Bursa
Az Bulutlu
28.6°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bakacak Çaycısı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Soylu ile görüştü!..

26 Temmuz 2020 Pazar, 00:10

Adı Fikret Güven. Bakacak Çaycısı olarak biliniyor. Tam bir haftadır sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı canlı yayınlarla Türkiye'nin gündemine oturdu. Hak arama mücadelesindeki samimiyeti ve onca baskıya karşı dik duruşuyla gönülleri fetheden Fikret Güven'in paylaşımları bir anda yüzbinleri aştı. Ben de geçen hafta bu canlı yayınlardan birinde tesadüfen denk geldim ve ondan sonra da sıkı takipçisi oldum.

Nihayet, dün sesini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'ya duyurma başarısını gösterdi ve mücadelesini kazandı.

Milyonların gönlünü fethederek, desteğini arkasına alan Bakacak Çaycısı'nın hikayesi kısaca şu:

***

Çevresinde"Hacı abi" olarak sevilen Fikret Güven 2017 yılında Milli Parklar Bölge Müdürlüğü sınırları içinde Bakacak Seyir Tepesi'nde Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan 4 metrekarelik seyyar çay ocağını 3 yıllığına kiralamış. Kendisinin söylediğine göre, burada 1 ve 1.5 TL'ye çay satmaya başladığında, Uludağ'daki cafe ve restoranlar çayı 10 kahveyi de 30 liradan satıyorlardı.Akabinde yerli ve yabancı turistlerin kazıklanmamak adına kendisini tercih etmeleriyle Fikret Güven, buradaki işletmelerle ters düşmüş. Sadece onlarla olsa yine iyi.

Yine aktardığına göre Milli Parklar Bölge Müdürlügü, Bursa Valilliği, Turizm Müdürlüğü ve tabii ki Büyükşehir Belediyesi ile sıkıntılar yaşamaya başlamış. Büyükşehir Belediyesi seyyar çay ocağını büfeye dönüştürdü diyerek, sözleşmenin feshini istemiş.Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'de Bursa Valliliği'ne "Bu adam buraya yakışmıyor diyerek" (sakallı ve takkeli olduğu için) şikayet etmiş. Çıkmamakta direnince bu sefer yıldırma ve tehditler devreye girmiş. Önce Bakacak yolu topraklarla kapatılmış, ardından elektriği ve suyu kesilmiş.Sürekli zabıta ve jandarma ekipleri tarafından zabıtlar tutulup, cezalar kesilmiş.Öüm tehditleri almaya başlamış.

Süreçte Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'la yüzyüze görüşmüş. Sosyal medya paylaşımlarında bu görüşmelerinde kendisinin istenmediğini açıkça anlatması üzerine kamuoyu tepkisi oluşunca Başkan Alinur Aktaş bir kaç gün önce yaptığı "kamuoyu açıklaması" ile bu iddiaların gerçek dışı olduğunu ve mağdur pozisyonuna büründüğünü söyledi.

Bakacak Çaycısı da bunun üzerine paylaşımlarını sıklaştırıp, sözlerini daha da sertleştirdi.

***

Tam bir haftadır Bursa halkına seslenerek , çok sıkı bir kamuoyu baskısı oluşturdu.

"Uludağ'da bir çete var. Devletin gömleğini giyip de menfaat çetesine hizmet edenler var "dedi. "Uludağ sizin, burada 10 liraya, çay 20-30 liraya kahve içmek istemiyorsanız, kazıklanmak istemiyorsanız yerinize sahip çıkın" dedi.

"Uludağ'daki Bakacak Çaycısını yedirmeyeceğiz diye bastırın" dedi. Bastırdılar. Videolarını paylaştılar.

"Sesimizi Cumhurbaşkanı Erdoğan duysun. CİMER'e yazın" dedi. CİMER'e binlerce şikayet gitti.

"Burayı çakallara, kurtlara kaptırmayacağım" dedi, "Ben bu yola baş koydum. Ölümse ölüm. Hapishane ise hapishane.Gider yatarım. Ah mis gibi alır Kur-an'ı Kerim'imi okur, hafız olur çıkarım"dedi.

"Beni tehditlerinizle, avukatlarınızla yıldıramazsınız" dedi.

"Beni yalnız bırakmayın" dedi.

"Burayı bu çakallara yedirmem" dedi.

Ve gerçekten de "yedirmedi".

Bir haftadır yürüttüğü bu amansız mücadeleyi dün itibariyle kazandı diyebiliriz. Çünkü "size şimdi bir müjde vereceğim" dediği son paylaşımında kendisini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'nun arayıp"sıkıntılarını gidereceğiz inşallah" diye söz verdiklerini söyledi.

Dedim ya, Fikret Güven son bir haftada Bakacak Çaycısı olarak sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla bir anda sadece Bursa'da değil, tüm Türkiye'de gündem oldu diye...

Bana gelen bilgilere göre, sosyal medyadan destek yağmuruna tutulurken, Seyir Tepesindeki çay büfesi de sevenleri ve hayranları tarafından dolup taşıyor.

Öyle ki kendisiyle selfi yapan mı, fotoğraf çektiren mi dersiniz, büyük ilgi ve takdir görüyor.Ben de yıllarca kendisini bulunduğu yerden çıkarıp,konmaya çalışan ve arkasına siyasi ile devlet görevlilerini alan işletmecilere karşı gösterdiği bu dik duruşundan dolayı takdir ediyorum.

Her babayiğit kolay kolay bu mücadeleyi çok yönlü olarak yapamaz!