Bursa
Açık
33°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti bu bayramda 'eski'leri hatırladı!..

25 Mayıs 2020 Pazartesi, 23:34

Biz gazeteciler yıllardır dini bayramlarda Bursa'daki siyasi partilerin bayramlaşma törenlerini (tabii HDP dışında) kaçırmadan takip eder, o törenlerdeki kalabalık, coşku, heyecan ve yapılan konuşmalar açısından değerlendirmelerde bulunurduk.

Eğer önümüzde yakın zamanda bir seçim var ise ya da bir kabine değişikliği veya il kongreleri, genelde bu programlardan bir mesaj çıkarmaya gayret ederdik.

Bu bayram "ah nerde o eski bayramlar" denilen bir durumla karşı karşıyayız. Bayramlaşmalar da artık dijitale taşındı. Bunun öncülüğünü de her zamanki gibi organizasyon becerisindeki başarısının getirdiği avantajla iktidar partisi yapıyor.

AK Parti'nin bayramlaşma törenleri iktidar partisi olarak her zaman Bursa'nın siyasi ve sosyal gündeminin önemli bir parçası olmuştur. Malum, Bursa'nın sayıca en çok üyesine, milletvekiline, belediye başkanına sahip siyasal oluşum.

Eğer pandemi olmasaydı mutlak suretle Bayramın 1. veya 2. günü AK Parti Bursa teşkilatları Merinos AKKM'de bir araya gelerek bayramlaşacaktı. Ve benim bugünkü yazım da bu bayramlaşma törenine ait notlardan oluşacaktı.

Ama yine sizi bu taddan eskisi gibi olmasa da mahrum etmeyeceğim. Çünkü AK Parti, tepeden aşağıya kadar bu bayramı tüm iletişim araçlarını kullanarak "hatırşinaslık" örneğinde geçirdi.

Yeniler eskileri hatırladı.

Genel Merkezde genel başkan yardımcıları, MKYK üyeleri eski genel merkez yöneticilerini, bakanları ve eski MKYK üyelerini ararken, illerde de tabii Bursa'da da mevcut milletvekilleri ve il yönetimi, eski il yöneticilerini, eski milletvekillerini, eski belediye başkanlarını, ilçe yöneticileri eski ilçe yöneticilerini tek tek arayarak, "Cumhurbaşkanımız ve il başkanımızın selamını iletiyoruz, Bayramınız kutlu olsun" dileklerinde bulundu. Ki, bu uzun zaman sonra eski parti yöneticilerinin ufak da olsa hatırlanması anlamında siyaseten anlamlı bulundu.

BURSA'DAN ALİ ERBAY'LA GÖRÜŞTÜ

Geçmiş bayramlarda genelde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geleneksel teşkilatlara yönelik bayram mesajı sinevizyon gösterisiyle teşkilatlara izlettirilirdi. Bu sefer, Cumhurbaşkanı Erdoğan dün 81 ilin teşkilatlarıyla video-konferans yöntemiyle bayramlaştı.

AK Parti Teşkilat Başkanlığı'nın gerçekleştirdiği görüşmeye, illerin il başkanları, il kadın ve gençlik kolu başkanları, il koordinatörleri, her ilden bir ilçe başkanı, bir mahalle temsilcisi ve bir sandık kurulu başkanı olmak üzere toplam 662 partili katıldı.

Video-konerans yöntemiyle yapılan bayramlaşmada ekranda Bursa'dan İl Başkanı Ayhan Salman, Milletvekili Dr. Mustafa Esgin ve Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay yer alırken, 81 il başkanı adına Konya İl Başkanı konuştu. Bursa'dan da Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay'la konuşan Cumhurbaşkanı, teşkilatların bayramlarını kutlayarak, AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar ülkeye ve kente yapılan yatırımlarının anlatılmasını istedi.

Milletvekili Mustafa Esgin, Kastamonu ve Karabük il koordinatörü olduğu için programa katıldı.

Bu arada, Bursa'dan pandemi sürecinde TBMM İnsan Hakları Araştırma ve İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'la sık sık görüşerek kentle ilgili bilgi aldığını söylemesi de dikkat çekti.

ERKEN SEÇİM YOLUNU KAPATTI MI?

Türkiye'nin gündeminde son bir aydır erken seçim tartışmaları yapılıyor. Hatta dün sosyal medya mecrası Twitter'da gündemin ilk sırasına oturdu.

AK Parti'nin yetkili isimleri bu tartışmalara "gündemimizde erken seçim yok" diyerek, seçimlerin zamanında yapılacağını belirtmişlerdi ama, Cumhurbaşkanı Erdoğan dün il teşkilatlarıyla video konferans yöntemiyle Bayramlaşma mesajında kısaca bu konuya değindi:

"Önümüzde hem programlarımızı uygulamak hem milletimizle gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık bir vakit var."

Yani, önümüzde 3 yıllık bir zamanı dilimi var diyerek erken seçim yolunu böylelikle kapatmış oldu.

Ama tabii burası Türkiye. Gündem anlık değişebiliyor...