Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Başkan Erdoğan daha önce de bunu yaptı!

24 Kasım 2019 Pazar, 01:54

Eğer tarih beni yanıltmıyorsa, 2015 yılında Türk tipi başkanlık sistemini tartışmaya açtığında "Bunun ileride AK Parti'nin iktidarına mal olacağını bilsem de Türkiye açısından her alanda hızlı bir kalkınma ve büyüme fırsatı vereceği için savunuyorum" demişti.

Gerçekten de darbelerle, vesayetlerle, muhtıralarla ve koalisyonlarla boğuşmaktan, erken seçimleri peş peşe yaşamaktan önüne bakıp başını kaldıramayan Türkiye Cumhuriyeti için başkanlık sistemi artık kaçınılmazdı. Önce Başkanlık Sistemi olarak ortaya atıldı, süreçte Yarı Başkanlık, Türk Tipi Başkanlık olarak tartışıldı ve en son Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak referanduma sunuldu ve yüzde 51 oyla halktan kabul gördü.

Gördü, ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da söylediği gibi bu Erdoğan ile AK Parti'ye hiç yaramadı. Çünkü daha önce yüzde 34 ile iktidara gelen AK Parti ve onun genel başkanı ya da 2010 yılında olduğu gibi halkın oylarıyla en fazla oyu alan adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi artık tarihe karıştı. Cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50 artı 1 şartı geldiği için artık Cumhurbaşkanı seçilmek kolay olmadığı gibi, Meclis'te iktidar olabilmek için de neredeyse yüzde 50'nin üzerinde oy alıp sandalye sayısını 3'te 2'ye çıkarmak gerekti.

Ve gelinen noktada ne AK Parti için ne de bir başka siyasi parti için "ittifaksız" tek başına siyasi parti olarak bu başarı hikayelerini yakalamak mümkün değil.

Yani mevcut sistemi radikal bir değişime yönelterek Türkiye'nin önünü açan AK Parti siyasal rant anlamında kendi eliyle ayağına kurşun sıktı diyebiliriz

Başkan Erdoğan şimdi de aynısını yapıyor.

Sayıları neredeyse 6 milyonu bulan EYT'liler meselesini "Bu hesap kötü, şer, zararlı bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum beni bu yola asla teşvik etmeyin. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uygulamaya çalışıyor bizdeki bazı köhne kişiler sistemi çökertmek için koşuyor" diyerek hükümetin gündeminden çıkardı.

Ülkesini seven ve maliyet hesaplarıyla artısını, eksisini düşünen bir devlet adamı için elbette böyle radikal çıkışlar, kestirip atmalar normal.

Ama bir siyasi parti genel başkanı için büyük kayıp.

6 milyon ne demek biliyor musunuz?

İşte çok basit hesap:

2018 milletvekilliği seçimlerinde 51 milyon 183 bin 729 kişi oy kullandı.

Bu oyun yüzde 12'si 6 milyon eder.

Ki, 24 Haziran seçimlerinde MHP 5 milyon 645 bin 729 (yüzde 11.10), HDP de 5 milyon 865 bin 977 ( yüzde 11.70) oyda kalırken, 6 milyonu yakalayamadılar.

Ayrıca ittifakları mecbur kılan yeni sistemde yüzde 1'lik partinin oyu bile çok büyük anlam taşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülke çıkarları söz konusu olduğunda elinin tersiyle bir kalemde bu 6 milyon EYT'liyi silip atması her baba siyasetçinin harcı değil.