Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti Osmangazi'de 2 adaylı kongre

08 Şubat 2020 Cumartesi, 23:10

Daha önce yazmıştım. AK Parti teşkilatlarında ilk defa dip dalga hareketi başlıyor, kongreler çift adaylı yarışlara sahne olacak diye...

İşte bu anlamda kulislerde Osmangazi kongresi için çalışmaların son aşamaya geldiği ve muhalif hareketin İlçe Başkanı Ufuk Çömez'in karşısına aday çıkaracağı konuşuluyor.

Aday açıklamasının ise Cuma günü yapılacağı belirtiliyor.

Kongrede ikinci liste çıkarma çalışmasını yürütenler kimler, sorusu ise o gün cevabını bulacak. Çünkü haber kaynaklarım bu noktada bana da isim açıklamasında bulunmadı.

DEPREM ÖNCESİ Mİ DEPREM SONRASI MI? İMO BAŞKANI AÇIKLADI

İMO Bursa Şubesi Elazığ depreminden 4 gün sonra bölgeye 4 kişilik teknik ekip gönderdi. Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Adem Doğangün, Öğretim Görevlisi Dr. Mahmud Sami Döven, Bursa Teknik Üniversitesi'nden Öğretim görevlisi Dr. Melih Sürmeli ve İMO Yönetim Kurulu Üyesi Burak Alp Özbek'ten oluşan heyet bölgede incelemelerde bulunduktan sonra bir rapor hazırladılar.

Hocalar, raporu birkaç gün önce İMO 'da düzenlenen toplantıda basınla paylaştılar.

Kısaca bu raporda;

"Elazığ'da depremde hasar gören ve yıkılan binaların yapı stoğunun 1999 depreminden önce yapıldığı, yani deprem yönetmeliğinden önce inşaa edildiği, yapı stoğunun sağlıklı olmadığı, zemin etüdlerinin dikkate alınmadığı, inşaat mühendisi yerine müteahhitlerce yapıldığı gibi daha önceki depremlerden bildik sonuçları ve değerlendirmeleri" aktardılar.

Yani incelemede Gölcük, Düzce, Van, Manisa, Çanakkale depremlerinde yaşandığı gibi çok farklı olağanüstü bir durum tespiti ile karşılaşmadılar.

Teknik incelemede bulunan hocalara olası depremde bizim Bursa'yı sorduk.

Cevabı biliyoruz ama biz yine de soralım istedik. Verdikleri cevap yine aynıydı:

"Eğer Elazığ depremindeki gibi bir deprem yaşarsak, ki kaçınılmaz, hasar buradan daha büyük olur. Çünkü Bursa'nın hepimiz biliyoruz ki belli bölgelerinde yapı stoğu çürük, hasarlı ve güvenli değil.".

Artık ezberledik:

"Deprem kaçınılmaz. Deprem öldürmez."

O halde bu insanları ne öldürüyor?

İMO Başkanı Mehmet Albayrak da aynısından dertli olacak ki sordu:

"Elazığ depreminde aynı yerde duran bir çok bina ayakta dururken bazı binalar neden yıkıldı? Yıkılan binaların altından fay hatları mı geçiyordu? Yoksa yıkılan binaların kendisinde mi bir sorun vardı?"

Cevabını da kendi verdi:

"Hiç şüphesiz ki sorun fay hattında ve depremde değil yapılarımızın deprem kuvvetlerine dayanıklı üretilmemesinden kaynaklanıyor."

Peki çare ne?

Onu da şöyle açıkladı:

"Mühendislik hizmeti almamış, güvensiz, kaçak yapıları güvenli hale getirmek. Bunun için de ya güçlendirerek dayanıklı hale getireceğiz ya da kendi elimizle yıkacağız".

İşte bu noktada görev ve sorumluluk belediyelere düşüyor.

Acilen Bursa yapı stoğunun hasar tespit çalışmasını yaptırmalılar.

Sonra bu bölgelerde kentsel dönüşüme gitmeliler. Vatandaşın cebine ve gözünün yaşına bakmadan...

Çünkü sonrası acı ve gözyaşı. İstediğin kadar arama kurtarma faaliyetlerini en üst seviyede götür, depremde yüzlerce, binlerce, on binlerce canın gittikten sonra kurtarma faaliyetlerindeki başarı ne kadar başarıdır?

Albayrak, toplantıda kamuoyunda en çok tartışılan toplanma alanlarına da değindi.

Toplanma alanları nerede? Nasıl ulaşılır? Genelde hiç birimiz bilmiyoruz.

Bu alanların mutlak suretle dijital ortamdan kamusal alanda görünür kılınması gerekiyor. Aynı zamanda Albayrak, okulların ve camilerin güvenli hale getirilip toplanma alanları olarak ilan edilmesi gerektiğini de söyledi ki tam olarak doğru bir öneri...