Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Babacan hareketinin Bursa'daki ilk toplantısında ne konuşuldu?

19 Ocak 2020 Pazar, 00:06

Bursa siyasetinde dün yeni bir yapılanmanın ilk adımı atıldı. Kamuoyunun uzun süredir merakla beklediği Ali Babacan hareketine dair ilk resmi denilebilecek, meşru toplantı dün, yani 18 Ocak Cumartesi günü sabah saatlerinde Misi Köyü'nde yapıldı.

Bugüne kadar bir takım isimlerle görüşüldüğüne dair duyumlar gelmesine rağmen daha hiçbir isim net olarak telaffuz edilmediği için yeraltı hareketi gibi esrarlı yürütülen hareketin ilk meşru toplantısını da Bursa okurları sadece enbursa.com'dan, bu köşeden öğrendi.

Nilüfer ilçesinin tarihi Misi Köyü'nde dere kenarındaki bir tesiste gerçekleşen toplantının ev sahipliğini, dünkü yazımda olduğu gibi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bursa'da yaşayan dünürü Doç. Dr. Gültekin Karadere yaptı.

TOPLANTININ BAŞKANLIĞINI ABDULLAH VELİ SEYDA YAPTI

Yaklaşık 20 civarında avukat, mimar, mühenedis ve mali müşavir mesleklerine sahip, siyaseten pek öne çıkmamış her siyasi görüşe mensup isimlerin katıldığı toplantının başkanlığını ise RP kökenli 3 dönem (21., 22. ve 23.) AK Parti'den Şırnak Milletvekilliği yapan Abdullah Veli Seyda yaptı.

Edindiğim bilgilere göre;

Sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık 2.5-3 saat süren toplantıda Şırnak eski Milletvekili Seyda, önce Ali Babacan hareketinin dayandığı temel unsurları anlattı. Amaçlarının AK Parti'yi bölmek değil, ülkenin demokratik gelişimine katkıda bulunmak, içinde bulunduğu iç ve dış problemlerini çözmek, halkın önüne yeni ve iddialı parti koyarak alternatif yaratmak ve tıkanan siyasetin önünü açmak olduğunu söyledi.

AK PARTİLİLER DEĞİL YENİ VİZYONER İSİMLERLE

Liberal ve demokrat çizgide, merkezde yapılanmayı hedeflediklerini, her siyasi düşünceyi kucaklayacak, kimseyi ötekileştirmeyecek, kapsayıcı bir politika izleyeceklerini söyleyen Abdullah Veli Seyda, bu yüzden yola temiz, yıpranmamış, vizyoner yeni isimlerle, daha çok genç ve kadınlarla çıkmayı amaçladıklarını, iş dünyasından da tanınmış isimlerin harekette yer alacağını ifade etti.

Bursa'da da aynı yapılanmayı kurmak amacıyla ilk toplantılarını yaptıklarını belirten Veli Seyda, "AK Parti'de kuruculuk yapmış, eski ve yıpranmış, kurt siyasilerle çalışmak niyetinde değiliz" dedi.

Yine;

Abdullah Veli Seyda, yaptığı konuşmada Ali Babacan'ın Genel Başkanlığında kurulacak yeni partiye halkın gösterdiği ilgi ve güveni belirtirken, "alibabacan.com sitesini açtık. Şimdiden üye olmak istiyorum diye siteye başvuruda bulunan gönüllülerimizin sayısı 5 milyonu geçti. Bu büyük bir rakam." dedi.

SİSTEM İÇİN REFERANDUM YOLU

Soru cevap kısmında katılımcılardan gelen soruların başında "Ali Babacan'ın kuracağı partinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne bakış açısı" oldu.

Abdullah Veli Seyda, kamuoyunda bununla ilgili araştırma yaptıklarını, nabız yokladıklarını ve bu sistemin sıkıntıları nedeniyle oturmadığını belirterek, "Referanduma gidilmesi gerektiği" görüşünde olduklarını söyledi.

İL BAŞKANI KİM OLMALI?

Yine Seyda'nın...

Türkiye'nin mevcut siyasi yapısından dolayı partilerin ititfakının zorunlu hale geldiğini de söylediği belirtildi.

Katılımcılara Bursa'da "İl Başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?" sorusu da soruldu. Dağıtılan kağıtlara 3 ismin yazılması istendi.

Dünkü gruptan öne çıkan bir isim olduğu söylendi, ama o isimle henüz görüşüp teyit almadığım için buradan aktarmak istemiyorum.

Görüşünce sizlerle paylaşacağım.

Haber kaynağımın verdiği bilgiye göre, önümüzdeki Cuma günü iş adamlarının da katılacağı geniş çaplı ikinci bir toplantı daha gerçekleştirilecek.