Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bankalar bu süreci sabote ediyor!..

30 Mart 2020 Pazartesi, 21:08

Çok net söylüyorum. Bankaların şu anda, raflarda etiket fiyatlarını arttıran marketçilerden, otobüs ve uçak fiyatlarına zam koyan seyahat firmalarından ve maske stoğu yapıp fahiş fiyata satan fırsatçılardan hiçbir farkı yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 hafta önce açıkladığı ekonomik istikrar kalkanıyla beraber gözlerin dikildiği bankalar maalesef süreçten karlı çıkmanın yollarını öyle bir bulmuşlar ki;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın tüm iyi niyetli girişim ve çağrılarına rağmen süreci suistimal ediyorlar ve vatandaşı tam anlamıyla gizli faiz sarmalının içine alıp kusura bakmayın ama soyup soğana çevirmenin telaşı ve birbirleriyle yarışı içindeler.

Buna kamu bankaları da dahil. Hatta en başında geliyor.

Hükümet açıkladı ya, kredi borçları, kredi kartı borçları 3 ila 6 ay ötelenecek, esnafa 25 bin kredi ile 25 bin ticari kredi kartı verilecek diye...

Gerçek hiç öyle değil.

Bankalara giden esnaf, serbest meslek erbabı ile sade vatandaş aylık 1.48 faizle öteleme şartıyla karşı karşıya kaldığı gibi, yeni kredi için de hiç bir kurum borcu olmaması, daha önce kredi kullanmamış olması ve sicili temiz olması şartı olmazsa olmaz.

Gelen telefon şikayetlerine bakarsak daha pek çok aranan şart var ve üstelik bazı durumlarda da aranan şartlar bankanın bir şubesinden diğer şubesine göre farklılık da gösterebiliyor.

Bir de o kadar evde kal çağrısında tüketiciyi "bankaya gelmeyin, işlemlerinizi online yapın" diye duyuru yapmalarına, boyalı reklamlarına karşın ne telefon ne de online sistemde gerekli işlemleri yapamıyorsunuz, sizi bankaya bir dolu evrakla başvuruya yönlendiriyor.

Hani bu sürede evde kalacaktık?

Yani sözün özü hiç boşuna bankaya gitmeyin. Ellerini taşın altına koyma gibi bir sorumlulukları yok, normal ekonomik kriz dönemlerinde olduğu gibi karlarına kar katma derdindeler.

SÜRÜCÜ KURSLARI UNUTULDU MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 milyar TL'lik "Ekonomik İstikrar Paketi"nde ilk olarak 11 sektör vardı. Eğitim,inşaat, mobilya gibi pek çok sektör bu paketin içine dahil olmayınca, gelen talepler doğrultusunda TOBB'un girişimleriyle ek bir paket daha hazırlandı ve 16 yeni sektör eklendi.

Ancak bu ek paketin içinde de yine eğitim sektürü yer almadı. Üstelik koronovirüs tedbirleri içinde okulların tatil edilmesiyle ilk zoraki kapananlar içinde olmasına rağmen...

Dün İstanbul'da Sürücü Kursu bulunan Faruk Şahin adlı bir tanıdığım aradı.

Önce aynı sektörde olmalarına rağmen özel okullar ve özel eğitim kurumlarından farklılıklarını anlatı:

"Bizler sürücü kurslarının tek gelir kaynağı aylık yapmış olduğumuz kursiyer kayıtları olup, diğer özel eğitim kurumlarının gelirleri sezonluk ve ya senelik olmaktadır. Bu süreçte eğitim kurumlarımızda eğitim-öğretim faaliyeti olmadığı için var olan kursiyerlerimizden de ödeme alma şansımız yok".

Sonra Sürücü Kurslarının Türkiye'deki sayısını aktardı:

"Türkiye genelinde 3 bin 700 sürücü kursu var ve 40 bin kişi istihdam ediliyor. Yine özel eğitim kurumuyla beraber toplamda 350 bin istihdama sahibiz."

Ardından da;

"Açıklanan istikrar paketinde sürücü kurslarının yer almadığını üzülerek gördük. Bu kadar büyük bir aileyi kaderine terketmek doğru olmaz." diyerek içinde bulundukları sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

"Bizler eğitime ara verdiğimiz için bu sürede personelimize maaş, iş yeri sahiplerine kira v edevletimize SSK, KDV, stopaj ve damga vergileri gibi vergilerimizi ödeme sıkıntısı içine girmiş bulunuyoruz. Hiç istemesek de personel çıkartmakla karşı karşıya kalacağız ve süreç bu şekilde devam ederse pek çoğumuz iş yerlerini kapatmak zorunda kalacak."

Şahin, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi:

"Bizler sürücü kursları ve özel eğitim kurumları olarak bu zor günlerde devletimizden ve Cumhurbaşkanımızdan bizleri de destek paketi içine alıp SSK, KDV, Stopaj ve Damga Vergisi ötelemesi, düşük faizli kredi imkanı sağlaması gibi imkanlar tanımasını istiyoruz".

Şahin'in söylediği gibi gerçekten büyük bir istihdam alanı oluşturuyorlar.Ve ek tedbir getirilmezse işletme zincirinin halkasında kopma olacak ki ekonomik anlamda ülke için de büyük risk!