Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti'de değişim 12 Temmuz'da başlıyor!

08 Haziran 2020 Pazartesi, 23:59

"Değişim ve yenilenmelerin partisi olarak bilinen AK Parti'de" gözler yerel seçimlerin ardından başta İstanbul ve Ankara olmak üzere seçim yenilgisinin yaşandığı il ve ilçelerdeki teşkilat değişiklikleri ile olası bir Kabine değişimine çevrilmişti.

Akabinde yeni parti kurmak amacıyla kopuşların başladığı dönemde görevden almaların yaratacağı sancı dikkate alınarak, bu değişimin birkaç ay içinde başlayacak olan kongre sürecine bırakılması gibi bir teamül ortaya çıkmıştı.

Ancak tam ilçe kongrelerine başlanacağı Mart ayında corona salgını nedeniyle hem kongreler askıya alınmış, hem de Kabine değişikliği rafa kalkmıştı.

İşte salgın hastalık riskinin azalmaya ve hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte siyaset de kızıştı ve değişim çalışmalarına yeniden başlandı.

AK Parti'nin önünde 3 kademeli bir değişim söz konusu. İlk değişim 12 Temmuz'da Meclis'te gerçekleşecek. Onu Kabine değişimi ve kongrelerle beraber teşkilat değişimleri takip edecek.

ÖNCE BAŞKANLIK DİVANI VE KOMİSYON SEÇİMLERİ VAR

Pandemi sonrası çalışmalarına 1 Haziran'da yeniden başlayan TBMM'de 12 Temmuz'da seçim var. Yasa gereği, 2+3 şeklinde 2 defa yapılacak Meclis seçimlerinde, 2. dönemi kapsayan 3 yıllık yönetim için 12 Temmuz'dan 5 gün önce TBMM Başkanlığına TBMM Başkan adaylarının isimlerinin bildirilmesi gerekiyor. Ardından 12 Temmuz tarihinde Meclis Başkanlık Divanı seçimleri yapılacak.

İlk önce TBMM Başkanı seçilecek. Kulislerde en kuvvetli aday eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım olarak gösteriliyor.

Her ne kadar ismi son dönemde olası Kabine'de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak geçse de, birkaç gündür TBMM Başkanlığının daha ağır bastığı ifade ediliyor.

TBMM Başkanı seçimlerinin ardından Başkanvekilleri, katip üyeler ve idare amirleri seçimleri yapılacak. Akabinde 18 adet Komisyon Başkanı ile üyelerin seçimleri yapılacak ve partilerin grup yönetimleri belirlenecek.

İKİNCİ AŞAMADA KABİNE DEĞİŞİMİ VAR

Siyasi kulislerin sürekli dile getirdiği kabine değişikliği ise artık toplumsal bir beklentiye dönüştü. Bu anlamda son dönemde yine tarihler verilirken, aynen spor loto, toto oynar gibi Bakanlar Kurulu listeleri de kulislerden, sosyal medya sayfalarına anlık düşmeye başladı.

Siyaseti az buçuk takip edenler de çok iyi bilecektir ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu tür dayatmalara tamamen karşı olmuştur ve kafasındaki isim listesini de asla en yakınındakilere bile yansıtmamıştır.

Hatırlarsak, 2 yıl önce genel seçimlerin hemen ardından yeni sistemin ilk kabinesini açıkladığı 10 Temmuz 2018'de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kabineye girdiğini uçakta yanındaki bir yolcudan öğrenmişti.

O yüzden;

Kulislerde önce TBMM seçimleri ile parti grup yönetimi belirlenmesinin ardından sıranın Kabine'ye geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü bu seçimlerde görev almayan isimlerin Kabine'de görevlendirilmesi bekleniyor. Örneğin TBMM Başkanlığı görevini Binali Yıldırım'a devretmesi durumunda Başkan Mustafa Şentop'un Kabine'de ya Adalet Bakanı ya da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı konuşuluyor.

SON DEĞİŞİM PARTİ YÖNETİMLERİNDE

Ve üçüncü aşama değişim de AK Parti'nin kongresi sürecinde gerçekleşecek. Önce il ve ilçe kongreleri ile teşkilatlarda değişim ve yenilenmeye gidilecek, ardından da büyük kongre ile parti üst yönetim kademesi olan MKYK ve MYK belirlenecek.

AK Parti'nin corona salgını nedeniyle ertelenen kongrelerine Ağustos sonu Eylül başı başlaması bekleniyor. Büyük kongrenin ise 2021'in Şubat ya da Mart ayında yapılması. Tabii bir erken genel seçim ya da coronanın 2. dalgası gibi bir pandemi süreci gelmezse...