Bursa
Açık
20.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Başkan Dündar, aslında onlara plaket vermeli!

22 Şubat 2020 Cumartesi, 23:47

Her şerde bir hayır vardır, denir ya, bu da öyle. Osmangazi Belediyesi'nin uluslararası ödülünü UNESCO yalanı olarak evirip çevirenler aslında Fetih Müzesi'nin adının daha fazla duyurulmasına katkı koydular. Olayın hikayesi kısaca şöyle:

Panorama 1326 Fetih Müzesi'ne Kent Araştırmaları Enstitüsü, COJEP International, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve Fransız mimarlık okulu ENSAS (Strasbourg, école d'architecture) tarafından "İdeal Kent Ödülü" veriliyor. Başkan Mustafa Dündar da geçtiğimiz haftalarda gidip bu ödülü Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO'nun Paris'teki genel merkez binasının kültür merkezinde düzenlenen törenle alıyor. Ödül törenine Türkiye'den Edirne ve Büyükçekmece belediyeleri de katılıyor.

Ödül haberi belediyenin basın birimi tarafından dikkat çeksin diye habercilikte çok fazla kullanılan yöntemle "UNESCO'dan ödül başlığıyla" veriliyor ki, aslında doğru da bir başlık. Çünkü ödülü veren kurum UNESCO değil, ama ödülün verildiği yer UNESCO'nun Paris'te bulunan genel merkez kültür binası. Haberde UNESCO tarafından verildiğine dair hiç bir ibare de bulunmuyor. İşte ulusalı aşıp neredeyse UNESCO krizi haline gelen olay da burada patlak veriyor. Bazı yayın organları "UNESCO'dan ödül yalanı" açıklamasıyla bu haberi takla attırıp art niyetli sunuyorlar. Doğrusu bu algı yönetiminde çok başarılı olduklarını da söylemeliyim.

Sonrası mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir yıl önce açılan ve bir yılda 110 ülkeden 75 bin kişinin gezdiği Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi gerçekten de sadece Bursa'nın değil, Türkiye'nin de alanındaki tek müzesi ve kültürel gururu durumuna geldi. Kısa sürede Bursa'nın adını 110 ülkede duyurmasının arkasında elbette Osmangazi Belediyesi'nin yaptığı reklam yatırımları yatıyor. İdeal Kent Ödülü yarışmasına veya organizasyonuna katılmak da bu yatırımlardan biri ve hatta doğru tercih!

Buraya not düşüyorum. Artık bundan sonra müzeyi gezmek için Bursa'ya gelen turist sayısı daha da artacak. Çünkü içinde UNESCO geçen ödül haberinden ve bu haberin bazı yayın organlarında art niyetli kullanılmasından dolayı öyle bir tanıtım fırsatı elde etti ki, bence Başkan kızmak yerine o yayın organlarına teşekkür plaketi vermeli.

Zira reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bazı durumlarda art niyetli algının içindeki özne farkındalık oluşturur. Bu "şok şok" diye geçirilen haberlerde de öyle oldu, Osmangazi Belediyesi'nin sözüm ona UNESCO'dan alınmış gibi lanse ettiğine dair çıkan ödül haberleri ulusal TV kanalları ile gazete ve internet haber sitelerinde yer alınca müze varlığını tüm Türkiye'ye duyurmuş oldu.

Müzeyi daha önce birkaç defa gezmiştim. Ama önceki gün Kuruculuğunu ve Başkanlığını İrfan Tatlıoğlu'nun yaptığı Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte bir kere daha gezme fırsatı elde ettim.

Birlik olarak Osmangazi Belediye Başkanı'na Bursa'nın fethini canlandıran panoromik müzeyi Türk Dünyasının kültürel değeri haline getirmesinden dolayı teşekkürlerimizi ilettik.

Belirtmeliyim ki bu ödül sadece Osmangazi'nin değil Bursa'nın da bir gururu.

"İMO'DA YÖNETİM DEĞİŞİR Mİ?" İŞTE CEVABIM

İnşaat Mühendisleri Odası'nın bugün seçimi var. Çalışma Gurubu adına Başkan Adayı ve 2 dönemdir Odanın Başkanlığını yürüten Mehmet Albayrak, Çağdaş Mühendisler Gurubu adına da Kemal Cüneyt Erdem yarışıyorlar.

İkili 2 yıl önce de rakipti. Son bir aydır kızışan seçim yarışında bakalım bugün kim oda başkanlığını kazanacak, yönetim nasıl şekillenecek? Her ikisi de iddialı.

Her ne kadar bu dönem Kemal Cüneyt Erdem, "Biz salt sol ekip olarak yola çıkmadık. Sağ ve sol ayrımını kabul etmiyoruz. İYİ Parti'den, SP'den, MHP'den ve hatta AKP'den büyük destek alıyoruz. Listelerimizde bu partilerden arkadaşlarımız var. Siyasi olarak değil, mesleki olarak bakıyoruz. Biz büyük bir ittifak içinde hareket ediyoruz" dese de...

Genel bakış açısı hiç de öyle değil.

Ben de "Sağ ve sol ayrımı büyük ölçüde ağırlığını koruyor. İşte bu ağırlıktan dolayı mevcut oda yönetiminin üyeler üzerindeki etkisi ve desteği bu dönemde de fazla..." yorumlarına sonuna kadar katılıyorum.
Sonucu bugün akşam hep beraber göreceğiz...