Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Başkan Aktaş 'tan Bursa'da bir ilk!..

30 Ocak 2020 Perşembe, 15:59

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş dün akşam 2 ayrı yemek organizasyonuna katıldı. Birinde konuktu, diğerinde ev sahibi idi. İşte ev sahibi olduğu 2. yemek, hem kendisi ve ailesi hem de davetli topluluğu açısından çok özel ve anlamlı buluşma olarak hafızalara kazındı.

Çünkü, bu yemeğin davetlileri belediyenin en alt birimini oluşturan işçiler ile eş ve çocukları idi.

Büyükşehir Belediye tarihinde işçilerin aileleriyle davetli olduğu ilk yemek özelliğindeki organizasyona Başkan Aktaş, eşi Sevinç Aktaş ve kızı Sıla Aktaş'la birlikte katılarak ev sahipliği yaparken, yemekte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan'ın başkanlığında tüm üst düzey bürokratlar ile ilgili daire müdürlerinin de hazır olması da işçiler açısından ayrı değer kazandırdı.

Başkan Aktaş'la dün bu özel yemeği konuştuk.

Söze "Benim için gerek iş, gerek siyasi ve gerekse de belediyecilik hayatımda çok mutlu olduğum anlardan biriydi. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum" diye başlayan Başkan Aktaş, önce organizasyonla ilgili genel bir bilgi verdi:

"Sık sık belediye çalışanlarımızla bir araya geliyor özel ve ya resmi toplantılar gerçekleştiriyoruz. İşçilerimizle de sürekli beraberiz ama hiç daha geniş kapsamlı masaya oturup hasbihal etmemiştik. Dedik ki bundan sonra belediyemizin işçileriyle de bir araya gelelim. Bir büyük aile yemeği olsun. Onları davet ederken eşlerinizi ve çocuklarınızı da getireceksiniz şartını koştuk. Biz de Genel Sekreterimiz ve daire müdürlerimiz, bürokratlarımız hep birlikte ailelerimizle katıldık".

Başkan Aktaş ilk buluşmada 50 civarında işçiyi davet ettiklerini söyledi.

"Belediyemizde taşeronlarla beraber, BUSKİ 'de dahil olmak üzere 5 bine yakın işçi çalışanımız var. Biz hiç birini ayırmıyoruz. İlk etapta 50 kişiyi çağırdık, park ve bahçeler müdürlüğünden eş ve çocuklarıyla 150 civarında idi. Önümüzdeki hafta da bir 50 işçimizi aileleriyle ağırlayacağız. Sonra bu böyle devam edecek".

Dedi ki:

"Bu yemek siyasi havanın dışında tamamen içeride çok özel bir aile yemeği idi. Genel Sekreterimizin önerisi üzerine her birimiz eş ve çocuklarımızla işçilerimizin bulunduğu masalara oturduk.Çok da isabetli idi. Öyle mutlu oldular ki anlatamam. Çoluk çocuk şakalar, espriler, hikayeler, anılar birbirini kovaladı."
işte bu noktada bir iç geçirip, etkilendiği konuya dikkat çekti:

"Pek çoğu bizim müdür ve bürokrat arkadaşlarımızla protokol masasında oturmayıp, ayrı ayrı masalara dağılmamıza, onlarla yemek yememize şaşırdıklarını söylediler. Daha önce belediye başkanlarıyla aynı masada yemek yemediklerini söylediler. Halbuki İnegöl'de daha önce böyle buluşmalar yaptığım için bana göre normaldi ama demek ki , hepimiz ihmal etmişiz"

Başkan görüşmemizde yemeğin ana temasının aile vurgusu olduğunu da özellikle belirtti:

"Çalışanlarımıza, arkadaşlarımıza dedim ki, aile bizim toplumumuzun en küçük çekirdeğidir. Eğer çekirdek güçlü ise o toplumlar, o milletler, o devletler asla yıkılamazlar. Bizi millet olarak ayakta tutan aile bağlarımızın güçlü olmasıdır. Siz işçi arkadaşlarım, kardeşlerim eşlerinize, çocuklarınıza sahip çıkın. Koruyun, kollayın. Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerle de bir büyük aileyiz. Biz birimizi tanıyıp, seversek, sayarsak, iletişimimizi güçlü kılarsak, evimiz olan Bursa'ya da dahi iyi hizmet etmiş oluruz. Biliyorum bugüne kadar bu kente çok büyük emekleriniz, hizmetleriniz oldu. Her bir köşesinde, sokağında, çarşısında, yolunda, asfaltında, yer altında, parklarda, yeşil alanlarda her yerde alın teriniz var.Hepinize teşekkür ediyorum. Amacımız hep birlikte yaşadığımız bu kente daha çok sahip çıkmak olacaktır".

BAŞKAN ANKARA'DA BAKANLIK TURUNDA İDİ

Dün görüştüğümde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda idi. Bakan Mustafa Varank'la görüşeceğini söyleyen Aktaş, ardından Sağlık Bakanlığı'na ve Tarım ve Orman Bakanlığı'na geçeceğini söyledi.