Bursa
Parçalı Bulutlu
24.8°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti Bursa'da 3 ilçe için temayül yapıldı

06 Şubat 2020 Perşembe, 23:13

İlçe kongrelerine sayılı günler kala 3 ilçe başkanının aniden görevden alınmasıyla gözlerin çevrildiği AK Parti Bursa İl Başkanlığı dün de hareketli idi.

Bursa Koordinatörü Muhammet Balta, önceki gün İnegöl, Kestel ve Nilüfer İlçe Başkanlarını il binasına davet ederek, yeni dönemde kendileriyle göreve devam etmeyeceklerini siyasi nezaket çerçevesinde tebliğ etmişti.

İşte dün öğleden sonra bu 3 ilçede yeni görevlendirme için temayül yoklamasına gidildi.

Muhammet Balta, İl Başkanı Ayhan Salman ve İl Teşkilat Başkanı Ömer Aybar, ilk olarak İnegöl ilçesine gittiler. Burada görevden ayrılan İlçe Başkanı Mustafa Ersan tarafından karşılanan heyet, ilçe binasında ilçe yönetimi, kadın ve gençlik yönetimleri ile mahalle temsilcilerinin katıldığı temayül yoklamasına geçtiler.

Yöneticilere "Yeni dönemde ilçe başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?" sorusunu yöneltip kağıtlara 3 ismin yazılmasını istediler.

Ardından heyet Kestel ilçesine geçti. Burada da görevden alınan ilçe Başkanı Mustafa Bayrak'la beraber temayül yoklaması yapıldı.

Koordinatör Muhammed Balta, temayül sonrası Bursa'dan ayrılırken, Nilüfer İlçe Başkanlığına giden heyet İlçe Başkanı Ufuk Ay'ın yerine 3 ismin yazıldığı kağıtları alarak, temayül yoklamalarını tamamladılar.

Bundan sonraki süreçte, 3 ilçedeki yoklamalarda ismi çıkanlar Ankara'ya gönderilecek. Genel Merkez 3'er kişiden oluşan ilçe adaylarını Teşkilat Başkanlığı'nda görüşmeye çağıracak.

Prosedürün en geç önümüzdeki hafta içinde tamamlanması bekleniyor. 3 ilçeye atanacak yeni ilçe başkanı ile kongre süreçleri yönetilecek.

İNEGÖL'E BU İSİM Mİ?

Dün parti kulislerinde görevden ayrılan ilçe başkanlarının yerlerine kimlerin geleceği konusu merak uyandırırken, pek çok isim de aday olarak dillendirildi. Bunların içinde en çok İnegöl'de halen Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Durmuş'un ismi ağırlıklı olarak öne çıktı.

Durmuş, 9 Eylül Üniversitesi İktisat mezunu olup, ticaretle uğraşıyor. İl Başkanı Ayhan Salman'la akrabalık bağı olduğu iddia edilirken, hem teşkilat içinde hem de bölgede sevilen sayılan, efendi bir kişilik olarak tanınıyor.

NİLÜFER İÇİN ADI GEÇENLER KİMLER?

Nilüfer'de de dün temayül yapıldı, ama isimler noktasında kağıtlara kimin yazıldığı bilinmiyor. Lakin kulislerde bir süredir ismi geçen 2 isim var.

Biri İl Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Kiraz.

Kiraz, daha önce Nilüfer'de İsmail İpçi başkanlığındaki yapılanmada ilçe gençlik kolu başkanı olarak görev almıştı.

Ancak kendisinin isminin geçmesi üzerine daha önce çevresine "Kesinlikle düşünmüyorum" dediği ifade ediliyor.

Bir diğer isim de, yine İl Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Kurem.

Kurem, Nilüfer Belediyesi'nin eski muhasebe bölümü çalışanlarından. İsmi 2.5 yıl önce de Nilüfer ilçe Başkanlığı'na geçmiş, Ankara'ya çağrılan 6 adaydan biri olmuştu. Ancak o dönemde Ufuk Ay tercih edilmişti.