmış. Bir soru sorduk, nerdeyse nokta koymadan bir saat cevap verdi.

Kendisini bu sefer Yıldırım'ın tüm sorunlarına, tüm konularına, tüm gündemine vakıf bir bilen olarak gördüm. Sohbetimizde devam eden projeler ve yeni yatırım çalışmalarını anlatırken üzerinde önemle durduğu iki konu oldu.

Biri mali disiplin yönetimi, diğeri de şehir kimliğinin oluşması.

Malum.

Bursa kamuoyunda Yıldırım Belediyesi ile Orhangazi Belediyesi, en borçlu belediyeler olarak biliniyor.

Dün Başkan gülerek, "Sadece bizim borcumuz yok, diğer belediyelerin de borcu var ve bunlar sürdürülemez borçlar değil" dedi.

"Ne kadar borcunuz var?" soruma şu cevabı verdi:

"Belediyeyi 550 milyon TL borçla aldık, şu anda 480 milyon TL borcumuz kaldı. Büyük bir mali disiplin yönetimi içine girdik. Bu 8 aylık süreçte sadece borç ödemeye kilitlenmedik, rutin belediye hizmetleri ile devam eden ve yeni hizmetlerimizi de içine alan çalışmalarımız oldu, halen devam etmekte."

Başkan Yılmaz, ikinci konuyla ilgili olarak da göreve geldikten sonra uzlaşmacı siyaset anlayışı ile hareket ettiklerini ve Belediye Meclisinde, "Arkadaşlar bu ilçe, bu şehir hepimizin. Biz hizmet için burada bulunuyoruz, hepimizin partisi ve siyasi düşüncesi farklı. Ama önceliğimiz siyasi kimliklerimiz değil, kente yapacağımız hizmetler olmalı. Hizmetler üzerinde tartışma yapıp, en doğrusunu hep birlikte bulmalıyız" şeklinde konuştuğunu söyledi.

Ardından da ekledi:

"Şimdi biz Yıldırım'da bunu oturtmaya çalışıyoruz. İyi bir yol aldık. Hemen hemen tüm kararlar uzlaşma ile geçiyor. Hep birlikte bu şehrin kimliğini oturtmaya çalışıyoruz."

Sohbetinde Başkan Yılmaz, şu konuya da vurgu yaptı:

"Şehrin kimliğini oluştururken, elbette Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer ve diğer merkez ilçelerle beraber bir bütün olarak ele alınması gerektiği üzerinde duruyoruz."

Dedi ki:

"İlçe belediyeleri olarak evet kendi ilçelerimize hizmet vermek amacımız, ama bunu yaparken şehrin bütünlüğünü korumak ve ona göre yatırımlarımızı gerçekleştirmek zorundayız. Ve bir şehir kimliğini ortaya çıkarmalıyız."

Örneğin, Uygar Külhaşoğlu'nun "Turizm yatırımları içinde otel projeniz var mı?" sorusuna;

"Daha önce burada belediye olarak 2 katlı bir otelimiz vardı, ama yüzde 30 kapasite ile çalışıyordu, orayı Teknik Üniversitemize yakın olmasından dolayı kız öğrenci yurdu olarak dönüştürdük. Şimdi kapasitesinin üzerinde çalışıyor. Otel yatırımı Yıldırım için çok cazip ve rantabl değil. Çünkü Yıldırım şehrin merkezinde. Burası otel ihtiyacını daha çok merkezdeki mevcut otellerle karşılıyor, o yüzden bir ihtiyaç durumu bulunmuyor. Bu anlamda şehri bir bütün olarak görüyoruz" cevabını verdi.

Başkan'ın 8 ayda yaptığı çalışmaları haber sitemizin sayfalarında ayrıntısıyla bulabilirsiniz.