Bursa
Parçalı Bulutlu
24.8°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Başkan Aktaş'ı tebrik ediyorum!

15 Kasım 2019 Cuma, 09:22

Malum, belediyeler mali kriz içinde. Büyükşehir Belediyesi yasasından dolayı gelir kaynakları azaldığı için, personel maaşlarını bile zar zor ödüyorlar.

Sadece bizim Bursa belediyeleri değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden tutun da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne, Orhangazi Belediyesi'nden tutun da Birecik Belediyesi'ne kadar.

Geçen hafta Gürsu Belediyesi'nin bir projesi dolayısıyla 5 ili kapsayan bir Güneydoğu gezisi yapmıştık. Urfa Belediyesi ile Kahramanmaraş belediyesine de uğradık. Özellikle Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ü ziyaretimizde pişman olduk, diyebilirim. Çünkü, para veya ekipman istemeye gelen küçük belediyelerden sandı bizdi, ilk 5-10 dakika bir ağlandı, bir ağlandı, sormayın. Yüzümüze boş boş baktı, yüzü hiç gülmedi. Yanımdaki Erdinç Karakaş'a" Çok mu aramışlar bunu?" dedim. O da "Ne bileyim, arkadaşlar Urfa'da çok sevildiğini söyledi" dedi.

Beyazgül, neden sonra yine boşluğa döndü ve "Size nasıl yardımcı olabilirim?" diye sordu.

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık da "Cumhurbaşkanımız 2019 yılını Göbeklitepe Yılı ilan etti. Anadolu topraklarında böyle bir mirasa hepimizin sahip çıkması ve tanıtması lazım dedik ve Batı'da tanıtmak amacıyla Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği ile proje geliştirdik" dedi ve gülerek lafı gediğine koydu:

"Biz daha çok size katkı koymak amacıyla geldik"

O ana kadar sessizce oturan Başkan Beyazgül, bir anda canlandı. Başkan Işık'a doğru dönerek, "Hoşgelmişsiniz, sefalar getirmişsiniz" babından başladı bize gülücükler dağıtmaya. Sonra gelsin çaylar, kahveler. Hatta "Sizi yemekte ağırlamak isteriz" bile dedi. Tabii kibarca reddettik. İnanın boşluğa bakan başkan bizi çıkışta kapıya kadar uğurladı.

Elbette bu borç batağında belediyelerden yatırım yapmalarını beklemek haksızlık olur.

İşte böyle sıkıntılı atmosferde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı tebrik ediyorum.

Hem de birkaç sebepten dolayı.

Birincisi, uzay ve havacılık anlamında Bursa'nın değil, Türkiye'nin de önünü açacak genç beyinlere yatırım yaptığı ve onların vizyon projelerine katkı koyduğu için.

Projenin adı: "Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması."

Uzay mimarlığını ve dış gezegen şehirciliğini konu alıyor. Yarışmada dereceye girenlere 30 bin lira ödül verilecek. Proje, sitelerde yayınlanır yayınlanmaz en çok tıklanan haber oldu.

Bu alanda artı değer sağlayacak en son büyük proje BTSO'dan gelmişti. 2 yıl önce Gökmen Uzay ve Havacılık Üssü adı altındaki eğitim merkezinin temeliyle bir ilke imza atmıştı. Amerika ve Avrupa örneğinde olduğu gibi genç beyinlerin desteklenmesini içeren böyle bir proje de Türkiye'de bir ilk.

İkincisi de kentin içinde sessiz sessiz duran Teknik Üniversiteyi işin içine katarak, üniversite-belediye işbirliğini sağlamasından dolayı da tebrik ettiğimi belirtmeliyim.