Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bakan Çelik Bursaspor'un kurtuluş formülünü açıkladı!..

01 Ocak 2020 Çarşamba, 01:19

Türkiye'nin gündeminden Kanal İstanbul, Bursa'nın da gündeminden Bursaspor düşmüyor. Geçen Cuma gecesi Bursa Valisi Yakup Canpolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın başkanlığında kulübün mali sıkıntısına destek amacıyla "Bursaspor'a destek kampanyası" adı altında düzenlenen gece, duyurulara rağmen iş dünyasından istenilen katılım sağlanamadığı için iptal edilmişti.

Gerçekten Bursaspor açısından üzüntü verici bir durum. Birkaç kişi dışında elini kimse taşın altına koymak istemiyor. Aslında Bursa iş ve sanayi erbabı pek haksız da sayılmaz, diğer kulüpler para basarken, bizim ki ipotek, icra ve küme düşmeler ile yönetim krizlerinden başını kaldıramıyor. Mali sıkıntıyı çözmek, bürokrasiyi aşmak başta Faruk Çelik olmak üzere yine bu kentin idarecilerine ve iş adamlarının omuzlarına yükleniyor!

Aslında Sayın Bakan Faruk Çelik elini taşın altına koymasa çoktan Bursaspor'un tesislerinde sadece kocaman tabelası kalırdı.

Yönetime gelen her başkan soluğu nerede olursa olsun Bakan Çelik'in yanında alıyor.

Kulüp küme düştüğünde de göreve gelen yeni Başkan Mesut Mestan, soluğu 23. dönem milletvekili Mehmet Tunçak'la birlikte Ankara'da Bakan Faruk Çelik'in yanında aldı. Önce açılmayan tahtalar açıldı ki hem de son anda. Sonra eski Başkan Ali Ay'ın "Kulüp kredi çekemiyordu, kendi adım üzerinden 20 milyon TL'lik teminat aldım, benim borcum değil, şimdi ödenmesi gerekiyor" dediği kredinin ödemesini 6 ay erteletti. Ardından başka bir bankada bulunan 1 milyon TL'lik blokeyi kaldırttı. Ufak tefekleri yazmıyorum bile...

Dün Sayın Bakan Faruk Çelik'le görüştüm.

"Bursaspor nasıl kurtulacak?" dedim.

İlk olarak şu vurguyu yaptı:

"Ben Bursaspor'un başında o var, bu var. Kim varsa var ona bakmıyorum, Bursaspor'a bakıyorum"

Devam etti:

"Rahmetli İbrahim Yazıcı geldi. Sigorta ve vergi borçlarını 10 yıl öteledik. Hatırlarsınız iş adamlarından bağış topladık. Kapalıçarşı'ya bağış sandığı kurduk. Ardından Ali Ay geldi. Çok desteğimiz oldu. Urfa'da idim 2.5 milyar TL nakit ödeme yaptırdık. Arkasından Mesut Mestan geldi. O'na da öyle. Hatta SGK ve Maliye ile ilgili sıkıntıları çözmüştük, süreçte ödeme olmadığı için o anlaşma da yeniden bozuldu."

Bakan Çelik, bu noktada sıkıntısını dile getirdi:

"Biz böyle sıkıntılarla boğuşurken bakıyorsunuz Bursa'da kamplaşmalar olmuş, herkes yönetime adam koyma peşine düşmüş, birileri kendini Bursaspor'un üstüne konuşlandırmış vs vs. Biz bunlarla mı uğraşacağız yoksa Bursaspor'u bir yerlere mi taşıyacağız?"

Bakan Çelik, konuşmasında bir tehlikeye dikkat çekti:

"Bursaspor bu sene şampiyon olmazsa bir daha da olamaz. Kimse buna bakmıyor."

Peki çare ne?

Cevabı da şu oldu:

"El birliği ile Bursaspor'u şampiyon yapmalıyız. Kimse kendini Burssapor'un üstünde görmemeli. Bir birliktelik oluşturmalı. Güçlü bir lobi faaliyeti oluşturmalı. Sonra arkadaşlar çantalarını ellerine alıp kapı kapı dolaşmalı. Ayağa çağırmak yerine insanlar tek tek ziyaret edilmeli. Yönetim anlayışı güven ve şeffaflık esasına dayanmalı. İnsanlara güven verilmeli. Bir bardak çay bile içilse internetten şeffaf olarak yayınlanmalı. Mühim olan Bursaspor'lu olarak Bursaspor'a sahip çıkmak."

YERLİ OTOMOBİLİN 16'INCISI DA BİZİM!

Dünkü yazımda Bursa'da üretilecek Türkiye'nin ilk yerli otomobilleri için bakanlıklar, kurumlar, STK'lar, iş dünyası ile şahısların sıraya girdiğini yazmış ve bu kapsamda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Osmangazi Belediyesi'nin de özel siparişlerde bulunduğunu belirtmiştim.

Hatta Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın Twitter hesabından plakasında "16 BRS 1326" yazan siyah otomobil fotoğrafına "Bizler de Bursa'mızın fethi olan 1326 yılına ithafen üretilecek otomobilin 1326'ıncısına talibiz" notuyla paylaşımda bulunmasının büyük ilgi gördüğünü yazmıştım.

Meğer fabrikanın bantından inecek 1326. otomobilin yanı sıra Bursa olarak özel bir otomobile daha sipariş vermişiz. 16. otomobil için de rezervimiz var!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Twitter hesabından "Üretilecek 16. otomobile talibiz" notuyla paylaşımda bulunmuş ve bu paylaşımını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank'ın hesabına da göndermiş!..