Bursa
Parçalı Bulutlu
24.8°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti Bursa'da dip dalga hareketi başladı!

06 Şubat 2020 Perşembe, 00:15

Kongreler siyasi partiler için yenilenme ve değişim mecralarıdır. AK Parti siyaset hayatına girdiğinden bu yana geçen 6 kongrede bu değişimi yüzde 50, yüzde 60'lara varan oranla gerçekleştirdiğinden her kongre süreci doğal bir değişim beklentisi içerir.

İşte 7. olağan kongre sürecinde 29 Şubat'ta başlayacak olan ilçe kongreleri öncesinde Bursa teşkilatlarında da böyle bir değişim beklentisi hakim idi.

Değişim önce İl Kadın Kollarında başladı. Gülten Kapıcıoğlu gitti, yerine Emel Gözükara Durmaz atandı.

Emel Hanım, dün yeni il yönetimini belirleyerek göreve başladı.

Ardından gözler ilçe başkanlarına çevrildi.

Parti tabanında uzun süredir Nilüfer, Osmangazi, Kestel ve Mudanya ilçe başkanlarıyla yeni dönemde yolların ayrılacağı konuşulurken, il başkanlığına kadar büyük bir değişim operasyonundan da söz ediliyordu.

Tam bu noktada, dün öğleden sonra il başkanlığında 3 ilçeyi kapsayan bir operasyona gidildi.

Bursa Koordinatörü ve Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, tam 2 yıl önce yaptığı gibi Bursa İl Başkanlığı'na 17 ilçe başkanını çağırdı. İl Başkanı Ayhan Salman'la beraber ilçe başkanlarıyla tek tek görüşen Balta, 3 isme önce partiye gösterdikleri özverili çalışmadan dolayı teşekkür etti, ardından da "yeni dönemde birlikte çalışamayacağız" dedi.

Yani kısaca istifaları istendi.

Bunlar;

Nilüfer İlçe Başkanı Ufuk Ay, Kestel İlçe Başkanı Mustafa Bayrak ve İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Ersan.

Bu arada operasyonun Osmangazi'ye sıçramaması, başta Osmangazi olmak üzere tüm teşkilatta büyük bir rahatlamaya neden oldu. Çünkü Osmangazi seçimlerde en başarılı ilçelerin başında geldi.

NEDEN MUDANYA YOK?

Elbette sonuçta "bu bir bayrak devir teslimi."

Ancak parti kulislerinde bu değişim dün öğleden sonra çok değişik yankılanmalara neden oldu.

Şöyle ki;

Nilüfer ilçe Başkanı Ufuk Ay 'ın yeniden aday gösterilmemesi süpriz değildi. Çünkü uzun süredir Nilüfer'deki seçim sonuçlarından dolayı değiştirilmesi bekleniyordu. Ancak sadece neden o?

Eğer kriter başarısızlık ise Mudanya'da da AK Parti seçimleri kazanamadı. İlçe Başkanı İnci Söğütlü'nün de değişmesi gerekmez mi?

Kestel ilçe Başkanı Mustafa Bayrak için de 15 aydır hakkındaki iddialar nedeniyle teşkilatta ciddi bir rahatsızlık vardı. Süreçte üst üste 2 seçim yaşandığı için görevden almaya gidilmemişti.

İnegöl ise dün süprriz oldu diyebilirim. Çünkü bu ilçede bir değişim beklenmiyordu.

AK PARTİ'DE BU OPERASYON NASIL YANKILANDI?

Dedim ya, AK Parti teşkilatlarında sessiz ve derinden büyük bir değişim beklentisi hakimdi. Dün il başkanlığının 3 ilçe başkanıyla yollarını ayırdığı haberi teşkilatlarda beklenen değişim olarak alğılanırken, fazla bir heyecan yaratmadı.

Bu partiyi iyi tanırım.

Partinin tavanında, yönetim kademelerinde bir uyum olduğu görülmekle beraber aşağıya uzantısında bir kopukluk var. Teşkilatlar siyasi tarihinin en sıkıntılı ve en ayrışmalı dönemini yaşıyor

Ben buraya bir dipnot olarak düşmek istiyorum.

Eğer süreçte tabanın ve kamuoyunun beklentisi yukarıdan gerçekleşmezse, bu değişimin dipten gelen bir dalga hareketiyle kongrelere yansıması kaçınılmaz olacak.

Bursa tarihinde bir il, bir de ilçe kongresi dışında hep tek adaylı kongreleri yaşayan AK Parti teşkilatı, 19 yılın ardından ilçelerde iki adaylı kongre yarışlarına girerse şaşırmamak gerek!