Bursa
Açık
20.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti maske dağıtınca dalga geçiliyor, CHP dağıtınca takdir ediliyor!..

04 Nisan 2020 Cumartesi, 18:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kalabalık yerlerde, toplu ulaşım araçlarında ve iş yerlerinde maske takılmasının zorunlu hale getirildiği açıklamasından hemen sonra yaygın TV kanallarına anında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "yarın toplu ulaşım araç istasyonlarında 100 bin adet maske dağıtacağız" haberi düştü.

Ve dün gün boyu bu dağıtım haberi verildi. Tabii bu arada dikkatinizi çekerim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 gün önce "65 yaş üstüne kolonya ve maske dağıtacağız" dediğinde dalga geçen güruh, 2 gündür İmamoğlu'nun maske dağıtımını takdir yarışına girdi.

İmamoğlu, kriz dönemlerini fırsata çevirmesini çok iyi biliyor. Reklamını anında yapıyor. Toplumsal algıyı iyi yönetiyor. İlk gün 100 bin adet dağıttı, ama 2. gün, 3. gün dağıtacak mı? Onu bilmiyoruz.

İşte bu anlamda bizim Bursa'nın belediye başkanları da dün maske dağıttılar ama sessizce. Örneğin dün Buyükşehir Belediyesi toplu ulaşım istasyonları, duraklar ve pazar yerlerinde ilk etapta 10 bin adet maske dağıttı. Önümüzdeki hafta pazartesiden itibaren her gün 10 bin olmak üzere toplamda ilk 10 günde 100 bin adet maske dağıtımı yapılacak.

OSMANGAZİ'DE DURUM NE?

Yine Osmangazi Belediyesi de dün sabahtan itibaren özeliikle pazar yerlerinin girişinde 10 bin adet maske dağıtımı yaparken, bugün de aynı miktarda dağıtımda bulunacak.

Başkan Dündar'la dün yapılan çalışmaları konuştuk.

Başkan Dündar, ekibiyle birlikte salgın sürecini 3 ana birim üzerinden götürüyor. Birincisi temizlik, ikincisi zabıta denetimleri, üçüncüsü sosyal destek birimi.

Temizlik birimiyle ilgili şu bilgiyi verdi:

"Salgın başladığı andan itibaren temizlik ve hijyen çalışmalarımızı daha bir üst seviyeye çıkardık. Sokaklarımız, caddelerimiz, meydanlarımız, parklarımız, çöp konteynırlarımıza varıncaya kadar dezenfekte ediliyor. Ekiplerimiz 24 saat çalışıyor."

Zabıta biriminin çalışmaları hakkında da "Krizden fırsat umanlar var. Kaçak olarak maske ve dezenfektan üreten merdivenaltı yerlar var. Buralara göz açtırmıyoruz. Pazar yerlerinde fahiş fiyat artırımlarını denetliyoruz. Bunun gibi market ve kasap gibi yerler de sürekli denetimimiz altında. Ayrıca pazar yerleri ve açık alanlarda sosyal mesafenin korunması için ekiplerimiz çalışıyor" derken;

Sosyal Destek Birimi ile ilgili olarak da "İhtiyaç sahiplerine yönelik gıda, erzak ve temizlik maddelerini içeren koli dağıtımlarımız devam ediyor. Günde 10 bin ekmek dağıtımı yapıyoruz" dedi.

Başkan Dündar 'ın bu anlamda dün başlattığı ikinci bir sosyal destek çalışması da günlük çalışan vatandaşlara yönelik. Muhtarlar ve sosyal medya aracılığıyla günlük çalıştığı için evinde zor durumda olan ihtiyaç sahibi vatandaşların başvurularını almaya başladıklarını ve bunlara belli bir çerçevede destek çıkacaklarını söyledi.

Yine bir başka projesi de BESOB'a kayıtlı ve iş yeri kapalı olduğu için zor durumda kalan esnafa yönelik. Onların da BESOB'tan listesini aldıklarını söyleyen Başkan Dündar, "Bu zor günlerde bir nebze de olsa destek çıkabilirsek ne mutlu. İnşallah süreci hep birlikte el elele atlatacağız" dedi.

Ve Osmangazi Belediyesi'nin önümüzdeki hafta içinde uygulamaya girecek önemli bir çalışması da sosyal ve kültürel mesaj desteği olacak. Başkan, bu konuyla ilgili olarak da şu bilgiyi verdi:

"Gündemde sürekli korono virüs var. Sosyal medya mecralarından da müthiş bir bilgi kirliliği var ve doğal olarak moralmen çöküntüye giriliyor. Önümüzdeki haftadan itibaren 2 günde bir sosyal medya kanallarından profesörler, sosyologlar, psikologlar, din adamları, edebiyatçılar, yazarlar gibi konunun uzmanlarının mesajlarını yayınlamaya başlayacağız."

YILDIRIM'DA DURUM NE?

Hafta içinde 2 gün Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'ın korono virüs tedbirleri kapsamında yardım çalışmalarını aktarmıştım. Dün de kendisiyle görüştüm:

Yıldırım Belediyesi olarak Cumartesi-Pazar toplamda 20 bin adet civarında maske dağıtacaklarını söyledi. Ardından sürece dair genel bilgilendirmede bulundu:

"Çalışmalarımızı daha ziyade temizlik, ilaçlama, denetim ve sosyal destek olarak 4 alanda yoğunlaştırdık. Genelde gıda ve temizlik ürünleri talebi çok oluyor. Biz çağrı merkezimize ulaşan her başvuruyu anında değerlendirip vatandaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Ayrıca günlük ekmek dağıtımının yanısıra 65 yaş üstü evinden çıkamayan ve yalnız yaşayan vatandaşlarımıza da sıcak yemek dağıtımı yapıyoruz."

Başkan Yılmaz'ın sokak hayvanlarına yönelik çalışması da dikkat çekici:

"Biliyorsunuz lokantalar kapalı. Sokak hayvanlarını da unutmadık. Veteriner ekiplerimiz düzenli olarak mama desteğinde bulunuyor."