Bursa
Açık
32.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bakan Çelik hep bu konuya dikkat çekiyor!..

15 Ocak 2020 Çarşamba, 23:21

Bursa'da son dönemde siyaseten ve idareten büyük bir boşluk oluştuğunu sizler de duyuyor ve görüyorsunuzdur. Gerek milletvekili, gerek belediye başkanı, gerek siyasi partilerin (ki sadece AK Parti değil, diğerleri de) il ve ilçe başkanları, gerek meslek odaları, STK'lar ile iş ve spor camiaları, gerekse de bürokrasi kesimindeki idareciler olsun, her yetkili kendi çapında ve alanında söz sahibi olup hizmet üretirken, bu hizmetin bir ortak payda yönetiminde buluşması, bir koordinasyonu ve bir birlikteliği söz konusu değil.

Dolayısıyla ortaya çıkan durum yerelde ve genelde temsil sıkıntısı yaratırken, dönem dönem de erklerin birbiriyle olan güç kavgasına da sahne oluyor.

Alın size Bursaspor örneği...

Herkes yol gösteriyor, üzerinden prim elde ediyor, ama elini taşın altına koyan birkaç kişi ile kurum. Geçtiğimiz günlerde yazdım. Bakan Faruk Çelik "Bursaspor için, kentin dinamiklerinin şahıs üzerinden değil, kurum üzerinden bir birliktelik, konsensüs oluşturması gerektiğini ısrarla söylemişti.

İşte önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik boşluğun kentte yarattığı sıkıntıyı gördüğü için bir süredir Bursa'da katıldığı her özel ve genel toplantı ile söyleşide özellikle "birlik ve beraberliğe "vurgu yapan konuşmalarda bulunuyor.

Önceki akşam da kısa adı Batı Trakya Türkleri Yönetici ve Sanayi İşadamları Derneği olan BATISİAD'ın Genel Kurulunda bu minvalde yaptığı konuşma ile tüm dikkatleri çekti.

Bakan Çelik, önce Batı Trakya Türkleri üzerinden genel bir değerlendirme yaptı:

"Sizler, Osmanlı topraklarından çıkarılmaya rağmen orada yaşayan yiğitlerin yani sizlerin babaları, dedeleri buna rıza göstermeyerek, kağıt üzerinde koparabilirsiniz ama biz kopmuyoruz diyen dedelerin torunlarısınız."

Ardından sözü Bursa'ya getirdi:

"Batı Trakya'dan, Kosova'dan, Kafkaslar'dan Bursa 1800'lü yıllardan itibaren büyük bir göç almıştır. Anadolu'nun her bir bölgesinden de. Bursa, göçmenler şehridir. Göç, kentin ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel gelişimini yüceltmiş, kalkındırmış, katkıda bulunmuştur. Bu anlamda her birinize teşekkür ediyorum. Yeterli mi? Hep beraber daha fazla kente entegre olma sorununa, üretimi arttırma sorununa kafa yormalısınız, Bursa'yı yüceltme sorununa kafa yormalısınız."

Bakan Çelik, bu noktada batıdan ve doğudan göç eden vatandaşlarımızın oluşturduğu BATISİAD gibi STK yapılanmalarının salt dernekçilik adı altında çalışma yapmalarının yanlışlığına değindi:

"Sizin interlandınız Bursa ve 783 bin metrekare ülke yüzölçümü ile sınırlı değil. Sizin interlandınız 22 milyon metrekare ile sınırlı. Siz sadece klasik dernekçilik yapamazsınız. Üç, beş öğrenciye burs vermekle, maddi ve manevi yardımda bulunmakla bu iş olmaz. Siz vizyonunuzu ülke dışına çıkarmalısınız. Siz birlik ve beraberliği temin etmelisiniz."

Görüldüğü gibi Bakan Faruk Çelik, siyasi tecrübesinin ve devlet kademesindeki bilgi ve birikimin gereği, Bursa'nın köklerinde var olan çeşitliliği, kültürel farklılığı kaynaştırma ve değerler silsilesinde ortak paydada buluşturma amaçlı bir yol göstericilikte bulunuyor.

2016'dan beri siyaseten bir görevi olmadığı ve bu anlamda bir beklenti içinde bulunmadığı halde kabul edilmeli ki, kamuoyunda bir karşılığı var. Boşuna halk arasında onun için "Bakan" yerine "Faruk Abi" denmiyor.

KİMLER VARDI?

Bu arada Ahmet Er ve yönetiminin güven tazelediği BATISİAD'ın 2. Olağan Genel Kurulu tam bir protokol geçişine sahne olmuş.

Başta eski Bakanlardan Faruk Çelik olmak üzere, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BTTDD Bursa Şube Başkanı Ali Emin Latife, önceki dönem milletvekillerinden Mehmet Emin Tutan, Sedat Kızılcıklı, İsmet Su, Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Türkiye Yunanistan DEİK Konsey Başkanı Levent Sadık Ahmet, BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş ve Cüneyt Şener, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Rahmi Yılmaz, Yeşim Tekstil AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya olmak üzere siyaset ve iş dünyasının tanınmış simaları ile üyelerinden oluşan büyük bir katılım var.

Tabii bu arada AK Partililerin ağır olduğu toplantıya diğer siyasi partilerin katılmaması dikkat çekiyor.