Bursa
Açık
30.7°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK PARTİ'de Büyükorhan'ın cesaretine bakın!

13 Şubat 2020 Perşembe, 23:13

Daha önce de yazmıştım. AK Parti'nin belde, ilçe, il ve büyük kongreleri genelde birkaç istisnai bölge dışında tek adaylı gerçekleşmiştir. Parti tüzüğünde böyle bir yazılı kural yoktur, ama AK Parti'nin teamülleri içinde yer alır, çıkan adaylar da genel merkez tarafından uzlaşma kültürü içerisinde tek adaya düşürülür.

Ancak bu sefer pek teamüller işlemeyecek gibi gözüküyor. Çünkü, parti kulislerinde bir süredir Bursa'daki ilçe kongrelerinin çift adaylı yarışlara sahne olacağına dair bir takım çalışmaların olduğunu duyuyoruz.

Özellikle Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer'de böyle karşı listeler beklenirken, dün hiç umulmayan yerden Büyükorhan'dan, sessiz sedasız 2. aday çıktığı haberinin duyulması tam bir şaşkınlık yarattı.

Mevcut İlçe Başkanı Kamil Turhan'ın karşısına, Mehmet Alpay, ilçe başkan adayı olarak çıktı. Büyükorhan'dan gelen bilgilere göre, Alpay ilçedeki derneklerin temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrası "adayım" açıklamasında bulunmuş.

Gerçekten genel merkezin tam desteğini arkasına almış mevcut il yönetiminin "yola devam" dediği ilçe Başkanı Kamil Turhan'ın karşısına "ben de adayım" diyerek çıkmak biraz yürek ister!

Peki adaylığı etki yapar mı?

Eğer arkasında eski Belediye Başkanı Hasan Taş yoksa hiçbir etki yapmaz. Sadece böyle adından söz ettirip kuru gürültü yapar!

KABİNE'NİN AYAK SESLERİ Mİ?

AK Parti'nin genel merkezi Ankara ama, bir de en az genel merkez kadar güçlü İstanbul ayağı var. İstanbul lobisi olarak adlandırılan bu kesim, parti içinde öteden beri her daim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındadır.

Ve "Yetkisi yok ama etkisi çok"olarak bilinir.

O yüzden zaman zaman parti içi kulislerin nabzının en hızlı ve canlı attığı yer İstanbul'dur ve Bursa'dan da pek çok kişinin seçim ve kongre öncesinde İstanbul'u mesken tuttuğu doğrudur!

İşte son bir hafta içinde Ankara'ya ve İstanbul'a nabız yoklamaya giden Ak Parti'li siyasi dostlar da gelen bu bilgileri teyit ediyor.

"Gündemlerinde il başkanı değişikliği yok ama, kabine değişikliği var. Her an kabine değişebilir"

Daha önce de ara ara gündeme gelmiş ama hiç gerçekleşmemişti.

En son Elazığ Depremi öncesi yoğun şekilde konuşulmaya başlanmıştı. Hatta isim isim dillendirilmişti. Ancak deprem acısı kabine değişimini bir kere daha gündemden düşürdü.

Şimdilerde yine Ankara kulislerinin en öncelikli haberi olarak konuşuluyor.

Kabinedeki en az 5 bakanın değişmesi bekleniyor.

Bunlar;

Kültür ve Turizm Bakanı, Ticaret Bakanı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı,Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı.

Bir başka iddiaya göre ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine revizyonunu 5 bakanla sınırlamayıp ,7 ve ya 8'e kadar çıkma ihtimali de var.

Yine Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'nın 1'den 3'e çıkarılması da yüksek olasılık olarak kulislerde dillendiriliyor. Bu iddiaya göre de Fuat Oktay yerinde kalırken, Binali Yıldırım da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak kabinede yer alacak.