Bursa
Açık
32.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti için bu değişim kaçınılmaz!..

29 Mayıs 2020 Cuma, 00:18

Bu köşede bir süredir erken seçim ve darbe iddialarıyla yoğrulan suni ama bir o kadar da tehlikeli gündeme dikkat çekmeye çalışıyorum. Gerek derin uykuya dalmış teşkilatlar noktasında ve gerekse can ile geçim derdine düşmüş halk nezdinde "mevcut hükümeti değiştirmeye" yönelik oyunları, planları ve saldırıları aklımın erdiği kadar kaleme alıyorum.

Diyorum ki, AK Parti'yi 19 yıldır iktidardan sandık yoluyla indiremeyenler, farklı yollarla indirmek için büyük çaba içindeler. Diyorum ki, AK Parti içinden çıkan 2 yeni parti, siyasi yelpazede AK Parti ile aynı yerde konuşlanıyor ve öncelikle bu partinin tabanı ile seçmeninden oy alacak.

Diyorum ki, Türkiye'de bir erken seçimi gerektirecek hükümet boşluğu yok. Türkiye yönetilebilen bir ülke. Türkiye'nin önünde ekonomik kriz ile anayasal sorunlar, hak ve özgürlükler noktasında açılım yapması gereken onca sorunu varken, bırakın bu hükümet ve siyasal ayağı AK Parti ile ittifak ortağı MHP 2023 seçimlerine kadar çalışsın. Çünkü millet onlara bu 5 yıllık vizeyi verdi.

Ama...

AK Parti'nin de bu noktada kendi iç sorumlulukları var. Öncelikle değişim ve yenilenmesi şart, yoksa?

***

Değişim ve yenilenme, reformist yaklaşım AK Parti'nin genlerinde var. Türk siyasi hayatına girdiği 2001 ylından itibaren 19 yıllık iktidarı döneminde AK Parti bu ülkenin değişim ve dönüşümünün lokomotifi oldu. Ancak son 4-5 yıldır AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hızlı çalışma temposu ve yönetimsel becerisi anlamında çok çok gerisinde kaldı. Bu durum da siyasal tıkanıklığı getirdi.

Oysa ülkenin önünde 2023 gibi büyük bir kalkınma projesi ile 2050 ve 2071 gibi devasa hedefler var.

Siyasi yorumcuların da belirttiği gibi;

AK Parti'nin ülkenin önünü açması için yeni bir yol hikayesi yazması gerekiyor.

Teşkilat nezdinde MYK, MKYK, il ve ilçe teşkilatlarında 2002 ruhunu yansıtan değişim ve yenilenme motivasyonun artması için bir zaruret haline gelirken, olası kabine revizyonunun da artık toplumsal ve ekonomik sorunların ivedilikle çözümü noktasında bir beklenti ve umut halini aldığı ortada.

Yine Türkiye'nin 10 milyonu geçkin bir üyesiyle en büyük partisi. Ama aynı zamanda hızla yaşlanan partisi. Genç kitle, AK Parti'ye mesafeli. Üstelik kendi tabanı ve seçmeninin 2. nesil çocuklarını yani en sadık muhafazakar ve milliyetçi partili ile seçmeninin çocuklarını kapsayamıyor.

Gençlere yönelik açılımda sadece teşkilatlarda yer vermek değil, gençlerin sorunlarına ve aidiyet duygusuna yönelik geleceğe umut aşılaması gerekiyor.

AK Parti'nin içine düştüğü kısır döngülerden bir tanesi de hala 18 yıl öncesinin Türkiye'sini anlatması. Türkiye bugün o eski Türkiye'nin fersah fersah çok ilerisinde. Geçmişin hikayesi gençlerin ilgi alanında değil. O yüzden AK Parti'nin artık yeni politika ve söylemler geliştirmesi, siyasi arenada kavgacı, ayrıştırıcı ve ötekileştirici sert uslup yerine daha yumuşak ve 80 milyonu kapsayan (terörist ile terör sevicilerini değil elbette) siyasi dil ile;

Demokratik gelişimler ile hak ve özgürlükler başta olmak üzere ekonomik, sosyal ve kültürel alanda "nerde kalmıştık" babından yeni ve güçlü büyük Türkiye'nin kapısını açmalı.

"Bunları yaparsa yine AK Parti yapar"beklentisi bu toplumun hafızasında ve umudunda hala var!

KAVURMACI AİLESİNİN BAŞI SAĞOLSUN!

Baba Mustafa Kavurmacı'yı muhabirlik yıllarımda tanıdım. Oğlu Mürşit Kavurmacı'yı da yerel TV'lerde çalıştığım dönemde yaptığı tasavvuf içerikli programlarından tanıyorum. Diğer oğlu ismail Hakkı Kavurmacı ile de AK Parti'de birlikte siyaset yaptık, hala yapıyoruz.

Baba ve oğullar olarak Kavurmacı ailesi bu kente sosyal, siyasal ve kültürel anlamda değer katan nitelikli isimlerdendir. İlim ve irfan adamı olarak bildiğimiz Mürşit Kavurmacı, iki gün önce elim bir kaza sonucu Hakka yürüdü. Kendisine Allah'tan rahmet, başta babası, kardeşi ve askerden özel izinle gelen kıymetli oğlu olmak üzere ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun.