Bursa
Açık
19.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti Bursa'da kırılma noktası mı?

24 Haziran 2020 Çarşamba, 00:02

Dün, AK Parti'nin Bursa siyasi tarihinde, AK Parti siyaseti ve belediyeciliği açısından örneğine bugüne kadar pek rastlanmayan sıra dışı bir olay yaşandı. 2004'ten bu yana ilk defa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, AK Parti'nin kendi merkez belediyesini muhalefet yerine koyduğu görüldü.

Hatta daha da kötüsü, espri de olsa o belediyenin temsil yetkisini CHP'nin yerine getirebileceğinin söylenmesi AK Parti'li meclis üyelerinde soğuk duş etkisi yarattı ki, AK Parti için ister masum bir espri olsun, isterse masum bir gaf; asla siyaseten kabul edilemez bir durum olarak değerlendirildi.

enBursa.com'da da yayınlanan ve sadece teşkilatlar bazında değil, Bursa siyasetinde büyük şaşkınlık yaratan haberin içeriğini Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinden bazı tanıdık isimlerle de konuştum.

Değerlendirmeler aynı idi ve "Partiye hiç yakışmadı, bu bir kırılma noktasıdır" oldu.

Evet, eğer burası CHP yönetimindeki bir Ankara, bir İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi olsa idi, CHP Grubunun AK Parti'den komisyona üye almamasını çok rahatlıkla anlar, kabul ederdim.

Ama burası Bursa, 2002'den beri AK Parti'nin yıkılmaz kalesi. Oy deposu ve şu anda Türkiye'nin elindeki en büyük büyükşehiri.

SON ANDA ADAYLIKTAN ÇEKİLMİŞ, MİŞ!

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında seçimler vardı. Başkan Vekillikleri, Encümen ve 11 ihtisas komisyon üyelikleri seçimi için isimler okunurken sıra 7 kişilik İmar ve Bayındırlık Komisyonunun belirlenmesine geldi.

AK Parti komisyon için "Turgay Yel, Murat Evke, Samet Uslu ve Merve Ekmekçi"yi aday gösterdi.

İşte tam bu noktada Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yerinden doğrularak şaşkın biçimde "Başkanım, Osmangazi'den kimse yok" dedi.

Bunun üzerine Başkan Alinur Aktaş gülerek "Öyleymiş demek ki," dedi. Başkan Dündar da "Öyle değildi sabahleyin" diye itiraz etti. Başkan Aktaş da yine tebessümle "Değişmiş demek ki" dedi.

Mustafa Dündar ısrar etti:

"Ya şimdi İmar Komisyonu'nun iş yükü yüzde 60 Osmangazi'de. Osmangazi'de üye olmadıktan sonra eksik kalır bu iş."

Başkan Aktaş da hızlı hızlı "Yıldırım ile Nilüfer o açığı kapatırlar inşallah "cevabını verdi. İşte burada hiçbir AK Partilinin kabul edemeyeceği bir espri de bulundu:

CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli'ye döndü ve "Osman Bey de eski Osmangazili. Osmangazi eski meclis üyesi olduğu için ismine de yakışıyor. O açığı kapatır inşallah."

İki AK Partili belediye başkanı arasında geçen bu diyalog bir anda AK Parti Grubu'nda soğuk duş etkisi yarattı; CHP, MHP ve İyi Parti Gruplarında da doğal olarak şaşkınlığa yol açtı. Aslında Başkan Dündar itirazında haklı. Çünkü sabah AK Parti il binasındaki Grup Toplantısında encümen ve ihtisas komisyonu adaylarını belirlemişlerdi. O listede Osmangazi'den Mürsel Durmaz vardı. Ama Büyükşehir Meclisinde açıklanan listede Durmaz'ın adı yoktu. Başkan Dündar'ın oylamalar tamamlandıktan hemen sonra Meclis'ten erken çıkması da kızgınlık olarak algılandı. Yönetime yakın bir isim Mürsel Durmaz'ın son anda kendi isteğiyle adaylıktan çekildiğini söyledi ama,

Kulislerde "O halde neden çekildiği Başkan'a anında bildirilmedi, ya da Osmangazi'den bir başka isim hemen listeye eklenmedi?" deniliyor.

BAŞKAN DÜNDAR NE DEDİ?

Başkan Dündar'la da görüştüm. Başkan Dündar, önce "Sıkıntı yok" dedi. Ardından da "Mürsel arkadaşımız grupta yoktu, aday olduğunu öğrenince işlerini bahane ederek İl Başkanından affını istemiş. Ben bunu bilmiyordum" dedi. Çıkışı için de "Oylamaları bitirince çıktım, o da yanlış anlaşılmış" diye konuştu.

Başkan Dündar böyle dedi ama, teşkilatlarda konuşulanlar hiç de öyle değil. Son iki yıldır parti içinde Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'a yönelik dışlama harekatının yansıması olarak değerlendiriliyor ki, bu görüşe sonuna kadar katılıyorum.

2002'den bu yana girdiği her seçimde oyunu arttırarak sandıktan çıktığı için AK Parti'nin rakibi yine AK Parti idi. Kendisiyle yarışan bir parti görünümü vardı. Ama son dönemde hem yerelde hem de genelde öyle şaşırtan görüntüler ve bilgilerle karşılaşıyoruz ki, maalesef bu durum tersine döndü. Artık AK Parti'nin muhalifi AK Parti oldu. Dışarıdan muhalefet aramaya hiç gerek yok!

Nitekim, dün CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli'nin de "Bana siyaset yaptırmayın, faaliyet raporunda yapacağım yeterince" dediği gibi muhalefet partisine büyük koz verildi.