Bursa
Açık
19.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Babacan'ın tanıtım toplantısına Bursa'dan katılım olacak mı?

10 Mart 2020 Salı, 23:54

Kamuoyu, AK Parti'den ayrılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hem parti ismini, hem de kurucular kurulundaki isimleri düzenlediği tanıtım toplantısında öğrenmişti. Ali Babacan ise daha farklı ve siyaseten pek alışık olunmayan yeni bir tanıtım çizgisi çiziyor.

Sosyal medya üzerinden ilk olarak bir kaç gün önce aylardır merak edilen partinin ismi açıklandı.

"Demokrasi ve Atılım Partisi... Kısa adıyla DEVA."

Partinin 90 kişilik kurucular kurulu listesi de isim açıklamasının hemen ardından sosyal medyaya sızdırıldı. Davutoğlu'nun kurucular kurulu listesinde Bursa'dan tanıdık eski vekiller Cemalettin Kani Torun, Mustafa Öztürk ile eski Vali İzzettin Küçük ve İnegöl'den tanınmamış bir iş insanı olmak üzere 4 isim varken;
Babacan'ın partisinin listesinde Bursa'dan isim olmaması biraz şaşırtıcı geldi.

Babacan'ın partisi bugün Ankara Bilkent Otel'de saat 13.00'te tanıtım toplantısıyla resmen deklare edilmiş olacak.

Kuruluş töreni için Babacan Çalışma Ofisi tarafından binlerce davetiye bastırıldı ve daha önceden belirlenen isim havuzundaki kişiler ile STK'lara, sanayici ve iş adamlarına gönderildi.

Tabii bu davetiyelerden Bursa'ya da geldi. İş dünyasındakileri bilmiyorum, ama AK Parti içinde bu davetiyeleri alan tanıdıklar var.

Peki gidecekler mi?

Gitmeyi istiyorlar, ama siyasi baskı görme ihtimalinden dolayı bazı çekinceleri var.

Yine de bugün tanıtımın yapılacağı Bilkent Otel'de Bursa'dan davete icabet eden tanıdık isimlerin olacağını söyleyebilirim. Zira Gelecek Partisi gibi Babacan'ın partisi de ilk etapta AK Parti içinden karşılık bulmaya aday.

"Küskünler hareketi mi olacak?" yoksa "siyasi tıkanmışlıktan dolayı bir ihtiyaç olarak mı siyasi hayata çıkıyor?"

Bunu görmek için zamana ihtiyaç var.

Ancak siyasetin durağanlaştığı bir dönemde yeni söylem ve kadro hareketiyle yeni bir hareket getireceğine şüphe yok. Neticede siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurları ve siyasi hayattaki ömürlerini de toplumun kendisi belirleyecek.

ORHANGAZİ'DE ÇİFT ADAYLI KONGRE OLUR MU?

AK Parti'de ilçe kongreleri geçen hafta Cumartesi günü Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçeleriyle başladı. 8 Mart Pazar günü de Yenişehir ve İznik ilçeleriyle devam etti. Bu hafta 14 Mart Cumartesi günü Orhangazi ve Gemlik kongreleri yapılacak.

Şu ana kadar kongreler siyasi tarihinde olduğu gibi teamüller gereği daha önceden üzerinde uzlaşılan isimle tek adaylı olarak gerçekleşti. Ancak Orhangazi'den gelen haberlere göre, mevcut ilçe Başkanı Fahrettin Uludağ'ın yeniden aday olduğu kongre için ikinci bir aday daha çıktı.

Daha önceden milletvekili ve belediye başkan aday adayı olan Orhangazi'nin tanınmış iş adamlarından Eşref Değerli dün delegelere gönderdiği mesajla adaylığını açıklayarak süpriz bir çıkış yaptı.

Değerli, mesajında delegelerden destek isterken çekilmeyeceğini belirtti. Ama siyaset bu, baskılara ne kadar dayanabilir bilinmez!..